Jak jsme avizovali v září, ve spolupráci se smluvními partnery-školami hodláme uživatelům Kingu nabízet školení zaměřené na práci s tímto programem. A první nabídka je zde: Školicí středisko ZŠ Hustopeče nad Bečvou pořádá jednodenní školení „Jak efektivně využívat aplikaci King?“, a to na dvou místech: v Zastávce u Brna (ve čtvrtek 9. prosince) a v Hranicích (v sobotu 11. prosince). Doporučujeme!

NÚOV: Europass usnadní žádání o práci v Evropě
Europass je soubor pěti dokumentů, které vypovídají o tom, jaké má jejich nositel vzdělání, osobní kompetence, jazykovou a odbornou kvalifikaci a zkušenosti z evropského trhu práce. Europass, jehož struktura je jednotná pro celou Evropskou unii, by měl od ledna 2005 zjednodušit a zpřehlednit situaci jak zaměstnancům, tak zaměstnavatelům.
Petr Kukal: Střízlivý pohled na pedagogickou alternativu
Když vyšly Alternativní školy a inovace ve vzdělávání od Jana Průchy poprvé (Portál 2001), vyvolaly mimořádnou pozornost odborné veřejnosti. Jen polemický komentář z pera předního představitele pedagogické alternativy samé tehdy vydal přes 20 normostran, což je rozsah, který by např. Pedagogická fakulta UJEP pohodlně uznala jako bakalářskou práci. Už to samo o sobě svědčí o aktuálnosti a naléhavosti, jakou mělo téma tehdy a jakou si nesporně zachovává i dnes.
Ladislava Knihová: Google spouští službu Scholar
Radek Sárközi: Jsou přijímačky na střední školy amatérské?
Radomír Habermann: Vzorový ICT plán školy
Vzhledem k tomu, že dotační politika MŠMT na informační technologie vyžaduje existenci ICT plánu školy, řeší v této době mnoho škol, jak má takový ICT plán vypadat. V našem sdružení ADMIN (regionální sdružení na podporu ICT ve školách na Hranicku) jsme zhotovili návrh takového plánu, který zde zveřejňujeme jako příspěvek do diskuze nad tímto problémem.
LANGMaster na České škole
Česká škola a LANGMaster International, původní český výrobce vzdělávacích programů, vám společně přinášejí rozsáhlou nabídku vzdělávacích programů pro základní a střední školy za akční ceny. Součástí nabídky je 47 výukových titulů a 5 cenově zvýhodněných kompletů. Programy jsou určeny pro síťový provoz ve vaší škole a zahrnují neomezenou licenci pro všechny žáky školy i využití pedagogy doma.
Karol Pauchly: GNU/Linux do každé rodiny
Jako první příspěvek z konference Open Source a Free Software ve školství publikujeme text slovenského kolegy, který velmi komplexním, až katalogizačním způsobem upozorňuje na ty aplikace typu GNU/Linux, jež lze s úspěchem použít ve škole i doma jako zajímavou náhradu komerčního softwaru. Především komentovaný seznam výukových programů stojí za zvláštní pozornost.
Jan Wagner: Recepty na Open Source a Free Software ve školství
Informační centrum GyBoN, projekt Edunix a Jednota školských informatiků uspořádaly druhou listopadovou sobotu ve spolupráci se sdružením CZLUG, Danix teamem a dalšími partnery celodenní celostátní konferenci na téma Open Source a Free Software ve školství. Padesátka zájemců určitě nelitovala cesty na pražské Severní město a získala řadu informací z úspěšných implementací a projektů.
Petr Fořt: LCD monitory na školních lavicích?
LCD monitory jsou fenoménem především posledního roku. Zvolit, či nezvolit? Před touto otázkou stojíme dnes nejen ve školství. Z trhu se totiž pomalu, ale jistě vytrácejí kvalitní klasické monitory a kolem LCD existuje celá řada nejasností. Co vlastně tato technologie dnes dokáže? Jaké přináší výhody a problémy? Protože ani nás při obnově školních počítačů nemine, podívejme se na ni trošku podrobněji.
Jan Wagner: GEM: brána k výukovým materiálům
Jednou z funkcí školského a vzdělávacího portálu mělo být i úložiště metadat o výukových materiálech. Jak už je v SIPVZ zvykem, některé jednoduché věci se rodí bolestně a často bez ohledu na analogické projekty jinde ve světě. Jedním z nejzajímavějších úložišť je The Gateway to Educational Materials.
