Petr Menzel: Když se rozhodnete natočit video, tak...

pondělí 23. května 2016 ·

Článek popisuje zkušenosti autora s natáčením vlastního výukového videa. Text může pomoci tomu, kdo by něco podobného chtěl sám zkusit.


Jednou z úspěšných forem předávání informací je v poslední době natáčení videí. Umožňují třeba zachytit reálné zkušenosti s nějakým produktem a předat je dál. Je ovšem potřeba rozlišovat mezi videm, které natáčí například firma s cílem prodat a prezentovat svůj produkt, a videem, které natáčí uživatel na základě své vlastní zkušenosti s cílem zachytit ji co nejkritičtěji. Často se setkáváme s představením produktu „jako dokonalého“, ale při reálném použití je pak vše tak trochu jinak. Proto jsou videa, která bez korekce zachycují skutečný stav věci, jedním z nejužitečnějších pomocníků pro ostatní. V tomto textu se pokusím ukázat, jak takové video udělat, a dám návod, jak se vyhnout chybám, kterých jsem se já sám vyvarovat na začátku nedokázal.

Na následující ukázce je zachyceno video, které by mělo představit tablet v trochu jiném světle. Většina z nás tablet využívá především jako zařízení pro příjem mediálního obsahu. To je samozřejmě velice užitečné, ale já jsem se snažil ukázat, že tablet lze využít i jako plnohodnotný pracovní stroj. Pomocí stylusu se z tabletu stává zápisník, který máte včetně všech svých poznámek stále u sebe. Je třeba si na psaní na lesklou plochu zvyknout, ale po čase oceníte, že se vám na stole přestanou hromadit zápisky, u kterých již po nějaké době nevíte, k čemu vlastně patří.


Celý postup rozdělím do několika základních kroků. Začít se musí přípravou, dále následuje vlastní natáčení, uložení, zpracování a střih, přidání komentáře, přidání hudby na pozadí a v posledním kroku dojde na sdílení videa.

Příprava

Co chceme vlastně zachytit. Chceme udělat obecný tutoriál, ukázat chemický pokus, nebo chceme vysvětlit postup nějaké činnosti? Někdy vystačíme se snímáním displeje, jindy potřebujeme obraz zaznamenat kamerou. Pokud v tomto máme jasno a víme, co budeme natáčet, tak se můžeme posunout k dalšímu kroku. Tím je to, jak by naše video mělo vypadat. Můžeme natočit jenom video bez komentáře, video s namluveným komentářem, nebo pokud si troufáme na vystupování přímo ve videu, tak můžeme zvážit i osobní účast. To jsou samozřejmě jen namátkou způsoby, jak by video mohlo být koncipováno. Konkrétní originální forma provedení je již na vlastním výběru. Měli bychom také přemýšlet nad tím, kde budeme video natáčet. Je třeba dávat pozor na to, co bude vidět v pozadí, pokud natáčíme doma.

Natáčení

V dnešním světě plném mobilních telefonů není problém video pořídit. Natáčet video zvládne i digitální fotoaparát. Já ovšem zcela nekompromisně doporučuji použít kameru, která je schopná natáčet ve vysokém rozlišení, tj. mnohem kvalitněji. Je tomu díky čipu, který má větší možnosti, i díky dalším funkcím. Platí to i v případech, kdy se v základních parametrech kamera samostatná v porovnání s kamerou v telefonu příliš neliší [1]. Další věcí, která pro vás bude velice důležitá, je stativ. Většina kamer a fotoaparátů využívá univerzální mechanismus pro upevnění. Přesto buďte pozorní, aby s ním byla vybraná kamera kompatibilní. Již od 2000 Kč lze získat kvalitní stativ, který bude pevně držet a nabídne i po delší době používání kvalitní službu.

Uložení

Samotné video je zapotřebí někam uložit. Je tedy podstatné, zda budete natáčet pouze ve svém „ateliéru“, anebo budete pořizovat záběry z venkovního prostředí (exteriér). V prvním případě je nejvýhodnější si pořídit takovou kameru, která umožňuje pomocí datového kabelu přenos médií přímo na disk počítače, ve kterém hodláte dále s daty pracovat. Pokud potřebujete být s kamerou mimo tento dosah, tak si pořiďte paměťovou kartu s minimální velikostí pro data 64 GB v rychlostní třídě 10 (Class 10) [2]. Video ve vysokém rozlišení velice rychle ukusuje z volné kapacity a není určitě nic příjemného muset přestat natáčet pro nedostatek místa na paměťové kartě. Nezapomeňte také na to, že ve většině zařízení se dnes již využívají nejčastěji mikro SD karty. Vstupy v noteboocích jsou pro klasické SD karty. Proto potřebujete kartu s redukcí (adaptérem). Pokud používáte osobní počítač, tak budete potřebovat též čtečku těchto karet.
Obrázek 1 – Ukázka mikro SD karty a redukce


Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Tento článek vznikl jako studentská práce.

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.