Ombudsmanka vydala Doporučení k rovnému přístupu k povinné školní docházce

čtvrtek 9. března 2017 ·

„Na podzim 2016 prošly vzdělávací právní předpisy velkou změnou, proto jsem se rozhodla původní doporučení aktualizovat. Současné doporučení vychází z právního stavu k 20. únoru 2017. Doporučení vyhodnocuje nejčastěji používaná kritéria, na základě kterých ředitelky a ředitelé škol rozhodují o přijetí k základnímu vzdělávání. Nedílnou součástí doporučení je i bližší pohled na procesní postup ředitelek a ředitelů škol při samotném rozhodování o tom, které dítě přijmou či odmítnou,“ píše Anna Šabatová v aktualizovaném textu. Přinášíme shrnutí doporučeni pro ředitelky a ředitele škol i pro rodiče.

Doporučení pro ředitelky a ředitele škol

Anna Šabatová (ochrance.cz)
Před zápisem požádejte svého zřizovatele o seznam spádových dětí, pokud jste ho dosud neobdrželi. 

Při zápisu postupujte otevřeně. Vytvořte přátelskou a férovou atmosféru. 

Organizujte zápis tak, aby se před školou ani v ní netvořily nedůstojné fronty. 

Předem informujte rodiče o kritériích, podle kterých budete rozhodovat. 

Ověřte, zda za dítě u zápisu jedná oprávněná osoba. 

Nikoho ústně neodmítejte. Pomáhejte rodičům s vyplněním žádosti. Je to Váš zákonný úkol. 

Nikdy nepřijímejte dítě nespádové na úkor spádového. Porušili byste školský zákon. 

Pokud počet spádových dětí, které se dostaví k zápisu, převyšuje kapacitu školy, můžete některé z nich upřednostnit podle předem stanovených kritérií. Komunikujte se zřizovatelem a ostatními školami, aby se tato situace v budoucnu neopakovala. 

Některá kritéria zvýhodňující určité děti (např. odklad školní docházky, starší sourozenec ve škole, absolvování mateřské školy při základní škole) mohou být v souladu se zákonem. Záleží na konkrétní situaci dítěte a školy. 

Nepodmiňujte přijetí dítěte výsledkem testu školní zralosti. Zápisy nejsou přijímací zkoušky. 

Při rozhodování se vyhýbejte podezřelým kritériím (výsledek testu školní zralosti, členství ve sportovním klubu spolupracujícím se školou, pořadí přihlášky, vzdálenost bydliště dítěte od školy, bezproblémový sourozenec). 

Nelze-li děti vybrat podle přípustných kritérií, losujte. Jedná se o spravedlivé řešení. 

Pokud dítě odmítnete, vydejte rozhodnutí, řádně ho odůvodněte a doručte.


Doporučení pro rodiče budoucích prvňáčků

Zjistěte si ve škole kritéria, podle kterých budou ředitelka či ředitel školy při zápisu rozhodovat. Pokud něčemu nerozumíte, obraťte se ihned na školu či na obec (zřizovatele). 

Přítomnost dítěte a rodiče u zápisu je Vaše právo, nikoliv povinnost. 

Své dítě nemusíte nechat testovat. 

Sdělte škole pouze údaje, které jsou nezbytné k rozhodnutí. K těm nepatří údaje o Vašem vzdělání či profesi. 

Hlásí se na tutéž školu více spádových dětí, než je její kapacita? Škola může některé děti upřednostnit před Vaším za předpokladu, že použije rozumná kritéria a Vy můžete požádat o přijetí do jiné školy, která Vašemu dítěti rovněž zaručuje právo na přednostní přijetí. 

Má-li dítě hlášen trvalý pobyt ve školském obvodu školy, nemůže být odmítnuto ve prospěch dítěte, které má trvalý pobyt mimo školský obvod. 

Neměňte místo trvalého pobytu dítěte účelově před zápisem. Paralyzujete školy, které si pak neví rady s kapacitou. 

Pořadí přihlášky není rozhodující. První přihláška má stejnou hodnotu jako ta poslední. 

Losování je možná tvrdé, ale v případě nedostatečné kapacity školy nejspravedlivější řešení. Neodmítejte ho, ale žádejte, aby bylo transparentní. 

Nenechte se ústně odbýt při zápise. Škola má povinnost Vám pomoci s podáním žádosti a má také povinnost v případě nepřijetí dítěte vydat písemné rozhodnutí s odůvodněním. 

Nesouhlasíte s rozhodnutím o nepřijetí dítěte? Obraťte se na krajský úřad s odvoláním. 

Nelíbí se Vám školská politika v obci, kde žijete (např. rozdílná kvalita škol, vymezení školských obvodů, fronty na zápisech)? Komunikujte se zastupitelstvem.Celý text Doporučení naleznete zde

4 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...
9. března 2017 6:19  

Jestli je test skolni zralosti neco zavadneho, potom jsem reditelka zemekoule!

Ygrain řekl(a)...
9. března 2017 7:06  

Když si vzpomenete, jaká "diskriminační" kauza nedávno proběhla médii, bude vám jasné, odkud vítr fouká. Zajímavé, synek chodil do školky s neromskou holčičkou, které při zápisu rovněž doporučili odklad ze stejného důvodu, ovšem rodiče ani nenapadlo se soudit.

Jinak je ovšem text velmi zábavný, zvlášť jak pí Šabatová poučuje školy, jak se má dělat zápis. Mě osobně by zajímalo, jak přesně chce zabránit "nedůstojným frontám", to má škola najmout o dvacet učitelů prvního stupně víc, aby se dostalo na každého? Nebo poslat rodičům pozvánku s časem - á, pardon, dostavit se k zápisu je právo, ne povinnost, takže řídit se nějakým časem tuplem nejsme povinni. Tož jak přesně by to podle vás mělo organizačně probíhat, paní Šabatová?0

Vladimír Stanzel řekl(a)...
9. března 2017 7:32  

Kolega poste.restante se k tématu hezky a trefně vyjádřil na Pedagogickém infu.

Eva Adamová řekl(a)...
9. března 2017 17:19  

Pořád se operuje tím, že v některých zemích např. V Anglii či Finsku odklady neexistují. Jenže tam mají pro práci se zaostávajícími žáky nesrovnatelně lepší personální podmínky než u nás. Co asi tak bude dělat u nás učitelka ve třídě se třiceti prvňáky bez asistentky, kde i tak má dnes minimálně pět velmi slabých žáků, když jí tam ještě přihodíme pět zaostávajících kvůli školní nezralosti? Zbláznit se?Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.