Název webu Infoplease je celkem jednoznačný – jasně napovídá, že stránky www.infoplease.com obsahují informace. Kromě dobrého informačního zdroje, kterých nemá správný učitel nikdy dost, nám tyto webové stránky mohou posloužit i k výuce angličtiny.
Centrální, každodenně aktualizovanou sekcí webu Infoplease je Feature of the day, krátký článek o zajímavém problému. Jeho cílem je dosáhnout vašeho návratu. Níže se nachází miniencyklopedie latinských a řeckých slovních částí (Latin and Greek Word Elements) a glosář výrazů z oblasti poezie (Glossary of Poetry Terms). Pod ním leží sekce Top Ten, Průzkum (Poll), Kviz (Quiz), Křížovka (Crossword) a přehled hlavních událostí, které se staly mezi lety 1900–2003.
Co významného se stalo v roce vašeho narození?
Pokud se chcete dozvědět, co se stalo „dnes“ před několika lety, podívejte se napravo na sekci This Day in History nebo na Životopis dne (Biography of the Day). V pravé části dále najdete výběr některých sekcí této internetové encyklopedie, k nimž se však dostanete i odjinud.
Ve spodní části stránky naleznete pod odkazem Infoplease Sources názvy čtyř pilířů encyklopedie se stručnou charakteristikou. Tuto čtveřici tvoří Almanachy (Almanachs), Atlas, Slovník (Dictionary) a Encyklopedie (Encyclopedia) a vydolujete v nich hodně zajímavých a užitečných informací. Všechny almanachy, které Infoplease obsahuje, si můžete nechat zobrazit podle abecedy nebo podle předmětu. Atlas zase nabízí detailní mapy 192 zemí světa a padesáti amerických států. Nezkrácený slovník se snaží upoutat sdělením, že v něm objevíte všechna slova od „aalii“ do „zymurgy“. Tato dvě neobvyklá slova se vás snaží přimět klepnout na slovníček a zjistit, co vlastně znamenají. Odoláte? Encyklopedie vám stručně přiblíží hesla od astrofyziky až po Zimbabwe.
Staňte se Vševědem
Zkuste si teď klepnout na první sekci s almanachy – určitě vás překvapí jejich množství. Najdete tady obecné údaje o zemích (Countries), přehled vlajek (Flags), podrobnosti o aktuálních událostech (Current Events), informace o amerických státech (Fifty States), poštovní informace (Postal Information), životopisy (Biographies), informace o atletech (Athletes) i bavičích (Entertainers), prezidentech, golfu, hokeji, tenise, olympijských hrách, vzdělání, kriminalitě atd.
V další sekci si můžete nechat vyhledat mapu téměř všech zemí. Hledat můžete buď klepnutím na mapu světa nebo zadáním názvu hledané země. V této sekci se dostanete také k základním zeměpisným informacím, jako jsou například časové zóny, nejvyšší hory, statistiky o cestování nebo badatelé. Sekce Dictionary vám zase umožní přístup k více než 125 000 slovům a jejich vysvětlení. Sekce Encyclopedie zpřístupňuje téměř 60 000 hesel šestého vydání Kolumbijské encyklopedie (Columbia Encyclopedia). V pravé části obrazovky najdete opět seznam dalších podsekcí s informacemi o mytologii, mírách, periodické tabulce, ale také průvodce po správném stylu angličtiny a jejích gramatických záludnostech . A abyste pořád věděli, co se děje, je tady přehled hlavních zpráv agentury Reuters.
Další přísun dat zajišťuje levá lišta, z níž se dostanete k hledaným informacím. Názvy sekcí jsou voleny poměrně srozumitelně a měli byste je pochopit i se základními znalostmi angličtiny: Svět, USA, Dějiny, Životopisy, Sport, Umění, Obchod, Společnost a Zdraví.
Původní článek vyšel v časopise Computer.
Jozef Petro
0 komentářů:
Okomentovat