Gymnázium v Litoměřicích patří mezi nejinovativnější školy v ČR i ve světě

čtvrtek 6. prosince 2012 ·

Studenti Gymnázia, SOŠ a SOU Litoměřice pracují s Windows 8, jsou mezi prvními na světě.


Jednou z nejinovativnějších škol v České republice z hlediska využití moderních technologií je bezpochyby Gymnázium, SOŠ a SOU Litoměřice. Studenti zde totiž již od prvních ročníků využívají ty nejmodernější technologie na trhu, se kterými se pak následně setkávají také v praxi. Mezi prvními na světě zde byl nasazen například Windows Server 2012 a následně, ještě před uvedením systému na trh, také operační systém Windows 8.

„Naším cílem je v maximální možné míře připravit studenty na jejich budoucí povolání a profesní život. S tím zcela jistě souvisí také nové technologie. Díky umožnění studentům pracovat s těmi nejmodernějšími systémy, se kterými se následně setkají i ve svém zaměstnání, jim tak jednoznačně dáváme konkurenční výhodu,“ říká Karel Klatovský, správce IT, Gymnázium, SOŠ a SOU Litoměřice.

Přechod na systém Windows 8 byl díky nástrojům integrovaným ve Windows Serveru 2012, který škola nasadila již v létě 2012, skutečně velmi rychlý a jednoduchý. Stačilo připravit jediný instalační obraz, který byl prostřednictvím nástroje Windows Deployment Services rozdistribuován na všech 110 počítačů s různým stářím i hardwarovou konfigurací. Celá operace přitom zabrala jediné odpoledne.

Výhody spojené s používáním systému Windows nepocítili jen studenti a učitelé, ale také administrátoři IT. Díky technologii BitLocker, která je dostupná ve Windows 8 od verze Pro, mohla škola nasadit také šifrování pevných disků a zajistit tak mnohem vyšší zabezpečení. Plně šifrovaná jsou tak všechna data o studentech, i dokumenty učitelů. Díky Windows Server 2012 přibyly navíc nové možnosti v oblasti nastavení skupinových politik a došlo ke zjednodušení správy koncových stanic.

„Gymnázium, SOŠ a SOU Litoměřice je skvělou ukázkou toho, kdy si je škola vědoma skutečnosti rychlého stárnutí IT technologií, a tedy nutnosti vzdělávat své žáky na nejnovějších verzích produktů a služeb. Díky tomu její absolventi přicházejí do praxe vybaveni znalostmi, které mohou využít v praxi, a zaměstnavatelé nemusí investovat do jejich přeškolování. Přechodem na Windows 8 ještě před začátkem školního roku se tak tato česká škola zařadila skutečně mezi první na světě a umožnila opět svým žákům naučit se pracovat se systémem, který byl oficiálně uveden na trh až na konci října,“ říká Lukáš Křovák, manažer divize Windows ve společnosti Microsoft.

Škola v cloudu

Vedle Windows Serveru 2012 a systému Windows 8 nasadila škola jako jedna z prvních na světě také například cloudový kancelářský balík Microsoft Office 365, který se v posledních měsících začíná stále více využívat také v českých a světových firmách. V rámci výuky škola masivně využívá další technologie cloudu, zejména službu SkyDrive, kde si studenti přímo ve webovém prohlížeči pomocí webové aplikace Office Web Apps mohou elektronicky vést sešity či pomocí aplikace OneNote vytvářet své vlastní poznámky. Díky tomu pak studenti mají své poznámky a úkoly dostupné odkudkoliv a kdykoliv.

O Gymnáziu, SOŠ a SOU, o.p.s., Litoměřice

Gymnázium, SOŠ a SOU Litoměřice, o. p. s. bylo založeno již v roce 1991. Škola se specializuje hlavně na praktické obory a snaží se na ně přilákat studenty z Ústeckého, Libereckého i Středočeského kraje. Škola svým 350 studentům nabízí špičkové technologické vybavení, třídy po 15, maximálně 20, studentech i vlastní internát. Velký důraz je také kladen na individuální přístup k studentům a na to, aby studenti vždy už od prvního ročníku pracovali s těmi nástroji, se kterými se setkají i v praxi, až školu dokončí.

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

20 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
6. prosince 2012 v 22:37  

Takže nejlepší škola je ta, která má nejnovější instalaci oken? A nejhorší ta s okny dřevěnými?

Pytlik Blaha řekl(a)...
6. prosince 2012 v 23:50  

Fakt fandím a přeju!
Škoda jen, že je brzdí to předpotopní švp.

BoBr řekl(a)...
7. prosince 2012 v 7:41  

Pozor, v té tiskové zprávě, kterou zřejmě vydala ČTK, nebo kde ji pan Wagner vyhrabal (a mohl si ji klidně odpustit), se nic o nejlepší škole neříká. Je zřejmě reakcí na Microsoft Partners in Learning Global Forum 2012 , které se před týdnem odehrávalo podle světových médií "v prestižním prostředí pražského hradu". Tam se o inovacích mluvilo hodně. A byli tak rafinovaní, že o produktech firmy ani moc mluvit nepotřebovali. Jen my jsme o tom nic nevěděli. Nestojíme jim za to!
V Litoměřicích je, zdá se, škola, která se do klubu světových inovátorů má šanci probojovat. Stačí nakoupit ty správné produkty!