E-learningové vzdělávání pro učitele českého jazyka
V poslední době se stále více v souvislosti s mohutným boomem informačních a komunikačních technologií rozšiřují možnosti, jak lze tyto moderní nástroje efektivně propojit se vzděláváním. Školy začínají využívat na jedné straně množství výukových programů a multimediálních pomůcek (asynchronních nástrojů), na straně druhé mají možnost vyzkoušet množství online vzdělávacích produktů, které již představují nástroje synchronní (www.skolazaskolou.cz, www.scio.cz).
Úroveň - kvalitu vzdělávaní, které jako komunikační platformu využívá zejména internetu, je velmi různorodá. Nahlédneme-li například na stránky Škola online (www.skolaonline.cz), nalezneme v sekci Další vzdělávání - E-learning poměrně bohatou nabídku vzdělávacích kurzů. Nabízené kurzy jsou většinou zaměřeny na výuku cizích jazyků, případně na rozvoj počítačové gramotnosti apod. Jen velmi málo kurzů je zaměřeno na celoživotní vzdělávání v oblastech humanitních předmětů (českého jazyka, občanské výchovy, dějepisu apod.). Rádi bychom vám tedy alespoň krátce představili náš realizovaný kurz „online distančního vzdělávání s využitím e-learningu“, který je zaměřen na učitele a další přátele českého jazyka.
Co můžete studovat on-line
Nabídka je určena zejména učitelům českého jazyka základních a středních škol, mnohé z disciplín jsou však vhodné i pro učitele 1. stupně, případně vyučující jiných humanitních předmětů. Učitelé mohou vybírat z nabídky podle vlastních potřeb a zájmů. Jednotlivé disciplíny jsou jednak zaměřené na moderní technologie a jejich využívání v procesu vzdělávání (e-learning, blended learning, výukové programy, multimediální encyklopedie, internet apod.), jednak na disciplíny reflektující aktuální otázky české a světové literatury a jazyka. Přibližme si nyní alespoň některé z disciplín.
V současnosti se komunikačním nástrojem s neomezenou kapacitou uchování informací a s ohromnými komunikačními schopnostmi stal internet. Umožňuje komunikovat i na velké vzdálenosti, sdílet navzájem data, pracovat s multimédii, zkrátka a dobře být online – být připojen, nebýt izolován, být součástí elektronického společenství. Cílem disciplíny Internetové zdroje pro učitele českého jazyka je nabídnout, předvést a představit učitelům českého jazyka množství informačních portálů, které pro ně existují, ukázat jim, jaké možnosti jim nabízí online vzdělávání (někdy chybně nazývané jako e-learning), jak lze využívat software (programy) přímo na internetu bez nutnosti jejich instalace do počítače apod. Představuje internetové stránky, na kterých lze diskutovat problémy spojené se školní praxí, nabízí možnost sdělit své zkušenosti ostatním kolegům, mít možnost pracovat s aktuálními informacemi, zkrátka a dobře „být při tom, být na sítí, být online“.
Elektronická média jsou prostředky, které by měly učitelům usnadnit výuku, jsou to nástroje, s jejichž pomocí lze zefektivnit proces vzdělávání. Pomáhají jak učitelům tak žákům. Jaké jsou možnosti využití výukového softwaru a multimédií, co to vůbec je, k čemu slouží, kde je najdeme? Tyto a spoustu dalších otázek řeší další disciplína Multimédia a výukové programy pro učitele. Do úplně jiného světa studenty přenese disciplína Pohádka jak ji znáte a neznáte, která se zabývá základy literární teorie, psychologickým výkladek pohádek a multikulturní výchovou. Celkově je disciplína zaměřena na praktické využití poznatků především ve školní praxi a běžném životě, proto poskytuje množství textů, audio ukázek a obrázků. Zamýšlí se nad posláním pohádek, nad jejich hodnotou, kouzlem a nadčasovostí.
Charakter disciplín je opravdu různorodý, kromě tří již zmiňovaných obsahuje kurz další zaměřené na jazyk současné žurnalistiky, světovou literaturu, didaktiku literatury nebo postavení učitele českého jazyka v současné ZŠ.
Všechny disciplíny jsou vyučovány prostřednictvím internetu, ve virtuální škole, kterou postavil a vybavil tým odborníků - techniků a pedagogů. Většina učitelů zejména humanitních předmětů se dosud s tímto ve světě velmi rozšířeným způsobem distančního vzdělávání nesetkala. Tento stav je dán zejména podvědomou averzí vůči počítačům a s nimi souvisejícími technologiemi. Každý student je v úvodním školení (tutoriálu) proškolen a vybaven znalostmi - získá tedy základní schopnosti a dovednosti, nutné pro další studium ve virtuální škole. Po tutoriálu pokračuje ve studiu v LMS, studuje jednotlivé disciplíny, plní jednotlivé úkoly, pracuje s interaktivními prvky a hlavně komunikuje. S učiteli, autory, spolužáky. LMS, ve kterém vyučování probíhá, je navržen pro intuitivní a efektivní ovládání, vše je přehledně a logicky uspořádáno a strukturováno, potřebné dovednosti si student kurzu osvojí snadno a rychle, i když se třeba považuje za počítačového analfabeta.
