Lucie Tvarůžková TÝDEN: Sedm miliard s Cibulkou

úterý 29. července 2003 ·

Nikdo neví, komu patří firma AutoCont On Line. Přitom jí stát svěřil před dvěma lety podstatnou část sedmimiliardové zakázky Internet do škol… (Se svolením časopisu Týden „přetiskujeme“ článek, který rozkrývá mocensko-majetkové zákulisí této firmy, a významně tak doplňuje mozaiku informací o celém projektu.)

Ne, nic tu není, jen bezvýznamné listiny - stanovy a nějaké notářské zápisy. Chybí veškeré účetnictví včetně výroční zprávy, auditů, výkazů zisk u nebo vlastnické struktury. Přitom tohle všechno by tu podle zákona mělo být," podivuje se úřednice sbírky listin na obchodní části Městského soudu v Praze. Kdo drží majoritní balík akcií, se nedá vyčíst ani z obchodního rejstříku. Až do srpna 2001 byla stoprocentním vlastníkem ostravská firma Auto Cont, a.s. Pak došlo ke změnám, o nichž však záznamy chybějí. Bezradné je i ministerstvo školství a jeho úředníci nevědoucně krčí rameny.

Přitom právě tento úřad v době, kdy jej řídil sociální demokrat Eduard Zeman, vybral konsorcium složené z firmy AutoCont On Line a státního Českého Telecomu jako vítěze tendru. Díky tomu získalo miliardovou zakázku na vybavení všech českých základních a středních škol počítači a internetem. Do konce roku 2002 mělo být informačními technologiemi vybaveno 6500 škol.

Počítače má zatím sotva polovina škol, vyčerpáno je ale už 85 procent z plánované částky. Většina smluv uzavřených v souvislosti s projektem má totiž shodné rysy: byly výrazně nevýhodné pro stát a školy a výrazně výhodné pro generálního dodavatele (konsorcium AutoCont On Line a Český Telecom) a s ním spolupracující subjekty. Obří zakázka je tak výstižným mementem éry smluvně opoziční vlády Miloše Zemana, kdy ekonomiku ovládaly spřátelené kliky.

TÝDEN se s otázkou, kdo je majitelem firmy AutoCont On Line, v minulých dnech obrátil i na vedení společnosti. Také tady bylo obtížné dostat odpověď. Ředitel Vlastimil Palata byl na zahraniční cestě, a přestože prostřednictvím své asistentky slíbil, že se ozve, neučinil tak. Stejně nesehnatelný byl zpočátku ředitel vnějších vztahů Petr Cibulka. V kanceláři nebyl a mobilní telefon nezvedal. Nakonec se ozval až v pátek večer těsně před uzávěrkou TÝDNE.

Nenápadný podnikatel Cibulka, který ani nefiguruje v řídících orgánech společnosti, je v kauze jednou z klíčových postav. Podle neoficiálních informací stál právě on za úspěchem firmy AutoCont On Line ve státním tendru a měl by být údajně i majitelem jednapadesáti procent akcií společnosti. To ovšem Cibulka v telefonickém rozhovoru popřel. Podle jeho tvrzení je polovičním vlastníkem stále AutoCont, a.s., druhá půlka patří švýcarské bance Anker Bank.


„Pécéčko"

Sedmatřicetiletý opavský rodák se dosud pozornosti médií úspěšně vyhýbal. Paradoxně přesto, že ve firmě zastává funkci ředitele pro vnější vztahy a PR. Ve zpravodajství ČTK a hlavních zpravodajských deníků byl za posledních pět let zmíněn jen jednou v okrajové záležitosti a k dispozici není ani žádná jeho fotografie.

Proč je Cibulka tak důležitý? Byly to zřejmě jeho dobré vztahy s mocnými ze sociální demokracie, které firmě přihrály nevídaně lukrativní zakázku. "Vzpomínám si, že když Cibulka zjistil, že stát chystá tuhle zakázku, prohlásil: Tak to je moje," říká jeden z lidí, kteří muže přezdívaného v počítačové branži "Pécéčko" (slovní hříčka - iniciály Cibulkova jména jsou zároveň zkratkou pro osobní počítač), dobře znají. Stejně jako ostatní ale o něm mluví jen velmi nerad.

Cibulka stál u zrodu společnosti AutoCont On Line, která vznikla v květnu 2001 v pražském hotelu Olšanka. Tedy asi čtrnáct dní po vyhlášení výběrového řízení na Internet do škol. Zrodila se prostým přejmenováním firmy Coniston, jejíž původní činností byl podle obchodního rejstříku "pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor". Ke spolupráci tehdy Cibulka získal ostravskou počítačovou firmu AutoCont CZ.


