bEDUin 20/2013: MŠMT změnilo způsob schvalování standardů základního

úterý 21. května 2013 ·

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Co přinesl týden 13.–19. 5.

Témata týdne:

žáci dostali výsledky maturitních didaktických testů, proběhla 2. generálka plošného testování žáků na ZŠ, MŠMT změnilo proces schvalování standardů základního vzdělávání, cíle vzdělávání a jaké chceme školy

Výrok týdne:

„Trošku se odklání od toho (plošné testy), co jsme chtěli v reformě, to znamená připravit žáky na život a budoucí povolání, dát jim určité kompetence. Tady se ověřují znalosti.“ Pravoslav Němeček o plošném testování žáků ZŠ v rozhovorupro ČRo Radiožurnál

Novinky(výběr ze zajímavých událostí)

 • Maturita z matematiky je problém: Žáci dostali výsledky maturitních testů, jediná matematika dopadla letos opět špatně. Předseda Jednoty českých matematiků a fyziků Josef Kubát by si v budoucnu představoval různé maturitní zkoušky pro gymnázia, odborné školy a učiliště. Tomáš Feřtek zase upozorňuje na to, že pojetí maturitních testů z matematiky je jednostranné a nepracuje s obecnějšími dovednostmi žáků. U testu z češtiny CERMAT posoudil jednu z úloh jako chybnou a uzná žákům všechny varianty řešení.
 • Testování pod drobnohledem: Scio pořádá 5. června další konferenci Testováním ke kvalitě vzdělávání 2013. Na programu jsou otázky maturitního i dalšího testování. ČŠI komentovala 2. generálku plošného testování na ZŠ na tiskové konferenci (záznam ČT24, na 01:52 min.), čtěte také názory kritiků: Pravoslav Němeček z Asociace ředitelů základních škol (viz citát); Tomáš Feřtek nabádá k využití testů jen jako pomůcky pro školy.
 • Schválením standardů zapřaháme vůz před koně, MŠMT na výtku reagovalo: Otázka využití standardů není zodpovězena a je součástí přípravy ministerské Strategie vzdělávání 2020. Proto schválení standardů a jejich platnost od 1. 9. 2013 mohlo být jen vyhozením peněz a energie škol. MŠMT na kritiku reagovalo a od září vstupují v platnost jen standardy pro češtinu, matematiku a cizí jazyk (jejich připomínkování se prodloužilo do 22. 5.), ostatní obory se budou dále diskutovat (více zde). Doufejme, že i pojetí standardů jako takových.
 • Kvalitní výuka – jak toho dosáhneme? 14. června pořádá MŠMT, EDUin, SKAV a Pomáháme školám k úspěchu, o. p. s., konferenci v rámci přípravy Strategie vzdělávání 2020 a závěru kampaně Česko mluví o vzdělávání. Diskuse bude věnována také tomu, jakou školu v budoucnu chceme. Na toto téma si můžete poslechnout i videozáznam z kulatého stolu EDUin a SKAV s názvem Jakou společnost má náš vzdělávací systém podporovat? (dole na stránce). Čtěte také zkušenost americké maturantky s tím, co je cílem současné školy a co by jím mělo být.
 • Na HitHitu můžete podpořit záměry škol: V kategorii Školství na portále HitHit představují školy svoje projekty, které můžete finančně podpořit. Pokud nevyberou cílovou částku do 45 dní, peníze budou donátorům vráceny.
 • Zakázané vzdělávání: Volně dostupný dokumentární film „Zakázané vzdělávání“ ukazuje, jak moderní školství vznikalo, s jakými výzvami se potýká a předkládá možná řešení. Ve filmu je více než devadesát rozhovorů s učiteli, vědci, odborníky, spisovateli, matkami a otci.

Inspirace z (a do) praxe

 • Tipy na akce na konci školního roku: Na Metodickém portále najdete v diskusní sekci Výuka mimo třídu mnoho tipů na školní výlety, akce i zkušenosti učitelů.
 • „Nechci kazy“ ve školkách: Projekt mladých studentů lékařství pro mateřské školky – formou her, příběhů a praktických ukázek, které děti baví, se předškoláci i jejich rodiče mohou naučit pečovat o svoje zuby.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

 • 23. 5. Znaky dobré školy a nadaní v různých variantách vzdělávání (Praha)
 • 23. 5. Společný seminář pro pedagogy a asistenty pedagoga (Praha)
 • 23. 5. Seminář „Prevence vzniku závislostí u dětí a dospívajících“ (Praha)
 • 27. 5. Seminář Děti s problémovým chováním a děti s poruchou autistického spektra – jak na ně? (Praha)
 • 27. 5: Seminář Jak zefektivnit spolupráci škol a podniků (Praha)
 • 29. 5. Setkání s ředitelem Middle School z International School of Prague na téma Bdělá pozornost ve školách (Praha)
 • 30. 5. V. tematický kulatý stůl MŠMT: Kvalitní řízení vzdělávacího systému a posilování jeho kapacity (Praha)
Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři.

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.