Tamara Müllerová: Common Sense Media

čtvrtek 8. ledna 2015 ·

Informace o jedné zajímavé americké organizaci poskytující evaluační služby výukových materiálů, programů a aplikací včetně na digitální gramotnost zaměřených metodických postupů.


"Hodnotíme, vzděláváme a doporučujeme dětem, rodinám a školám."

Toto je podtitul webu neziskové organizace Common sense media založené v roce 2003 v San Francisku. Hlavní činností této organizace je pomoc dětem a jejich rodičům ve světě médií a technologií. Organizace prostřednictvím svých webových stránek poskytuje rodičům i učitelům objektivní hodnocení a recenze knih, aktuálních filmů, televizních pořadů, hudby, webových stránek, vydávaných video her a aplikací. Hodnotí různé typy médií a zároveň uvádí vzdělávací obsah nebo výchovnou hodnotu pro dítě, spolu s informací o věkové kategorii dítěte, pro kterou je daný titul nejvhodnější. Snaží se upozornit na nevhodnost obsahu (například výskyt násilí, drog, sexu nebo urážení náboženského vyznání). Zároveň poskytuje důvěryhodné poradenství a inovativní nástroje, které mohou pomoci využít média a technologie jako pozitivní sílu v životě dětí.

V dnešní době je používání médií a technologií základní dovedností, kterou by měli všichni ovládat. Mnoho dětí tráví více než 60 hodin svého času týdně před obrazovkami, většinou ale bezmyšlenkovitě, bez hlubšího cíle najít si nebo získat podstatné a důležité informace. Rozhodně nevyhledávají informace, které by podpořily jejich osobní růst, nesnaží se o ověřování fakt a skutečností, kterými by si doplnily znalosti, jež získávají ve škole nebo z učebnic. Většinou převažuje "mrhání časem", protože se neumí jinak zabavit. Stačilo by možná málo, jen se více zajímat o to, kam děti směřují svou pozornost. Kdyby dospělý člověk projevil zájem a navrhl jim alternativu, na co se mohou podívat, co všechno lze zjistit a jaké možnosti jim nabízejí různé instituce, určitě by to mělo pozitivní dopad. A právě to je hlavním cílem Common sense media. [1]

Digital Citizenship

Common sense media poskytuje možnost orientace ve výchově dětí digitálního věku. Podívejme se na pár příkladů naznačujících, co tato služba nabízí.

Jedna z poskytovaných služeb nese název Digitální občanství. Jedná se o učební plán, který je poskytován zdarma školám a učitelům a je zaměřen na digitální gramotnost. Součástí jsou nástroje, které pomohou žákům a studentům využít technologie pro učení a pro život a naučí je, jak dělat bezpečná, inteligentní a etická rozhodnutí v digitálním světě.

Pokud se chtějí učitelé přesvědčit o výstupech vlastní výuky a o kvalitě nabízených programů, mohou využít hodnocení, které organizace poskytuje. K posouzení, zda a do jaké míry studenti pochopili probírané téma, jsou nabízeny tři formy a to závěrečné otázky, krátký kvíz nebo test. Učitelé tak získají kvalitní zpětnou vazbu.


Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.