Jednou z funkcí školského a vzdělávacího portálu mělo být i úložiště metadat o výukových materiálech. Jak už je v SIPVZ zvykem, některé jednoduché věci se rodí bolestně a často bez ohledu na analogické projekty jinde ve světě. Jedním z nejzajímavějších úložišť je The Gateway to Educational Materials. Nebudu zbytečně opakovat fakta z historie SIPVZ: jedním z výstupů Projektu II: Výukový software a informační zdroje měl být Vzdělávací portál. Ten po řadě přehmatů a peripetií „skončil“ od počátku září 2004 pod patronací náměstků ministryně mimo kompetence odboru SIPVZ v ÚIV, který 4. 11. 2004 vypsal výběrové řízení na vypracování projektu. Bohužel se má i nadále vycházet z vysoce problematické Studie proveditelnosti ŠVIP a na skutečné potřeby škol se nebere příliš ohled. Zlé jazyky opět tvrdí, že tento portál se má stát jen pračkou peněz z evropských strukturálních fondů, a nevysvětlitelný postup MŠMT této spekulaci spíše nahrává. Jak už je v SIPVZ už tři roky zvykem, některé jednoduché věci se rodí bolestně. Proto je třeba stále připomínat již existující analogické projekty jinde ve světě. Pokud pomineme evropský vzdělávací portál European Schoolnet a jeho virtuální školu, je jedním z nejzajímavějších úložišť metadat o výukových materiálech americký The Gateway to Educational Materials, který má počátek již v roce 1996 jako iniciativa U.S. Department of Education.
Popisovat jednotlivé funkce nemá zřejmě smysl, je tu vyhledávání výukových materiálů podle předmětu, typu materiálu, úrovně, klíčových slov a dalších kritérií, případně s využitím fulltextového vyhledávání. K dispozici jsou pro uživatele všeho druhu i řízené slovníky, bohatá nápověda nebo nástroje na tvorbu metadat či jejich zpracování. Všechno si můžete on-line vyzkoušet, případně si nástroje stáhnout. Ještě jedno číslo pro představu, v evidenci GEM je nyní více než 42 250 záznamů o výukových materiálech všeho druhu.
Portál The Gateway to Educational Materials je vybudován na Syracuse University pod hlavičkou The Gateway to Educational Materials (GEM) Consortium s využitím aplikačního serveru Zope a systému pro správu obsahu (redakčního systému) Plone. Obě tyto aplikace jsou napsány v programovacím jazyce Python . Připomeňme si, že open source systém Plone byl spolu s dalšími dvěma systémy doporučen rakouským školám v rozsáhlém srovnávacím testu rakouského ministerstva školství. Jako vyhledávací systém je v GEM použit Seamark společnosti Siderean Software. Za pozornost pak stojí například GEM Top-Level Elements, popis struktury záznamu metadat, nebo přehled řízených slovníků. Prostě inspirace pro zvídavé.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat