30. 5.: Spor podle pravidel: Čeští studenti debatují o změně volebního systému na většinový

čtvrtek 23. května 2013 ·

Nadaní mladí čeští debatéři se střetnou v celostátním finále soutěže Mezinárodní debaty mládeže (Jugend debattiert international) v napínavé debatě vedené v němčině a prokáží, že se nebojí dotknout kontroverzních témat. Vítězství si přitom odnese nejen nejlepší ze soutěžících, ale také debatní kultura.

9. Celostátní finále soutěže Mezinárodní debaty mládeže, 
čtvrtek, 30. května 2013
14:30 - 16:30 hodin

České muzeum hudby
Karmelitská 2/4
Praha 1


Dva řečníci pro a dva proti, 24 minut debaty, jedno téma: „Má být v České republice zaveden většinový volební systém?“ Podle těchto pravidel budou 30. května čtyři mladí debatéři bojovat o vítězství v českém celostátním finále soutěže Mezinárodní debaty mládeže.

Aby postoupili až do finále, museli se zúčastnění středoškoláci ve vyučování nejprve naučit debatovat v němčině a poté se v několika vyřazovacích kolech na školní a regionální úrovni prosadit v konkurenci více než čtyř set účastníků. Konfliktní styl debatování a ostré lokty, které je možné pozorovat v mnohých politických debatách, jim však v Mezinárodních debatách mládeže úspěch nepřinesou: porota v soutěži uděluje body pouze za důkladnou znalost faktů, přesvědčivé argumenty a především schopnost dobře naslouchat slovům svého spoluřečníka a reagovat na ně.

Vítěz loňského celostátního finále Tomáš Schwarz je přesvědčen o přínosu soutěže: „Do Mezinárodních debat mládeže jsem se zapojil proto, že zde můžu poznat nové zajímavé lidi a zlepšit své znalosti němčiny.“ Stejně jako Tomáš budou i letos dva nejlepší debatéři z celostátní úrovně zastupovat Českou republiku na mezinárodním finále soutěže.

Jugend debattiert international je soutěž pro studenty středních škol, která vedle České republiky probíhá také v Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rusku a na Ukrajině. Projekt přispívá k politickému vzdělávání studentů a vyzdvihuje roli debaty jako prostředku demokratického řešení konfliktů. Debatování v němčině zlepšuje jazykové a rétorické schopnosti účastníků projektu a napomáhá aktivnímu zapojení studentů do výuky.

Mezinárodní debaty mládeže - soutěž pro žáky ve střední a východní Evropě je projekt Goethe-Institutu, nadace „Vzpomínka, odpovědnost, budoucnost“, Obecně prospěšné nadace Hertie a Německé centrály pro vzdělávání v zahraničí. V České republice projekt finančně podporuje také Česko-německý fond budoucnosti.

Mediálním partnerem 9. Celostátního finále je Český rozhlas Plus.

Další informace o projektu Jugend debattiert international:

• v němčině: www.jugend-debattiert.eu, www.facebook.com/
• v češtině: www.goethe.de/praha/jdi

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.