Za vším hledej Šloufa

Současně nastupují Cibulkovy dobré vztahy s lidmi z ČSSD, především z takzvaného zemanovského křídla. K těm se dostal přes kontroverzního podnikatele Radima Masného, kterému dlouhá léta dělal cosi jako asistenta a měl na starost třeba jeho senátorskou kampaň. "Pana Cibulku znám velmi dobře, ale mluvit o něm nechci," říká dnes Masný.

Ten v roce 1997 půjčil ČSSD osm milionů korun. Půjčku zprostředkoval poradce tehdejšího předsedy strany Miloše Zemana Miroslav Šlouf, který pak za přítele Masného lobboval například v případě odvrácení konkursu na Chemapol Group, kde byl Masný významným akcionářem. Půjčené peníze šly do stranické kasy přes konto nadace Růže, kterou vedla bývalá sociálnědemokratická poslankyně Jana Volfová.

Patřila ke skupině lidí, kteří uvedli Petra Cibulku do sociálnědemokratických kruhů. "Seznámila mě s ním někde v kavárně, bylo to ještě před vyhlášením vítěze tendru. Říkala, že je to osobní přítel pana Masného, který straně finančně pomohl," vzpomíná někdejší šéf vnitrostranické komise pro informatiku Jiří Kofránek. Volfová připouští, že Cibulku, se kterým se prý zná velmi dlouho, představila dalším lidem ve straně, kteří se zabývali informačními technologiemi. "Nevidím na tom nic špatného, chtěla jsem umožnit vzájemnou výměnu názorů," vysvětluje Volfová.

Kofránkova komise tehdy byla hlasitě proti koncepci jednoho generálního dodavatele, ale vedení strany ji ignorovalo. Podle Kofránka a mnohých jiných ale bylo už tehdy veřejným tajemstvím, že výběrové řízení vyhraje AutoCont On Line.


Formální nedostatky

Způsob, jakým konsorcium AutoCont On Line a Český Telecom vyhrálo výběrové řízení vyhlášené ministerstvem školství, vejde svou troufalostí do dějin. Zjednodušeně se dá říci, že nevyhráli proto, že byli nejlepší, ale protože byli jediní. Dalších pět uchazečů totiž bylo vyřazeno pro formální nedostatky: ten dal razítko místo na dno krabice na její vršek, jinému chyběl jeden ze stovky dokumentů, další špatně zalepil obálku.

Výběrová komise, složená ze spousty zajímavých jmen, za úřad vlády například Šloufův člověk Jiří Frkal, tehdy rozhodla, že formální nedostatky jsou velmi závažné a všechny ostatní kandidáty vyřadila. Jak ale konstatuje čerstvá zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, formální nedostatky měla také přihláška AutoContu On Line a Českého Telecomu: "Nabídku vybraného uchazeče ve veřejné soutěži na výběr generálního dodavatele komise posoudila jako vyhovující, přestože překročila podmínku maximálního počtu stran. Pět zbývajících nabídek vyřadila komise při otevírání obálek z důvodu neúplnosti nabídky. V jednom případě například proto, že v jednom z dvanácti výtisků nabídky chyběla kopie výpisu z obchodního rejstříku," píší kontroloři v závěrečné zprávě. Jak dokazují rovněž materiály ministerstva školství, komise tehdy rozhodně neměřila všem stejným metrem. Zatímco ostatním neodpustila sebemenší drobnost, rozhodla na jednání v srpnu 2001, že do předepsaného maximálního počtu dvou set stran nebude započítávat přílohy. Cesta k zakázce, která na pět let zaručuje veleslušný příjem, se otevřela. O tom, jak ji vítězové dokázali využít, podává pěkný přehled zpráva NKÚ (viz Šokující čtení).


Duše umělcova

Ale vraťme se zpátky k Cibulkovi, který má totiž podle všeho blízko též k faktickému veliteli celého projektu, bývalému ministru školství Eduardu Zemanovi (viz rámeček Bílý kůň Zeman). Ostatně MF Dnes píše o jejich vzájemném vztahu jako o blízkém přátelství.

Fakt je, že díky Zemanovi se nenápadný podnikatel Cibulka dostal do elitního klubu správní rady Akademie múzických umění. Sedí tu společně s takovými jmény, jako je manželka exprezidenta Havla Dagmar Havlová, Karel Schwarzenberg, režisér Otomar Krejča, spisovatel Ivan Klíma nebo pražský exprimátor Jan Kasl. Na to, jak se podnikatel Cibulka v této společnosti ocitl, nedokázal minulý pátek nikdo na AMU odpovědět. Běžný postup ale je, že jména kandidátů do správní rady navrhuje rektor (v tomto případě Peter Toperczer) a schvaluje ministr školství (v tomto případě Eduard Zeman). Je ale pravda, že Cibulka tak trochu dělá do umění. Například v doku mentární sekci letošního karlovarského festivalu soutěžil snímek Luxury, který natočil. Žádnou cenu nezískal.

Podnikatelskou dráhu začal "Pécéčko" jako majitel proslulého brněnského motorestu Rohlenka. O současných obchodních aktivitách nechce příliš hovořit, prý ale spolupracuje především se zahraničím.

