Martin Grombiřík: Konference Open Source a Free Software ve školství

středa 20. října 2004 ·

Zajímá vás operační systém Linux, otevřený a svobodný software a možnosti práce s nimi ve školském prostředí? Chcete vyslechnout zkušenosti kolegů, kteří jej ve škole již využívají, a rady odborníků z linuxového světa? Chcete prodiskutovat, co by měla „školní“ linuxová distribuce umět, přímo s vývojáři? Pak přijeďte 13. listopadu do Prahy, kde se koná jednodenní konference „Open Source a Free Software ve školství“. Česká škola je jejím mediálním partnerem.

Akci pořádá Informační centrum GyBoN ve spolupráci s Danix TeamemJednotou školských informatiků v rámci projektu Edunix. V menší míře na přípravě spolupracuje také České sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) a další organizace. Všichni zájemci o problematiku zvláště (ale nejen) z řad učitelů a studentů jsou srdečně zváni.

A proč se konference koná a na jaký program se můžete těšit?

Linux = lidé lidem

Dovolte nejprve trochu „bájného vzpomínání starců“: v době, kdy se rozjížděla akce zvaná Indoš a bylo nabíledni, že Státní informační politika ve vzdělávání (SIPVZ) půjde cestou rozhodování od zeleného stolu bez ohledu na potřeby a nabyté zkušenosti škol, obrátila část aktivistů z pedagogických řad, kteří se nechtěli smířit s rolí nesvéprávného stáda, pozornost k fenoménu otevřeného (Open Source) a svobodného (Free) software (OSS/FS). Aktivizovali se jak jedinci, kteří již různá řešení na této bázi s úspěchem využívali a ve shora nadiktovaném monopolním a monokulturním Indošovi viděli ohrožení nejen další životnosti těchto projektů, ale i tvůrčího přístupu vůbec, tak i pracovníci ze školské sféry, kteří v OSS/FS spatřili zajímavou a po mnoha stránkách výhodnou alternativu k nákladným a svazujícím uzavřeným řešením lobbystickými klikami protežovaných firem.

Cítili jsme, že právě v oblasti OSS/FS existuje mezi učiteli a správci ICT určitý potenciál, kterému hrozilo, že by v rámci generálně-dodavatelsých praktik mohl vzít za své; řada nadšenců na tomto poli došla k zajímavým výsledkům, jejich problém ovšem byl v postavení „samotných vojáků v poli“. Navíc zde byla řada pozitivních zkušeností ze zahraničí - jak z vyspělých zemí EU, tak i z rozvojových států, které si nemohou dovolit vynakládat na ICT ve škole příliš mnoho prostředků.

Inspirativním zdrojem byl také slovenský projekt Infovek - zejména odlišnou koncepcí informatizace škol (nikoliv diktátem „shora“, ale pomocí projektů, motivace aktivních škol apod.) a možnosti vybrat si Linux alespoň jako serverové řešení. Moje maličkost se odhodlala ke spouštění portálu Anti-Indoš, jehož cílem byla vedle prostoru pro kritiky „ministerského řešení“ také propagace OSS/FS cesty a vytvoření fóra, kde by se mohli setkávat jednak výše zmínění nadšenci a vyměňovat si mezi sebou zkušenosti, druhak vytvořit komunikační most mezi světem školství a světem komunity odborníků a příznivců kolem Linuxu a OSS/FS.

Když vznikla Jednota školských informatiků, s radostí jsme uvítali, že jedním z cílů, který si vytkla do svého štítu, je právě podpora Open Source řešení. V návaznosti na Anti-Indoše a podobné aktivity jsem spolu s dalšími kolegy z jednoty i mimo ni začal připravovat projekt Linux do škol, který jsme nejprve z recese nazvali LinDoŠ, později jsme jej z různých důvodů přejmenovali na Edunix. Nejprve se nám zdálo vhodnou cestou vytvoření speciální distribuce Linuxu vhodné pro školy. Ačkoliv jsme v této oblasti došli k určitým dílčím výsledkům (respektive k prototypovému řešení, které bylo dáno veřejnosti k otestování), ukázalo se v průběhu času, že údržba takovéhoto díla je nad naše skromné síly, zvláště pokud se tomu většina z nás věnovala vedle svého „normálního“ zaměstnání. Podařilo se však získat pro spolupráci vývojáře již existující distribuce, konkrétně tým kolem Davida Pravce vyvíjející distribuci Danix, jejichž cílem bylo vytvoření „nadno použitelného a lehce instalovatelného linuxového operačního systému“. Zkušenosti nabyté při vývoji jsme pak víceméně uplatnili při realizaci pilotních projektů v zavěru roku 2003, na kterých jsme se podíleli.

Z vývoje projektu Edunix jsme vyvodili poznatek, že lepší než orientace na vývoj programového vybavení je orientace na práci s lidmi - vysvětlování, školení, zapojování do aktivní práce. „Sebevymakanější“ distribuce nebo program je k ničemu, pokud se dostane do ovzduší primární nedůvěry a strachu z neznáma, nezájmu a „neangažovaného nestranictví“ nebo do sice ochotných, ale zcela nepoučených rukou. Přitom Linux by bez ovzduší nadšení a spolupráce lidí (a samozřejmě, ale ne výhradně, bez podpory firem, které na něm profitují) nikdy nebyl tím, čím je dnes. A tak se vracíme ke svému původnímu východisku a cíli: vytvořit prostor pro sdílení zkušeností, vzájemnou podporu a mosty mezi těmi kdo pomoci potřebují a těmi, kdo pomoci mohou. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli uspořádat tuto konferenci.

Konference, které se na toto téma zpravidla pořádají, bývají zpravidla dvojího druhu: buď jako hitparády firemních řešení připravované pány v kravatách pro jiné pány v kravatách, nebo často neformální setkání „fanoušků“ orientovaná na různé konkrétní technické problémy a zakončovaná družným bratřením v okolních hospůdkách. Čas od času dojde k nějaké extenzi směrem ven - například k různým seminářům typu LinuxStart pro začátečníky nebo populárním InstallFestům, kam si každý může přinést svůj počítač a nainstalovat si na něj Linux pod dohledem a vedením zkušeného „guru“.

Naše konference (alespoň tento úvodní ročník) je zaměřená hlavně na praxi a představení různých řešení, která se v některých našich školách používají, včetně možnosti „osahat“ si dvě z nich v praxi během workshopů. Samozřejmě nebude chybět ani doprovodný program v podobě teoretičtěji zaměřených přednášek (vysvětlení právní problematiky licencí k OSS/FS z úst právního odborníka, povídání o e-learningu a otevřených standardech a další). „Mezinárodní" dimenze konference bude vyjádřena představiteli linuxových řešení z projektu Infovek. Jádro programu ovšem připravují lidé z našeho školství, tedy učitelé a správci sítí, kteří už některými uličkami světa OSS/FS  více či méně úspěšně prošli a rádi se s vámi podělí o své poznatky a zkušenosti.


Kde? kam? kdy? jak? (a za kolik?)

Konference se uskuteční v sobotu 13. listopadu 2004 v přednáškovém sále ústavu Akademie věd v Praze 9 na Proseku (Prosecká 811/76a, doprava metrem na stanici Palmovka a potom autobusem 140 či dalšími na stanici „Nový Prosek"). Orientační časový průběh je 9:00 až 17:00 (ohlášený čas konce pro jednotlivce na základě zájmu o konkrétní problematiku se může změnit :-). Konferenční poplatek je prozatím stanoven na 400 Kč, pro studenty, kteří se prokáží platným studijním průkazem bude snížen na 150 Kč. Pro účastníky workshopu bude účtován příplatek 100 Kč. Jednáme i s dalšími potenciálními sponzory a žádáme také Ministerstvo školství o akreditaci této akce v rámci školení DVPP, aby tyto poplatky bylo možno dále redukovat a zpřístupnit tak seminář co nejširšímu spektru účastníků.

Podrobné a aktualizované informace najdete na stránce konference http://www.edunix.cz/kloss .


Program konference

Na jaká témata se tedy návštěvníci konference mohou těšit?

  • Linux Terminal Server Project (LTSP) - řešení počítačové učebny (zkušenosti z instalace a provozu v několika školách) - Martin Grombiřík a Ondřej Rusek
  • Danix - linuxová distribuce vhodná pro školské potřeby - přednese hlavní vývojář Danixu David Pravec
  • PXES - linuxové terminálové řešení jako alternativa k LTSP - kolegové z Arcibiskupského gymnázia v Praze Lukáš Bernard a Václav Šmilauer
  • Linux ve školní síti (serverová řešení) - virtuální servery, LDAP, webová sídla, interní služby - David Pravec a členové Danix Teamu.
  • Linux ve slovenském projektu Infovek z pohledu lektora kursů pro odborné garanty i "řadového" učitele ICT - Juraj Michálek, Karol Pauchly
  • Metadata, otevřené standardy a systémy v e-learningu (IMS, SCORM) - vám jistě nikoliv neznámý Jan Wagner
  • Linux a výuka - výuka ICT gramotnosti (kancelářské balíky, OpenOffice.org) - nad jiné povolaný Pavel Roubal
  • Linux z pohledu řadového uživatele, kde hledat pomoc s Linuxem - člen výboru sdružení CZLUG Antonín Mička
  • Právní problematika používání freeware a OSS/FS (licence, vývoj, patentová problematika) - právní expert rektorátu MU Brno Vladimír Šmíd
  • Uplatnění absolventů s kompetencemi v oblasti OSS/FS na trhu práce - ředitel firmy, která „jede na Linuxu“ Michal Dovrtěl
  • a další.
Anotace a abstrakty přednášek jsou k vidění na http://www.edunix.cz/kloss-abstrakt. Mírný prostor bude dán také partnerům konference. Organizátoři si samozřejmě vyhrazují (z organizačních důvodů) v programu provádět mírné změny.

Součástí konference bude také dva workshopy (dílny), ve kterých si bude možno prakticky „sáhnout“ na některá z probíraných témat. Připravuje se jedna dílna pro práci s terminálovým serverem LTSP a druhá pro práci s live distribucí Danix. Na tyto workshopy bude nutno dopředu se přihlásit (e-mailem organizačnímu výboru, během září zprovozníme i on-line registrační systém) kvůli omezenému počtu míst v učebne. Na konci konference se uskuteční panelová diskuse o problematice za účasti přednášejících a hostů. Časový harmonogram jednotlivých příspěvků bude uveřejněn na stránkách konference.


Partneři

Hlavní partner: InsightStrategy

Mediální partner:  Česká škola


Martin Grombiřík

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.