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2012 v 8:01  

Co Vam na tom Vadi pane Brdicko?
Tak jednou staci pouzivat ty spravne produkty, jednou ty spravne moderni IT postupy - podobne clanky (s nadsazkou) od Vas citame.

PN

Janek Wagner řekl(a)...
7. prosince 2012 v 8:15  

1. Zpráva mi přišla mailem, tento způsob je nejčastější.
2. O Microsoft Partners in Learning Global Forum 2012 jsme psali v http://www.ceskaskola.cz/2012/11/blanka-kozakova-inspirace-z-souteze.html, faktem je, že se předem o této akci moc nepsalo. Z ČR tam bylo jen pár účastníků pozvaných MS, konferenční poplatek byl 800 USD. K akci jsem viděl předem článek na naprosto chaotickém strojově překládaném http://www.pil-network.com/, už ho nemohu najít, protože tam není ani vyhledávání...
3. Pozvánka mi přišla 9 dní před akcí, už jsem měl jiný program, takže jsem tam nešel.

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2012 v 9:51  

Globální Partners in Learning Forum nebylo a neni verejnou akci. Je urceno pro viteze narodnich a kontinentalnich kol (tedy zejmena pro ucitele, kterych letos bylo v Praze 650) souteze Partners in Learning Forum, kde ucitele soutezi se svymi inovativnimi projekty.

Existuje pak velice male mnozstvi slotu, ktere je mozne pouzit pro pozvani vybranych osob z rad verejnosti.

BoBr řekl(a)...
7. prosince 2012 v 10:04  

Co mi na tom vadí?
Vadí mi právě ona mezera (lépe by se hodilo oblíbené anglické slovo gap, neboli propast) mezi produkty a postupy. Velmi oceňuji, že se MS snaží podporovat i to druhé. Ale neobyčejně mi vadí to, že místo, aby se pokoušeli tuto věc propagovat mezi našimi učiteli, cpou se s tím na hrad a tam se předvádějí, jak "pomáhají" chudákům z rozvojových zemí. Nějak nemohu uvěřit, že to "myslí upřímně".

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2012 v 11:42  

Pane Brdičko, přiznejte se, Vám nevadí co se děje, ale že to dělá zlá korporace. Kdyby to samé dělali sluníčkoví lidé od Googlu, tak budete slintat blahem, při každém vyslovení slova Google uděláte na koberci loužičku a zahrnete nás sprškou článků o inovativních technologiích ve výuce, pardon v edukaci.

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2012 v 11:43  

Takže studenti se budou lépe učit, protože mají server Windows 2012 místo 2008 a na stanicích Windows 8 místo Windows XP?

Pytlik Blaha řekl(a)...
7. prosince 2012 v 11:51  

tudenti se budou lépe učit...?

O tom právě nebylo v článku řeči. Právě proto jsem se podíval na švp gymnázia, třeba. Normálka standard: kecy o prořezaných kompetencích. Tak snad jestli v učebních plánech by se něco inovativně odtrazilo.

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2012 v 14:40  

Vážení diskutující, dovolte, abych na to zareagoval.

1. Děkuji Pytliku Blahovi za to, ze se na tiskovou zpravu kouka realnym pohledem a ze vidi (narozdil od nekterych zaslepencum), ze se nikde nepise o tom, ze jsme nejlepsi skola nebo ze se nasi studenti budou lepe ucit.

2. Pro pana Brdicku: nikdo se na hrad necpe, na hrade byla po tydenni konferenci pouze zaverecna gala vecere, jinak byl cely tyden plny praktickych ukazek, workshopu, prednasek a seminaru (a mimo prostory hradu).

3. O vami zminovane mezere v podpore ceskych ucitelu si dovolim polemizovat. V kazdem z minulych cca 4 let bylo zdarma proskoleno zhruba 4000 ucitelu na to, jak pouzivat produkty Office, jak s nimi vytvaret vyukove materialy, jak vytvaret DUMy apod. (prosim bez flame na tema, ze si tim vychovava MS ovecky). Zaroven existuji po cele ČR Inovativni centra (http://stredni.eu/coe.htm) ci Kluby modernich ucitelu (http://www.klubmu.cz/), ktere informuji, prednasi a uci o vyuziti produktu MS v oblasti skolstvi a nabizeji skolam moznost konzultaci ci prohlidek. U nas ve skole je skoro kazdy tyden nekdo se podivat na Windows 8, Windows MultiPoint Server či elektronicke sesity v aplikaci OneNote (a to snad v ŠVP být nemusí :) ).

Kromě toho vzniká mnoho vyukovych materialu (http://www.pil-network.com/Discussion/f00a5cec-1864-4c2b-bde1-5730132207fe) nebo videi (http://www.youtube.com/watch?v=Ug9-I3HPTTw)

Pripadne dalsi dotazy ohledne aktivit spolecnosti MS v oblasti skolstvi rad zodpovim, stejne tak dotazy na vyuzivani technologii u nas ve skole.

