Na čtyřech stovkách škol proběhnou Studentské prezidentské volby

pátek 7. prosince 2012 ·

Už podruhé v tomto roce pořádá společnost Člověk v tísni, program Jeden svět na školách studentské volby. V úterý a ve středu 11. a 12. prosince proběhnou na čtyřech stovkách škol v České republice Studentské prezidentské volby a středoškoláci si tak budou moci „nanečisto“ vyzkoušet přímou volbu prezidenta.


Z dotazníkového šetření, které realizovala společnost Člověk v tísni na jaře letošního roku mezi českými středoškoláky, vyplynulo, že celá čtvrtina z nich se o politiku nezajímá a k volbám jakéhokoliv typu by nešla. Osmdesát procent studentů také nevěří, že sami mohou přispět k řešení problémů ve svém okolí a v České republice. „Výzkum potvrdil, že je třeba vést mladé lidi k větší občanské odpovědnosti, což je i jedním z hlavních cílů studentských voleb,“ říká ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karel Strachota, který inicioval první studentské volby před dvěma lety. Člověk v tísni chce také prostřednictvím studentských voleb seznámit studenty se základními demokratickými principy, volebním systémem České republiky a podpořit dialog týkající se správy veřejných věcí, jak mezi studenty samotnými, tak mezi studenty a jejich pedagogy a rodiči.

„Studentské volby pořádáme již potřetí a počet zapojených škol do projektu stále roste. Do prezidentských voleb „nanečisto“ se přihlásila téměř každá třetí škola v republice, což svědčí o stále větším zájmu věnovat se aktuálním občanským tématům ve výuce. Těší nás, že studentské volby zaujímají důležité místo při výchově aktivních, zodpovědných a sebevědomých občanů,“ shrnuje význam projektu Karel Strachota.
Studenti budou v rámci prezidentských „voleb nanečisto“ vybírat z osmi kandidátů, kteří byli vyhlášeni Ministerstvem vnitra ČR dne 23. listopadu 2012 jako oficiální. Jsou to: Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman. Volby proběhnou z organizačních důvodů pouze jednokolově.

Do Studentských prezidentských voleb se zapojí čtyři sta škol z celé České republiky. „My jsme se přihlásili zejména proto, aby si studenti uvědomili, že se v tomto případě jedná o nový typ voleb. Chtěli jsme, aby si přímou volbu prezidenta vyzkoušeli „nanečisto“, protože v rámci výchovy k občanství by měli vědět, jak uplatnit své volební právo,“ objasňuje důvody zapojení do studentských voleb pedagožka Jitka Týlová z Mendelovy střední školy v Novém Jičíně. Iniciativa ke konání studentských voleb ovšem často nepochází pouze ze strany učitelů, ale mnohdy se jedná o aktivitu samotných studentů. „Věřím, že je důležité vést studenty k občanské aktivitě a tohle je jeden z projektů, který to umožňuje,“ uvádí studentka pražského Gymnázia Budějovická Laureen Höllgeová, která školu do Studentských prezidentských voleb přihlásila.
Studentům, kteří se příští týden přímé volby prezidenta „nanečisto“ zúčastní, organizátoři umožnili, aby jednotlivým prezidentským kandidátům kladli otázky. Sedm vybraných otázek pak bylo kandidátům zasláno a jejich odpovědi jsou zveřejněny na webových stránkách programu Jeden svět na školách.

Všem přihlášeným školám zaslali organizátoři volební lístky se jmény jednotlivých kandidátů, informační texty o volebním systému v České republice, o prezidentských volbách u nás a ve světě, o roli médií v politice a nabídku několika aktivit využitelných při výuce. Školy rovněž obdržely plakáty pro propagaci voleb a praktickou metodickou příručku pro pedagogy Politika do školy patří vydanou Centrem občanského vzdělávání, která představuje pomůcku, jak začleňovat aktuální politická témata do výuky.

Výsledky Studentských prezidentských voleb budou zveřejněny druhý den konání voleb, tzn. 12. 12. 2012 ve večerních hodinách. Vyhodnocovat je bude nezávislá výzkumná agentura Millward Brown.

Studentské volby pořádá společnost Člověk v tísni, program Jeden svět na školách od roku 2010, kdy proběhly studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, v roce 2012 to pak byly studentské volby do zastupitelstev krajů. Studentské volby jsou jednou z řady aktivit projektu Kdo jiný?, který je zaměřen na mladé lidi a snaží se je vést k větší občanské aktivitě.

Více informací:

4 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
10. prosince 2012 v 10:33  

A komu prospěje, že na školách vyhraje Avatar?

Anonymní řekl(a)...
11. prosince 2012 v 9:01  

A komu prospěje, že na školách vyhraje přítel kosovských Albánců?

Pytlik Blaha řekl(a)...
11. prosince 2012 v 11:04  

na školách vyhraje Avatar

"Avatar je virtuální postava ovládaná hráčem."
(zdroj wiki)

Paradoxně: jediný snad, který tak v připodobnění vypadá, se tak nechová.

Anonymní řekl(a)...
12. prosince 2012 v 21:45  

Nechová, ale jeho názory, postoje, a vůbec jeho osobnost je dost necitelna...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.