Jiří Fučík: Věčný problém optimálního rozložení klávesnice

čtvrtek 11. listopadu 2004 ·

Vývoj rozložení klávesnice je zajímavý fenomén, o kterém se stále diskutuje. Nejužívanější rozložení QWERTY (označení podle začátku první řady písmen) vzniklo hlavně důsledkem řešení mechanických problémů psacího stroje v 19. století a přes svoji nevýhodnost se užívá stále. Jaké existují alternativy? A mají šanci na prosazení?

Skutečnost, že současně používané rozložení klávesnic je z hlediska rychlosti nevhodné, a přesto se stále používá, vede dokonce k zajímavým teoretickým reflexím: Klávesnice QWERTY se stala v ekonomické vědě ukázkovým příkladem stabilního stavu neoptimálního vývoje (Economics of QWERTY).

Česká QWERTZ

Vznik lehce modifikovaných národních klávesnic byl důsledkem snahy vylepšit rozložení původního QWERTY. Například francouzská klávesnice vyměnila "Q" a "W" s "A" a "Z" a je známá jako AZERTY. Německá klávesnice QWERTZ vznikla prohozením „Z“ a „Y“, protože písmeno „Z“ je v němčině mnohem častější než „Y“.

Česká klávesnice QWERTZ je založena na německé. První psací stroje se k nám totiž začaly dovážet na konci 19.století v době Rakousko-Uherska a obchodní korespondence se psala většinou německy. Stroje používané též pro češtinu měly zpočátku pouze jednu klávesu s háčkem a čárkou, takže všechna malá písmena s diakritickými znaménky se psala rozkladem. Tato původně německá klávesnice byla později doplněna písmeny s diakritickými znaménky na číselné řadě. Všechna zmíněná používaná rozložení nejsou však zdaleka optimální z hlediska rychlosti psaní.

Dvorak Simplified Keyboard

Během času se objevily lepší standardy, například DSK (Dvorak Simplified Keyboard) z roku 1936. Byla provedena řada studií, které svědčí o tom, že DSK je mnohem lepší než QWERTY. Její velkou předností je, že písmena s nejfrekventovanějším výskytem (v angličtině) jsou umístěna na řadě, na které jsou v základní poloze prsty a která je pro psaní nejsnazší, a že umístění samohlásek na jednu stranu řady umožňuje časté střídání rukou.

Jaké jsou tedy hlavní důvody setrvání u špatné klávesnice? V době psacích strojů bylo rozložení znaků vázáno na jejich mechanickou klávesnici a přechod na nové rozložení byl značně ekonomicky náročný. Dnes se však píše na počítačích a přechod na jiné rozložení je čím dál snadnější. DSK je zařazena do Windows jako jedno ze standardních rozložení znaků (United State – Dvorak) a klávesnice DSK se začíná stále více používat. Přechod je však sále pomalý, pravděpodobně proto, že když se jednou naučíte psát na QWERTY, nechce se vám už přeučovat se na DSK. Avšak pro ty, kteří se začínají učit psát, je DSK optimální volba.

Českou variantu DSK klávesnice si můžete stáhnout zde. Jedná se o rozložení klávesnice České (Dvorak) pro Windows NT/2000/XP vytvořené v utililitě Microsoft Keyboard Layout Creator (MKLC). Toto rozložení vzniklo přeházením kláves česko-anglické klávesnice QWERTY tak, že byly narovnány klávesy podle anglických znaků do rozložení United State-Dvorak.

Návrh nového rozložení znaků obsahuje DLL knihovnu a instalační program. Po spuštění tohoto programu se nová klávesnice integruje do systému. Pomocí stejného instalačního programu ji lze odinstalovat.


Co učit ve škole?

Přiznejme si, že učit ve školách psát na rozložení klávesnice České (Dvorak) je dnes nejspíš ještě odvážné. Avšak alespoň výuka na rozložení České(QWERTY) místo České(QWERTZ) je dnes rozumná volba. Přestože standardní česká klávesnic je stále QWERTZ, psací stroje jsou QWERTZ, vyráběné české klávesnice jsou QWERTZ a MŠMT doporučuje též výuku na QWERTZ…

Zdá se však jisté, že současní studenti již budou psát jenom na počítačích (psací stroje zůstanou minulostí) a kromě českých textů budou psát spíše anglicky než německy. Pokračující výukou na QWERTZ jim předáváme problém záměny Y a Z, se kterým budou bojovat celý život, stejně jako bojujeme my.

Windows obsahují jak rozložení České(QWERTZ) tak České(QWERTY) a většina výukových programů pro psaní na české klávesnici má též výuku QWERTY. Někteří učitelé to už pochopili a vyučují českou klávesnici QWERTY. Přejme jim hodně trpělivosti při vysvětlování proč.


Autor pracuje jako metodik ve společnosti SWX, výrobce programů na výuku psaní na klávesnici.



Jiří Fučík

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.