Miloslav Khas, Lucie Boudová: Kreativita na pochodu IV. – Badatelské otázky

čtvrtek 30. ledna 2014 ·

Čtvrtý díl seriálu pojednávajícího o tom, proč a jak se snažit podporovat kreativitu ve výuce - tentokrát o mapování myšlenkových pochodů.


Paul Torrance definoval kreativitu jako „proces vnímání problémů či mezer v informacích, formování nápadů nebo hypotéz, testování, modifikace těchto hypotéz a komunikace výsledků. Tento proces může přinést kterýkoli z mnoha druhů produktů – verbální či neverbální, konkrétní nebo abstraktní.

Abychom inovovali, musíme umět nově definovat problémy a formulovat otázky. Formulace zásadních otázek a vyjádření potřeb udává směr a tvar učení se na základě objevování – neboli bádání. K těmto otázkám se neustále vracíme, revidujeme je, používáme je ke stanovení kritérií a díky nim neztrácíme ze zřetele svůj cíl během celého rozhodovacího procesu. Učit se definovat zjišťovací otázku připomíná loupání cibule: s každým opakováním se dostáváme blíž k podstatě.

Když se snažíme vyjádřit problém či zformulovat otázku, musíme si osvojit flexibilní proces, jenž vede ke vzniku několika verzí řešení. Aplikace mapující naše myšlenkové pochody nám dovolují hravou formou generovat vícenásobné výstupy. Přetahujeme a přemisťujeme různé části textu v textových bublinách, každou verzi si uložíme a společně se dostáváme pod povrch problému. Později se můžeme ke každé otázce vrátit a prohlédnout si její výstupy v archivu. Některé aplikace též umožňují zakomponovat do textů či textových bublin obrázky.

Popplet

Mobilní zařízení iPad iPhone
Počítače Windows desktop demo
Sledování Twitter Facebook
Video produktu Youtube
Cena $4.99
Aplikace umožňuje:
 • plné využití v práci i ve škole
 • v jednoduchém rozhraní setřídit vaše myšlenky
 • vizuálně třídit a spolupracovat s ostatními uživateli v reálném čase
 • využít k brainstormingu, zpracování myšlenkových map
 • plánování projektu, tvorbu vývojových diagramů, Scrapbooku, náladových map, vlastních galerií
 • zdarma vytvořit pouze jeden poplet, v plné verzi neomezené nástěnky
 • export do JPG a PDF

Idea Sketch

Mobilní zařízení iPad iPhone Windows Phone
Počítače Windows desktop iOS
Sledování Twitter Facebook
Video produktu Youtube
Cena $3.99
Aplikace umožňuje:
 • vytvářet myšlenkové a pojmové mapy, flow chart (vývojové diagramy) a konvertovat je do slovní osnovy
 • brainstorming, ilustrovat nápady, tvorbu seznamu, osnov, plánování prezentací, organizační strukturu a mnoho dalšího
 • zkopírováním textu z dokumentu, e-mailu, webové stránky a importováním do aplikace vytvořit automaticky nápad
 • jednoduchý přenos pomocí cloudu, e-mailu nebo přímým zkopírováním do jiné aplikace
 • sdílení nápadů pomocí aplikací Facebook nebo uložení jako fotografie do knihovny v PC
 • zdarma vyzkoušet program

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.