Karel Klatovský

Pytlik Blaha řekl(a)...
7. prosince 2012 v 14:54  

kouka realnym pohledem

Ono je to s tou světovostí asi tak, jako když jsem před mnoha lety držel v jídelně dozor, načež ke mně přišla vedoucí toho zařízení, praštila mne, ta dobrá žena, do zad a na celou jídelnu zařvala: "Jó, Blaha, to je panečku dozor!"
Začal jsem tam zase chodit, až šla do důchodu.

V každém případě zopakuji, možná po sté, že když už nám nadnárodní softvéráři neplatí za to, že jim školíme budoucí uživatele, mohli by nám svoje produkty aspoň poskytovat zadara.

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2012 v 15:13  

To uz ale tu debatu dostavame uplne jinam a jen pro informaci, takovy Office 365 v planu A2 je pro skoly zcela zdarma. A to je v nem Exchange Server, SharePoint Server, Lync Server a další. Nehledě na to, že škola využívá zdarma servery v datových centrech.

Pytlik Blaha řekl(a)...
7. prosince 2012 v 15:37  

To uz ale tu debatu dostavame uplne jinam

Tak to bych ale doopravdy nerad. Zvláště pak, když vůbec nevím, kde je ta debata teď.
Možná někde na půli cesty mezi hradem a pedagogickou fakultou.

BoBr řekl(a)...
7. prosince 2012 v 16:51  

Pane Klatovský, prosím, můžete sem vložit odkaz na program té konference. Pravděpodobně jsem špatně hledal, ale našel jsem jen cizí tiskové zprávy a záznam na YouTube (tedy od konkurence) z předávání cen na Hradě (v tomto jednoznačném případě použiju velké, dříve jsem to myslel obecně jako to místo tam nahoře ve vysoké společnosti). Samozřejmě jsem se hned urazil, když mě jako největší kapacitu v oboru nepozvali. Velmi nerad bych zrovna tuto korporaci nějak poškodil svým zkresleným názorem. Mohu vás ale ujistit, že u Google i u Apple jsem zapsán úplně stejně.
Děkuji!

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2012 v 18:13  

Agenda: https://www.ustechsregister.com/MSPILGlobalForum/Agenda_Overview.aspx

BoBr řekl(a)...
7. prosince 2012 v 18:44  

Děkuji. Mezitím mi kolega Neumajer předal odkaz na konferenci - http://elbprague.org/. Konstatuji, že program i doprovodné materiály jsou zcela profesionální. Zvláště kladně hodnotím spolupráci s SRI, kterážto je pro mě zárukou. Na těch dokumentech je na první pohled kvalita patrná. O to hroznější mám pocit z toho, že o takové akci u nás nikdo nemluví. Třeba mě přesvědčíte o opaku? Kdo se vlastně zúčastnil. Podal o tom někdo nějakou zprávu? Mělo to nějaký dopad na naši politiku?

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2012 v 19:10  

Jak jsem psal, nebyla to verejna akce a to ze se to konalo u nas byla obrovska nahoda, minuly rok bylo Global Forum ve Washingtonu, predtim v Cape Town a Salvadoru. Puvodne to letos mely byt Atheny...

Proto se o tom ani nikde moc nemluvilo a uz vubec si myslim, ze to nemelo vliv na ceske skolstvi. Byla to akce pro regionalni a kontinentalni viteze PIL For.

Jinak par fotek z akce a dalsi info z tymu Microsoftu pro skolstvi naleznte napr. i zde: http://www.facebook.com/partneri

KK

BoBr řekl(a)...
7. prosince 2012 v 19:54  

"nebyla to verejna akce"
Jako omluvu pro to, že to nemělo žádný lokální dopad, vaše vysvětlení nepřijímám.

Bohumil Kartous řekl(a)...
8. prosince 2012 v 21:32  

Rád bych drobně přispěl do debaty, nikoliv k článku, ale ke Learning Global Foru pořádanému MS v Praze. Pravda je, že ČR nebyla zastoupena žádnou školou, ačkoliv se české školy soutěže v nižších kolech účastnily. Pravda je, že vliv na české školyství měla akce minimální, zejména kvůli totální ignoranci českých médií. nechápu, jak je to možné. Není pravda, že ČR nebyla zastoupena vůbec. Pozvánku účastnit se posuzování projektů dostala společnost Scio, takže jsem měl možnost účastnit se LGF jako jeden z porotců finálního kola soutěže. Bylo to skutečně velmi poučné a kdyby česká média nebyla poněkud dezorientovaná, mohlo to prospět i českému školství. Projekty i to, na co se zaměřovalo jejich hodnocení, totiž ukazuje tu obrovskou distanci mezi školním vzděláváním na průměrné české škole a preferovaným stavem. Ne že by LGB nemělo své mouchy, nicméně inspirace pro české školství by to být měla. Více o tom by mělo vyjít v některé z následujících Akademií LN, zájemce budu rád informovat přes bkartous@scio.cz.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.