A proč studovat on-line?
Nabízí se otázka, k čemu e-learningové vzdělávání pro učitele ZŠ vlastně slouží? A má smysl se na základní či střední škole vzdělávat pomocí e-learningu? Zkusme se nyní stručně zamyslet nad možnostmi, které má učitel, rozhodnutý se nějakým způsobem dále vzdělávat.
Učitelé a ředitelé ZŠ jsou většinou kontaktováni regionálními pedagogickými centry, která jim nabídnou pestrou nabídku nejrůznějších prezenčních kurzů či školení. Školení a kurzy jsou většinou kapacitně omezeny, konají se v jistý den a jistou hodinu, jsou omezené také časově apod. Mnohé z kurzů navíc neprobíhají přímo v regionu, který kurz realizuje. Často se také kurzy díky nenaplněné kapacitě ruší.
E-learningové vzdělávání je však vzdělávání bez omezení – učitelé totiž nejsou omezeni ani kapacitou kurzu, ani vzdáleností, ani časem. Studují totiž za pomoci počítače a internetu, ze školy, z domova, z knihovny, z jakéhokoli místa. Výhodou takto realizovaného vzdělávání je časová flexibilita, možnost pracovat individuálně na jakoukoli vzdálenost, zkrátka studovat otevřeně co chcete a jak chcete. Navíc do kurzu můžete vstoupit kdykoli, schopní vzdělavatelé a manažeři studia vás zařadí do virtuální třídy a můžete pod jejich vedením studovat.
Efektivní studium zabezpečuje kvalitně zpracovaný distanční text, který je doplněn o multimediální doplňky, o video, zvukové záznamy, o interaktivní vizualizace, v klíčových částech textu (checkpointech) vás interaktivní distanční text také otestuje, zjistí úroveň vašich vědomostí, předá veškeré informace schopným tutorům, kteří vám pomohou s problémem, který právě řešíte. A navíc – distanční vzdělávání s využitím e-learningu a vhodného LMS (virtuální školy) Vám poskytne nabídky ze všech regionů – a záleží na Vás, pro jaké vzdělávání se rozhodnete. Po úspěšném absolvování kurzu získáte samozřejmě certifikát o absolvování kurzu akreditovaný MŠMT.
Je nutno říci, že množství vysokých škol stále více zapojuje distanční vzdělávání s využitím elearningu do svých vzdělávacích programů, toto studium se pak stává rovnocenné tzv. kombinované studijní formě („vzdělávání tzv. dálkařů“).
Distanční vzdělávání využívající e-learning je v České republice dosud v plenkách. Největší problémy tvoří zejména tvorba kvalitního speciálně metodicky upraveného distančního textu (J. Průcha), dále pak chuť vyzkoušet si nový způsob vzdělávání, který je opravdu velmi odlišný od prezenčních forem. Nicméně je dobré zmínit se o existenci distančních kurzů s podporou WBT, mezi které patří například Kurz distančního minima, realizovaný na Univerzitě Palackého v Olomouci (www.cdiv.upol.cz).
Máte-li zájem si prezentovaný vzdělávací kurz vyzkoušet, navštivte internetovou adresu kurzu www.net-university.cz/kurzcj a zaregistrujte se do studia.
Kurz e-learningového vzdělávání pro učitele českého jazyka pro vás připravila olomoucká vzdělávací firma Net-University s.r.o. (www.net-university.cz) ve spolupráci s pedagogy základních a vysokých škol. Případné otázky týkající se vzdělávání prostřednictvím internetu pište na adresu: kamil.kopecky@net-university.cz.
dokument
Radek Sárközi: 15 let českého postkomunistického školství
Zítra bude už patnácté výročí Sametové revoluce. Jaký kus cesty jsme za tu dobu urazili? Je české školství stále totalitní, nebo už demokratické? A můžeme si vůbec něco vzít z předlistopadové vzdělávací tradice, nebo by učitelé radeji měli udělat tlustou čáru za touto minulostí? Takovým otázkám se dnes nelze vyhnout.
