Jan Wagner: Odborná angličtina - Computers I - III

úterý 14. října 2003 ·

Zdá se, že již sedm let starý multimediální program z Centra podpory výuky ČVUT pro středně pokročilé studenty stále nepatří do starého železa. I přes svůj strohý vzhled a jakoby dosovské ovládání seznámí studenty angličtiny se základními odbornými termíny z oboru počítačů. Jeho nespornou výhodou jsou minimální hardwarové nároky.

Aplikací pro výuku angličtiny je na našem trhu skutečně plno: nejznámější je asi široká nabídka LANGMaster, která se dostala do většiny škol díky softwarovému balíčku koncem roku 2001, ale řadu titulů nabízí i Terasoft, LEDA, Lingea, Landi, Media trade a další výrobci.

Poměrně neznámým výrobcem multimediálních výukových titulů je Centrum podpory výuky ČVUT, které je součástí Vydavatelství Českého vysokého učení technického v Praze. První ze série Odborná angličtina - Computers byl vytvořen v tehdejším Audiovizuálním a technickém centru vydavatelství ČVUT ve spolupráci s Katedrou jazyků Fakulty elektrotechnické ČVUT již v roce 1996, je tedy sedm let starý. Druhý díl spatřil světlo světa o rok později, třetí pak opět po dalším roce. Celá řada aplikací je určena pro zájemce o odbornou angličtinu v oboru počítačů a je vhodná pro gymnázia, VOŠ, SOŠ či VOU.

Odborná angličtina - Computers byla vytvořena v prostředí Borland Delphi, dnešní verze byla zkompilována koncem roku 1999, na vzhledu aplikace je doba vzniku sice vidět, ale funkčnosti titulu věk nevadí. Výhodou pro české školy jsou z dnešního pohledu skutečně minimální požadavky na výkon počítače: stačí procesor 486, 16 MB RAM, grafická karta s pamětí 512 kB, monitor s rozlišením 800 na 600 pixelů (256 barev), 16bitová zvuková karta, reproduktory či sluchátka, mikrofon a myš, jako operačním systém postačí Microsoft Windows 95 CZ. Aplikace se nemusí instalovat a spouští se přímo z CD-ROMu, velikost všech souborů prvního dílu aplikace pak je necelých 100 MB, dalších zhruba 350 MB na CD-ROMu zabírají dnes už spíše „sbírkové“ verze antivirů a dalšího letitého sharewarue, druhý díl zabere něco málo přes 250 MB díky jedné videonahrávce ve formátu AVI o velikosti 41 MB, třetí díl zabere pak necelých 170 MB. Zvukové soubory jsou ve formátu WAV, obrázky ve formátu BMP a texty ve formátech TXT nebo RTF, všechny jsou použitelné i vně aplikace.

Vzhled aplikace je vysloveně strohý a nepříliš nápaditý, ovládací tlačítka umožňují ovládání jen myší nebo kombinací tlačítek Tab a Enter, chybí možnost volby klávesovými zkratkami. Ovládání je sice jednoduché, ale není příliš ve stylu doporučení pro tvorbu ovládacích prvků pro aplikace v MS Windows, aplikace působí téměř „DOSově“. Je to škoda, protože po didaktické či odborné stránce aplikace oproti konkurenci spíše vyniká.

V aplikaci Odborná angličtina – Computers je použita americká angličtina a veškerý mluvený projev je presentován rodilými Američany. Možnosti práce s aplikací jsou široké, k dispozici jsou tyto části:

  • ÚVODNÍ TEXTY obsahují krátké články o počítačích v angličtině, každý z těchto článků je doprovázen zvukovým záznamem, v němž rodilý Američan čte příslušný text. U vybraných slov, která jsou v anglickém textu podtržena, je uveden jejich překlad s příklady použití a zvuková podoba. K dispozici je dále úplný český překlad každého článku doplněný poznámkami, text článku je možné vytisknout. Uživatel si může vybrat z pěti režimů práce.

  • ZÁKLADNÍ ODBORNÉ TERMÍNY obsahují vybrané termíny, které jsou zpracovány podrobněji. Každému termínu je věnována jedna stránka doprovázená reprodukcí zvukového záznamu. Termíny lze volit individuálně z nabídky nebo lze zvolit jejich automatickou postupnou prezentaci.

  • CVIČENÍ NA DOPLŇOVÁNÍ, DIKTÁTNÁSLECH umožňují procvičení látky a získání přehledu o jejím osvojení.

  • NÁCVIK VÝSLOVNOSTI umožňuje nacvičovat výslovnost některých slov a slovních spojení, žák si může nahrát a přehrávat svou výslovnost vybraných slov a porovnat je s nahrávkou rodilého mluvčího.

  • SLOVNÍK obsahuje abecedně uspořádaná vybraná slova z úvodních textů s jejich překladem, příklady užití a výslovností.

  • NÁCVIK VÝSLOVNOSTI SLOV ZE SLOVNÍKU umožňuje nacvičovat výslovnost jednotlivých slov obsažených ve slovníku.

První díl Odborná angličtina – Computers I v deseti lekcích uvádí látku písemnou i verbální formou, ozvučený slovník má více než 400 hesel. U žáka se předpokládá střední stupeň znalosti angličtiny.

Druhý díl Odborná angličtina – Computers II zpracovává terminologii z oblasti technického vybavení počítačů, základem je osm odborných anglických textů se slovníkem s více než 450 hesly.

Třetí díl pak je zaměřen na programové vybavení počítačů, počítačové sítě a informační systémy.

V aplikaci byly použity části textu z knih z nakladatelství McGraw-Hill Book Company Thom Luce: Computer Hardware, System Software and ArchitectureA. B. Tucker, W. J. Bradley, R. D. Cupper, and D. K. Garnick: Fundamentals of Computing I: Logic, Problem Solving, Programs and Computers, slovník vychází ze slovníku vydavatelství LEDA - Ercos O. Minihofer, M. Havlíček, J. Starý: Anglicko-český slovník zpracování dat, telekomunikace, kancelářské systémy. Jazykovou odbornou část programu připravila doc. PhDr. Milada Tlalková, Csc. a odborné podklady k textům z oboru počítačů připravil doc. RNDr. Josef Kolář, Csc., aplikaci realizoval Ing. Ladislav Mikysa a společnost MC Complete, s. r. o.

Cena jednotlivých dílů je 350 Kč s DPH, Odborná angličtina – Computers není evaluována MŠMT a aplikace není registrována pro práci v IKI, tam by ale problémy neměla díky spouštění přímo z CD-ROMu. Můj závěr je stručný: doporučuji!



Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.