Ministerstvo školství v současné době dokončuje metodický pokyn, který stanovuje již zcela konkrétní pravidla pro rozdělování a využití dotací, které budou školy počínaje příštím rokem dostávat na informační a komunikační technologie. Pokyn např. určí, kolik bude moci škola utratit za hardware, software nebo vzdělávání učitelů, a zohledňuje i fakt, že zelené školy již nemálo peněz dostaly.
Dne 25. srpna 2004 vláda schválila Koncepci financování informačních a komunikačních služeb ve školách po roce 2005 (viz článek ). V dokumentu se mimo jiné říká, že v roce 2005 MŠMT zajistí připojení dosud nevybavených škol k internetu a také zajistí do 31. prosince 2004 vytvoření metodických pokynů, které vyřeší transparentní proces rozdělování finančních prostředků školám a jejich efektivní využití. Redakce České školy získala materiál MŠMT určený do vnitřního připomínkového řízení, který je sice pochopitelně ještě poněkud „syrový“, ale vzhledem k tomu, že se týká roku 2005, domníváme se, že je třeba školy informovat o jeho základní myšlence. Rozpočty škol se přeci připravují již nyní.
Ještě ke konektivitě
Vraťme se nejprve k zajištění konektivity, jíž jsme už věnovali samostatný článek : červené školy získávají poprvé dotaci z rozpočtu Projektu III SIPVZ – Infrastruktura ve výši 27 846 Kč. Zeleným školám MŠMT bude hradit provoz rozpočtu Projektu III SIPVZ Infrastruktura do 30. června 2005, po tomto termínu bude AutoCont On Line zajišťovat své služby ještě po dobu dvou měsíců do 31. srpna 2005. Předpokládá se, že na zbývající čtyři měsíce do konce roku 2005 získají zelené školy dotaci ve výši třetiny částky pro červené školy nebo budou moci nadále využívat intranet veřejné správy. Změna poskytovatele připojení však bude vyžadovat přinejmenším uzavření nové smlouvy a zároveň přípravu žádosti o dotaci nebo v případě setrvání žádost o připojení. Obé je ale podmíněno existencí ICT plánu školy. Nabídka připojení ADSL od Českého Telecomu navíc není stále dostupná ve všech lokalitách (a zřejmě ani z technologických důvodů nebude) a nabídka náhradního připojení linkou 64 kbps nevyhovuje požadavkům navrhovaného ICT standardu pro školy. Řada škol tak bude nucena hledat alternativu.
Další dotace
Připravovaný Metodický pokyn MŠMT k čerpání účelově určených finančních prostředků státního rozpočtu v rámci SIPVZ v roce 2005 na zajištění ICT vzdělávání pedagogických pracovníků, na vzdělávací programové vybavení, na přístup k informačním zdrojům a na infrastrukturu ICT nevybavených škol v rámci I. etapy SIPVZ přináší zásadní změnu: účelová dotace pro školu na všechny projekty SIPVZ bude stanovena na počet žáků denního studia podle stavu k 15. 9. 2004. Závazný a jediný zdroj dat bude každoročně poskytovat Ústav pro informace ve vzdělávání MŠMT. Normativ účelové dotace se v připravované metodice navrhuje ve výši 150 Kč na žáka zelené školy a ve výši 340 Kč na žáka červené školy, minimální částka na školu je stanovena jako stonásobek normativu na žáka.
Celkovou účelovou dotaci bude povinen ředitel školy využít v následující struktuře:
-
V zelených školách tak, aby použil minimálně 60 % na vzdělávání, 20 % na vzdělávací software a informační zdroje. Zbývajících 20 % pak může použít na posílení jedné nebo druhé této oblasti.
-
V červených školách tak, aby použil minimálně 30 % na vzdělávání, 10 % na vzdělávací software a informační zdroje a 30 % na infrastrukturu. Zbývajících 30 % pak může použít na posílení jedné, druhé nebo třetí oblasti.
Podmínkou možného posílení některých oblastí je plnění navrhovaného ICT standardu pro školy a pochopitelně opět existence ICT plánu školy. Ředitelé díky metodice získají určitý prostor pro realizaci ICT plánů školy, samozřejmě u červených škol bude prostor větší. Například červená škola s pěti stovkami žáků tedy podle připravované metodiky získá v příštím roce dotaci ve výši 27 846 Kč na konektivitu a dále 170 000 Kč na tři oblasti SIPVZ. Z toho bude muset uhradit nejméně 17 000 Kč za vzdělávací software a informační zdroje a nejméně 51 000 Kč za infrastrukturu, o dalších 51 000 Kč pak rozhodne škola sama na základě vlastního ICT plánu.
Zelené školy v letech 2005 a 2006 zřejmě získají dotace pouze na konektivitu, na ICT vzdělávání pedagogů a na vzdělávací software a informační zdroje. Tím se bude kompenzovat tříleté financování ICT v rámci smlouvy s generálním dodavatelem, které stálo 4,5 miliardy Kč, tedy přibližně 6-7 000 Kč na jednoho jejich žáka. Jak je z uvedených čísel vidět, zelené školy za zmíněné tříleté období spotřebovaly z rozpočtu SIPVZ zhruba čtyřicetinásobek částky na žáka, kterou získají v příštím roce červené školy jako první kompenzaci. Zelené školy si tedy musí pro poslední čtyři měsíce roku 2005 a pro rok 2006 zajistit financování údržby a dalšího rozvoje v rámci svého ICT plánu. Na dotace v letech 2005 až 2010 tyto školy dosáhnou pouze za předpokladu jeho existence a pouze za předpokladu splnění ICT standardu pro školy. Ten dodávka infrastruktury zeleným školám v roce 2002 nenaplnila.
MŠMT nyní musí, ve spolupráci s řadou organizací, které participují na práci Koordinačního centra SIPVZ, co nejdříve dopracovat všechny potřebné nové metodiky a včas o nich školy informovat. Česká škola se pochopitelně bude jednotlivým problémům přechodného období v řadě článků věnovat. Uvítáme proto i aktivní spolupráci našich čtenářů.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat