Je zřejmé, že sdílená multimédia jsou správný směr: žádné otravování se s rozdáváním CD, žádné problémy s údržbou CD mechanik. Umístění multimediálních titulů na server vám zaručí nejen jejich dostupnost, ale také snadnou údržbu vlastní pracovní stanice. A jak moc je takové řešení technicky náročné?
Není to tak dlouho, co se na nás obrátila jedna základní škola, že potřebuje vyřešit distribuci multimediálních titulů ve své síti. Řádově se jednalo o 80GB multimediálních titulů pro výuku, jazyky, apod. Bylo to velmi zajímavé téma, protože standardní nabídky řešení od komerčních firem se pohybovaly na úrovni sdílených CD-ROM, nebo Cdboxů. Hlavní argument byl jednoduchý: „toto síť a server nikdy neutáhne a když tam budete mít jeden AVI soubor, tak Vám to pojede tak na pěti stanicích“.
Rozhodli jsme se tento problém vyzkoušet a navrhnout řešení, které by vyhovovalo potřebám sdílení multimediálních titulů z jediného disku na serveru.
Na čem jsme testovali?
Testovací sestava byla navržena tak, aby vyhovovala průměrným nárokům (server HP 512MB RAM se zrcadlenými SCSI disky za přibližně 80 000 Kč a pracovní stanice s procesory Intel Celeron, 256MB RAM za přibližně 20 000 Kč. Tedy dnes spíš spodní hranice nákupu výpočetní techniky.
Samozřejmě tento problém nikdy nevyřešíte bez solidní sítě s optimalizovanými parametry. Opět jsme zvolili zlatou střední cestu, pracovní stanice připojené pomocí síťových adaptérů SMC 1255TX na standardu Fast Ethernet a v případě druhé učebny integrované Fast Ethernet adaptéry Realtek. Server byl připojen svou integrovanou gigabitovou kartou na 48 port switch 3COM se dvěma Gigabit Ethernet porty (3COM SWITCH 4250T 48PORT 10/100 + 2x10/100/1000). Na připojených stanicích jsme nešetřili, prostě připojili jsme všech 48, přece nebudeme troškaři. Konfigurace switche ani síťových adaptérů nebyla nijak upravována (vše default).
Jak jsme testovali?
AVI, MPEG, MP3? Jaký formát zvolit a jak testovat? Vyřešil to za nás kolega, který si dovezl z INVEXu prezentační video ve formátu DVD. Tak proč ne :O) DVD přehrávané ze sdíleného disku na 48 PC, to už je docela zajímavý datový tok, proti kterému jsou multimediální výukové aplikace opravdu drobností. K tomu přidáme ještě dalších 80 PC, které využívají aplikace z téhož serveru a eLearning systém Moodle.
Jaký komunikační protokol?
Obecně IPX má poměrně navrch proti TCP/IP. S tímto názorem jsem se za dobu své praxe setkal několikrát. Z desítek realizovaných projektů v IP sítích je dnes již jasné, že TCP/IP protokol zaručí dostatečnou datovou propustnost, pokud je náležitě zoptimalizován. Jednoznačně doporučujeme převzít parametry přenosu z platformy Linux. Ušetříte si tak řadu starostí s poměrně různorodým přístupem výrobců síťových komponent k detekci parametrů komunikace a jak se říká lidově vyždímáte ze své sítě maximum.
Jaké jsou výsledky?
Vytížení serveru 7 % na 20PC a 15% na 48PC. Vytížení sítě 4 % na 20PC a 7% na 48PC. Tok obrazové informace i zvuku naprosto bez problémů.
Tato informace snad nepotřebuje komentáře…
Více informací najdete na www.repair2000.cz
Petr Fořt
0 komentářů:
Okomentovat