Výjimečná je i jeho žena Michaela. Její firma Český Fortel, založená taktéž v pražském hotelu Olšanka, která nemá s projektem vybavování škol počítači nic společného, si například zaregistrovala ochrannou známku s názvem Internet do škol. Proto současná ministryně školství Petra Buzková rozhodla, že se toto označení pro projekt už nebude používat. Michaela Cibulková je také jednatelkou firmy My Hotel, která v Lednici provozuje Hotel Days Lednice. Právě v něm probíhala bouřlivá oslava ukončení jedné z fází projektu. Teď přichází kocovina.

 

Šokující čtení

Nedávno zveřejněná závěrečná patnáctistránková zpráva kontrolorů NKÚ se zabývá rolí ministerstva školství v nakládání se státními penězi v rámci projektu Internet do škol. Nabízí zarážející čtení o tom, jak lze nekontrolovaně "rozfofrovat" stamiliony korun. Nalézá desítky chyb a odkrývá, že projekt byl velmi špatně připraven a jeho výsledek má s původním záměrem pramálo společného. Právníci NKÚ zvažují, zda se se svými zjištěními obrátí na policii. O tomtéž uvažuje současná ministryně školství Petra Buzková. Podle NKÚ bylo nejméně 884 milionů korun využito neoprávněně nebo nehospodárně. Došlo k porušení zákona o zadávání veřejných zakázek a zákona o rozpočtových pravidlech.

Co se mimo jiné píše ve zprávě:

  • Neprojevily se výrazné množstevní slevy, kterými se zdůvodňovala koncepce jednoho generálního dodavatele.
  • Plán předpokládal vybavit počítači a internetem přibližně 6500 škol, z toho do konce roku 2001 70 procent (4550 škol) a do konce roku 2002 90 procent (5850 škol) za celkovou částku 2,29 miliardy korun. Ve skutečnosti bylo do konce roku 2002 vybaveno 3617 škol (55,65 procenta z plánovaného počtu) za celkovou částku 1,96 miliardy korun, tj. 85,64 procenta plánovaného rozpočtu.
  • Za dodávku softwaru uhradilo ministerstvo 175 088 361 korun, přestože většinou nevyhovoval potřebám a požadavkům škol.
  • V rozporu se zadávací dokumentací generální dodavatel v závěru roku 2001 vyfakturoval 149 998 950 korun za provedení sběru a zpracování informací o všech školách a ministerstvo tuto částku vyplatilo, ačkoliv to bylo zadávací dokumentací výslovně vyloučeno.
  • Ministerstvo přistoupilo na vyšší cenu za instalaci přípojných míst, než uvedl generální dodavatel ve své nabídce. Při dodávce 36 766 kusů představuje navýšení ceny 32 409 229 korun. Ministerstvo hradilo dodavateli za každé přípojné místo částku 901 9,50. NKÚ zadal znalecké posudky, aby cenu posoudil. Z těch vyplývá, že cena za připojení byla až o šest set procent vyšší, než být mohla.
  • Ministerstvo uzavřelo s generálním auditorem smlouvy, které se lišily od původní nabídky. Do konce roku 2002 mu tak zaplatilo o 25 897 250 korun více oproti nabídce.
  • Ministerstvo si najalo PR agentury, které měly vytvářet příznivý obraz projektu. Přestože nezdůvodnilo potřebu takových služeb, uhradilo za ně celkem 5 552 561 korun.


Bílý kůň Zeman

Politická odpovědnost za katastrofální výsledky projektu Internet do škol jednoznačně padá na hlavu někdejšího ministra školství a současného poslance Eduarda Zemana (ČSSD). Jediný, kdo to zatím nepochopil, je on sám. Kope kolem sebe a všechnu odpovědnost svaluje na podřízené a také na nástupkyni Petru Buzkovou (ČSSD). Podle úředníků ministerstva vedl ale řadu důležitých jednání s generálními dodavateli on sám. Záznamy z nich se bohužel kamsi ztratily. Stejně tak se kontrolorům NKÚ nepodařilo najít zmocnění, kterým Zeman zvyšoval pravomoci Drahomíra Fránka, který podepsal většinu nevýhodných smluv a na nějž teď Zeman svaluje vinu.

Navíc Zemanovi byly určeny zprávy právního oddělení ministerstva, které upozorňovaly na alarmující nevýhodnost uzavíraných smluv. Jejich hlavní autor Jan Ješetický bohužel již nemůže potvrdit, zda je Zeman četl, neboť na jaře spáchal sebevraždu. Minulý týden exministr také zpochybnil práci NKÚ, prý není objektivní a snad i zavání politickou objednávkou. Žádné důkazy ale zatím nepředložil. Zprává se nezdá ani AutoContu On Line.



Lucie Tvarůžková TÝDEN

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.