V předchozích dílech volného seriálu o učení cizího jazyka jsme vám poradili pár psychologických fint, které mohou pomoci s cizím pravopisem nebo s ostychem mluvit. Ale co když se vůbec nemůžeme k učení přinutit, přestože jsem si už dali pět novoročních předsevzetí? Musíme na to jít jako na slona.
Co jsou to „sloní úkoly"?
Tento pojem dobře znají lidé, kteří se zabývají time managementem. Kromě studia cizích jazyků náš běžný život přináší i celou řadu dalších „sloních" úkolů: vzpomeňte jen věčné snahy snížit nadváhu a vylepšit si svou fyzickou kondici, naučit se psát na stroji všemi deseti, lépe se seznámit se základním ovládáním počítače, přestat kouřit. Příkladem velkého úkolu na pracovišti může být vývoj zcela nového léku či výrobku; nelehkým úkolem otců od rodin bývá již mnohokrát porušený slib trávit se svou rodinou více času.
Příklady sloních úkolů
Co je všem těmto „sloním úkolům" společné?
- jsou velké a vyžadují dlouhodobé úsilí;
- při pomyšlení na jejich složitost má člověk minimální odhodlání s nimi začít;
- při splnění jednotlivých dílčích fází můžeme pozorovat jen malý pokrok vpřed;
- při krátkodobém plánování se ocitají až na konci našich priorit; jsou často odkládané; domníváme se (často mylně), že jsou poněkud nepříjemné;
- ano, chtěli bychom je zvládnout, ale jsou pro nás „velkým soustem".
Proč neplníme novoroční předsevzetí?
Na Nový rok se mnoho z nás stává „pastevcem velkých slonů“, které jsme vypustili a pozorujeme jejich silné hřbety na horizontu. Odstup mezi námi a slony je velký. Sloni jsou daleko a vlastně vypadají velmi malí. O to větší je naše odhodlání s nimi něco udělat. Snadno získáváme pocit, že všechno zvládneme. „Příští rok skutečně poslechnu manželku a budu trávit více času s ní i s dětmi, naučím se anglicky a německy, zhubnu 10 kg, napíši dva e-learningové kurzy a vůbec - všechno budu dělat včas bez „šturmování".
Ale běda, běda! Sloni jsou přímo před námi a vše je rázem jiné. Najednou máme nekonečné množství výmluv, proč zvládnout „slona" je zcela nemožné. Výsledkem bývá, že žádné sloní úkoly nejsou vyřízeny. I my sami jsme pak „vyřízeni" následně.
Jak na slona?
- Na svého slona budeme myslet jako na fascinující výzvu.
- Svého slona si rozdělíme na malé zvládnutelné kousky.
- Pravidelně budeme plnit svůj malý „úkol dne" či „úkol týdne".
- Za splnění dílčích úkolů se vždy pochválíme či odměníme. Zvýší to náš pocit spokojenosti a budeme si lehčeji užívat života.
- Rychle se smíříme s faktem, že se nikdy nedožijeme dne, kdy všechny sloní úkoly budou splněny. Noví a noví sloni se stále objevují a je nejlepší naučit se s nimi žít a nenechat se frustrovat jejich existencí. Patří sem a vlastně dělají náš život zajímavým. Bez slonů by to byla nuda!
Jak na cizí jazyk?
Vyzkoušíme si tuto osvědčenou manažerskou techniku aplikovat na svého „slona". Hned zpočátku nebudeme příliš přemýšlet o velkém problému naučit se anglicky, ale raději se plně soustředíme na první, druhou, třetí… lekci.
V tomto okamžiku není podstatné vědět, za jak dlouho tento úkol zvládnu. Ostatně, každý z nás si může stanovit jiný cíl: někdo chce dosáhnout komunikativní úrovně pro účely turistických cest do zahraničí, jiný potřebuje číst odborné texty v cizím jazyce, další má v úmyslu psát texty populárních písní v angličtině. Je samozřejmé, že každý tento úkol potřebuje jinou časovou dotaci, která se může dále různit podle našich vlastních individuálních schopností.
Ať již jsou naše cíle jakékoliv, podstatné je postupovat vpřed, být vděčný za splnění každého dílčího krůčku a naučit se být spokojen sám se sebou.
Tyto a další náměty z oblasti studia cizích jazyků se můžete dočíst v e-learningovém kurzu „Jak se naučit cizí jazyk“ na www.educationonline.cz.
Ladislava Knihová
0 komentářů:
Okomentovat