Včera jsme vás informovali o možnosti si vyzkoušet jeden z kvalitních systémů pro správu obsahu (tedy něco víc než redakční systém) s názvem Plone. Dnes se podíváme ještě na pár sejmutých obrazovek dalších základních operací a zmíníme se i o verzi Plone pro operační systémy MS Windows, kterou si můžete vyzkoušet i na vašem desktopu. Zmíníme se také o metadatech i o SEO.
Absence nabídky vyspělých internetových publikačních služeb pro školy mě ve včerejším článku vyprovokovala k propagaci možnosti si vyzkoušet bezplatně jeden z kvalitních systémů pro správu obsahu s názvem Plone na adrese www.objectis.net. Systém Plone úspěšně prošel výběrem pro rakouské školství, a je stejně jako aplikační server Zope, nad kterým je vybudován, napsán v jazyce Python, a je oblíben nejen ve školství. Dnes se podíváme ještě na pár sejmutých obrazovek základních operací a zmíníme se i o verzi Plone pro Windows, kterou si můžete vyzkoušet i na desktopu.
Samozřejmostí u webu je fulltextové vyhledávání, Plone s ním nemá problém a já si musím rýpnout do řady „profesionálních webů“, které fulltextové prohledávání vůbec nenabízejí, jako je třeba stále nedodělaný Informační a vzdělávací portál školství Zlínského kraje nebo nabízejí místo něho nepoužitelný paskvil, jako třeba minulá verze e-gramu. Na každé stránce je formulářové okénko pro zadání hledaného termínu. V této souvislosti se ještě musím zmínit o SEO (Search Engine Optimization), tedy optimalizaci stránek pro vyhledávače (jako jsou Google, Jyxo a další). Zde se obecně doporučuje jako optimální URL pro Google i většinu ostatních vyhledávačů statické (bez parametrů) a obsahující pro danou stránku relevantní klíčová slova. Pokud z technických důvodů není možné navrhnout URL optimálně, je třeba se vyvarovat alespoň dynamických URL, které mají víc než dva parametry nebo mají příliš dlouhou číselnou hodnotu některého parametru, nebo se nekterý parametr jmenuje id. Názvy stránek v Plone jsou proto lidské, tedy například http://sphp.objectis.net/o_sphp/stanovy_sphp a ne třeba jako neoptimální http://www.e-gram.cz/Informacni_gamotnost_5F1B018F486E4C13ABE2DEBB6E6EB790.htm.
Pokud neuspějeme, je k dispozici Pokročilé vyhledávání, kde je možné využít hledání dle logických podmínek (operátory AND a OR), klíčových slov, typu či stáří dokumentu nebo i dle autora a samozřejmě jejich kombinací..
V základním nastavení je možná registrace uživatelů s možností zadání nebo vygenerováním hesla, které je zasláno e-mailem, pokud je správně zadán v Nastavení portálu poštovní server, ale o tom až dále. Autentifikace je po úpravě možná i vůči LDAP.
S uživateli samozřejmě souvisí i nastavení přístupových práv, u každého položce je možno nastavit příslušná oprávnění jednotlivým uživatelům nebo definovaným skupinám uživatelů. K nastavení rolí slouží zelená záložka sdílení a možnosti jsou: Správce, Vlastník, Uživatel a Posuzovatel.
Další důležitou součástí pro webmastera jsou možnosti nastavení portálu, základní jsou jednoduché: název a popis, identifikace a mail správce, výchozí jazyk, zásady tvorby hesel a možnost použití externího editoru. Je používán jednoduchý javascriptový WYSIWYG editor Epoz. Nastavení je ale celá ještě obrovské množství, vyžadují však jistou zkušenost i opatrnost, přístup k nim je z nabídky vlevo.
Ukázka použití Plone dokazuje řadě takyodborníků, že práce s metadaty není nic složitého, novátorského či neobvyklého. K objektů či dokumentům je možné okamžitě při jejich vložení přidat metadata (samozřejmě název, popis, jazyk, typ a autor jsou již součástí objektu!): klíčová slova, rozsah platnosti, formát, autorská práva (licence) a přispěvatele. Metadata jsou ukládána do stránky ve standardu Dublin Core:
<meta name="generator" content="Plone - http://plone.org" />
<meta content="klon, Apple" name="keywords" />
<meta content="klon, Apple" name="DC.subject" />
<meta content="sphp" name="DC.creator" />
<meta content="2005-04-23 16:07:29" name="DC.date.created" />
<meta content="2005-04-26 08:09:25" name="DC.date.modified" />
<meta content="Document" name="DC.type" />
<meta content="text/html" name="DC.format" />
<meta content="cs" name="DC.language" />
<meta content="public" name="DC.rights" />
Výčet portálů, které Plone využívají, je neuvěřitelně široký, ale podívejme se jen do českých internetových „vod“:
Elektrika.cz – elektrotechnika každý den
Portalhosting.cz - nabídka hostingu Plone a dalších služeb
L.P.Elektro – vzdělávací agentura
Danix.cz – web české live distribuce Linuxu
Orgchem - portál pro komunikaci mezi zaměstnanci a studenty Katedry organické chemie a jaderné chemie PřF UK Praha
Základní informace v češtině naleznete na portálech: portal.orgchem.cz/Prednaska.pdf, www.bobonet.net/, demo.portalhosting.cz/.
A nejlépe bude si vyzkoušet Plone na desktopu! O tom je další část článku.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat