Doporučení MŠMT k uvádění QR kódů na vysvědčeních a dalších dokladech o vzdělání

pondělí 23. května 2016 ·

Vyhláška č. 3/2015 Sb., o některých dokladech o vzdělání, umožňuje nově v dokladech o dosažení stupně vzdělání uvádět tzv. Q.R. kód. Struktura údajů obsažených v QR kódu je dále uvedena v Doporučení MŠMT č.j. 10867/2016 ze dne 20. května 2016.

Doporučení MŠMT k uvádění QR kódů v dokladech o vzdělání

Č.j.: 10867/2016-2 ze dne 20. května 2016 - Soubor ke stažení

K provedení vyhlášky č. 3/2015 Sb., o některých dokladech o vzdělání, MŠMT doporučuje

Čl. 1

Obecná ustanovení
1. Při vkládání QR kódů (dále jen „grafický kód“) do stanovených dokladů o vzdělání se vychází z § 1 odst. 2 písm. c) vyhlášky č. 3/2015 Sb., o některých dokladech o vzdělání.

2. Tiskopisy vysvědčení, výučních listů a diplomů pro hodnocení žáků a studentů při dosažení základního vzdělání, středního vzdělání, středního vzdělání s výučním listem, středního vzdělání s maturitní zkouškou a vyššího odborného vzdělání jsou opatřeny vždy místem pro uvedení grafického kódu, které je na příslušném místě tiskopisu uvedeno zkratkou „QR kód“.

3. Grafický kód se vkládá do dokladů o vzdělání, které uvádí vyhláška č. 3/2015 Sb. jako vzor č.

3.1 Vysvědčení o získání základního vzdělání v základní škole

3.2 Vysvědčení o ukončení kursu pro získání základního vzdělání list A (klasifikace)

3.5 Vysvědčení o získání základního vzdělání v základní škole – polské

3.6 Vysvědčení o ukončení kursu pro získání základního vzdělání list A (klasifikace) – polské

Struktura dat pro generování kódů podle vzorů 3.1, 3.2, 3.5 a 3.6 je uvedena v Příloze 1 části A.

4.1 Vysvědčení o závěrečné zkoušce (střední vzdělání) – dvouleté obory

4.2 Vysvědčení o závěrečné zkoušce (střední vzdělání s výučním listem) – dvouleté obory

4.3 Výuční list – dvouleté obory

4.4 Vysvědčení o závěrečné zkoušce (střední vzdělání s výučním listem) – tříleté obory

4.5 Výuční list – tříleté obory

Struktura dat pro generování kódů podle vzorů 4.1 až 4.5 je uvedena v Příloze 1 části B.

5.1 Vysvědčení o maturitní zkoušce pro střední školy

5.2 Vysvědčení o maturitní zkoušce zahrnující praktickou zkoušku

5.3 Vysvědčení o maturitní zkoušce ve vybraných oborech

5.4 Vysvědčení o maturitní zkoušce v českém jazyce a cizím jazyce

5.5 Vysvědčení o maturitní zkoušce v českém jazyce a cizím jazyce se souhlasem MŠMT

5.6 Vysvědčení o maturitní zkoušce pro střední školy – polské

Struktura dat pro generování kódů podle vzorů 5.1 až 5.6 je uvedena v Příloze 1 části C.

6.1 Vysvědčení o absolutoriu v konzervatoři

6.2 Vysvědčení o absolutoriu druhého hlavního oboru

6.3 Diplom absolventa konzervatoře

Struktura dat pro generování kódů podle vzorů 6.1 až 6.3 je uvedena v Příloze 1 části D.

7.1 Vysvědčení o absolutoriu ve vyšší odborné škole

7.2 Diplom absolventa vyšší odborné školy.

Struktura dat pro generování kódů podle vzorů 7.1 a 7.2 je uvedena v Příloze 1 části E.

Čl. 2

Náležitosti grafického kódu
1. V grafickém kódu je podle vyhlášky č. 3/2015 Sb., o některých dokladech o vzdělání, vždy obsaženo jméno, příjmení a datum narození hodnocené osoby, resortní identifikátor školy, označení oboru vzdělání, školního roku, klasifikace v povinných předmětech a celkové hodnocení. Výsledný kód má zpravidla rozměry 30x30 mm. Podrobnosti ke struktuře kódů jsou uvedeny v Příloze 1.

2. Pro vyplňování vysvědčení, výučních listů a diplomů opatřených místem pro uvedení grafického kódu se přiměřeně využijí informace vydané k vyplňování vysvědčení jednotlivých druhů škol ministerstvem.

Čl. 3

Vytváření a vkládání grafického kódu
1. Pokud škola má smlouvu se servisní organizací, která zajišťuje technickou podporu vedení školní matriky, obstará generování grafického kódu a jeho vložení do dokladu tato servisní organizace. V případě maturitních vysvědčení generuje a vkládá grafický kód Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání.

2. Pokud škola vede školní matriku vlastními prostředky, může využít dostupných programových prostředků pro generování grafických kódů v tabulkových procesorech, nebo jiných programech, které nevyžadují speciální IT dovednosti ani složitou logistickou podporu.

3. Postup generování grafického kódu vychází z textového řetězce s údaji uvedenými v Příloze 1. Další postup závisí na zvoleném programovém vybavení a spočívá v umístění dat do tabulky, ve vygenerování kódů a jejich umístění na příslušné vysvědčení. Modelové příklady postupů generování grafických kódů z dat podle doporučené datové struktury jsou uvedeny v Příloze 2.

Čl. 4

Účinnost

Podle tohoto doporučení se postupuje od dne vydání.

Ke stažení:

5 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...
23. května 2016 6:50  

3. Grafický kód se vkládá do dokladů o vzdělání, které uvádí vyhláška č. 3/2015 Sb. jako vzor č...................................

Tady nám asi něco vypadlo, co?

Zdeněk Nutz řekl(a)...
23. května 2016 16:56  

Jo a příští rok to bude povinné a cena Bakalářů opět povyroste jako letos o 35%!!!!!!!

krtek řekl(a)...
23. května 2016 19:22  

A můžete mi někdo vysvětlit, komu a k čemu to bude dobré?

Zdeněk Nutz řekl(a)...
23. května 2016 21:01  

Tak na další buzeračku a důvod ke zdražení příslušných programů to dobré je. Jinak je to úplná kravina. Proč dávat QR kód někam, kde je stejně vše důležité napsáno... No ale čemu se vlastně divíme....

Jirka řekl(a)...
23. května 2016 22:10  

Divit se nestačí. Já raději žasnu. Možná tam bude nějaké video pro ty, kteří neumí číst? Nebo něco veselého, aby se dvojkaři nehroutili. Nebo jen doháníme, abychom mohli předehnat. Zkrátka jsme země, kde zítra znamená již včera!Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.