Jan Wagner: Křištálová tužka – soutěž o e-learning roku 2004
Od loňského roku je mezinárodní festival filmů o vědě, technice a umění TECHFILM v Hradci Králové i dějištěm soutěže o Křišťálovou tužku ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. Letos tato soutěž e-learningových produktů proběhla ve dvou sekcích, nás zajímaly především tři kategorie, kde se hodnotily tituly pro střední, základní a předškolní vzdělávání. Které zvítězily? A jaké lze vysledovat trendy na poli výukového softwaru a e-learningu?
John Zelle: První jazyk: Python
Abychom nabídli i jiný pohled na problém volby počátečního jazyka pro výuku programování, než který prezentuje na České škole Rudolf Pecinovský, zveřejňujeme překlad "klasické" stati John M. Zellea (s jeho laskavým souhlasem). Stať byla poprvé zveřejněna již v roce 1999, ale až na několik dobově kontextových informací nezastarala a je stále vynikajícím popisem jazyka Python a jeho pedagogických výhod.
Josef Duhajský: Inspirace k Světovému roku fyziky
Jiří Fučík: Věčný problém optimálního rozložení klávesnice
Vývoj rozložení klávesnice je zajímavý fenomén, o kterém se stále diskutuje. Nejužívanější rozložení QWERTY (označení podle začátku první řady písmen) vzniklo hlavně důsledkem řešení mechanických problémů psacího stroje v 19. století a přes svoji nevýhodnost se užívá stále. Jaké existují alternativy? A mají šanci na prosazení?
Tomáš Punar: Informační technologie v pedagogických časopisech
Učitelé a jiní odborníci v oblasti vzdělávání mají řadu možností, kde prezentovat a čerpat informace o problematice zavádění ICT do vzdělávání. Jednou z těch nejvýznamnějších jsou tištěná média určená právě této cílové skupině. Jaký význam pedagogické časopisy této problematice přikládají? Kolik jí věnují prostoru? Jakými tématy se nejčastěji zabývají a jak je problematika ICT ve vzdělávání v médiích hodnocena?
Radek Sárközi: Školství politiky nezajímá. A co voliče?
NÚOV: Příručka Kam na školu usnadní orientaci v nabídce středních škol
Aktuální informace o vzdělávací nabídce středních škol a podmínkách přijímacích zkoušek pro školní rok 2005/2006 přináší publikace Kam na školu – střední školy v ČR, kterou nyní vydává Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV). Příručka obsahuje i informace o změnách v přijímacím řízení a jeho termínech.
Jan Wagner: Přežije výukový software?
Projekt II SIPVZ – Vzdělávací software a informační zdroje je od samotného počátku pouhým otloukánkem. Po zmanipulované dodávce „balíčku“ na konci roku 2001 přišel roční půst. Dotace v roce 2003 byla výrazným úspěchem nového vedení SIPVZ, letos ale nepochopitelně nastal další půst. Ten se projevil v počtu i kvalitě řady přihlášených výukových titulů pro ZŠ a SŠ v soutěži o Křišťálovou tužku ministryně školství. Jakou budoucnost má před sebou český výukový software?
Rudolf Pecinovský: Klasická výuka programování je škodlivá (4) – Jak pokračovat ve výuce OOP
Petr Fořt: Vylaďte si IP síť na plný plyn
V nedávném článku „Multimédia v síti - nedejte na pověry“ jsem nastínil takové řešení školní sítě, které umožní sdílet výukové tituly z jediného disku na serveru. To je však jen součástí obecnějšího problému optimalizace TCP/IP přenosu. Jak je nejlepší nastavit každou stanici i servery pracující na architektuře Windows NT (2000, XP, 2003)?
redakce: Změřte své novinářské síly v soutěži Freinet 2005
Vydává Vaše škola časopis? Chcete poznat a rozvíjet novinářské schopnosti vašich žáků? Chcete, aby se vaši žáci dozvěděli něco o životě v Evropské unii? Pokud ano, přihlaste se do soutěže FREINET 2005, kterou pořádá občanské sdružení Aisis a časopis Moderní vyučování. Soutěž probíhá za finanční podpory Evropské unie a partnerem je i Česká škola.
Jan Wagner: SIPVZ 2005: dotační pravidla budou i nadále barevná
Ministerstvo školství v současné době dokončuje metodický pokyn, který stanovuje již zcela konkrétní pravidla pro rozdělování a využití dotací, které budou školy počínaje příštím rokem dostávat na informační a komunikační technologie. Pokyn např. určí, kolik bude moci škola utratit za hardware, software nebo vzdělávání učitelů, a zohledňuje i fakt, že zelené školy již nemálo peněz dostaly.
DISKUSE
Témata článků
Knihkupectví
Nejčtenější články
Články dle data
Učitelské listy
Nabídka práce
Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ
Tento server dodržuje právní předpisy
ISSN 1213-6018


Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.