Učitelská platforma: Praktickou výuku nerušte, nelze ji distančním vzděláváním nahradit

úterý 29. září 2020 ·

Pedagogové z Učitelské platformy upozorňují na neřešenou oblast vzdělávání v případě zvažovaného zavření středních škol a učilišť. Žáci těchto škol by tak přišli i o praktickou výuku, kterou lze velmi těžko nahradit distančním vzděláváním. Podle Učitelské platformy by měla praktická výuka zůstat zachována a je potřeba určit pravidla pro její absolvování.  


Pedagogové z Učitelské platformy upozorňují na neřešenou oblast vzdělávání v případě zvažovaného zavření středních škol a učilišť. Žáci těchto škol by tak přišli i o praktickou výuku, kterou lze velmi těžko nahradit distančním vzděláváním. Podle Učitelské platformy by měla praktická výuka zůstat zachována a je potřeba určit pravidla pro její absolvování.   

U některých učebních oborů tvoří praktická výuka až polovinu vyučovací doby. Žáci těchto oborů velmi často tráví jeden týden ve škole při výuce a druhý týden v dílnách školy či ve firmách a praktických provozech.  

Nyní hrozí, že pokud se daný okres dostane kvůli vysokému počtu nemocných na celorepublikovém semaforu do červené barvy, budou uzavřeny střední školy. „Již v minulém školním roce takto žáci přišli o čtyři měsíce odborné praxe bez náhrady. Podle dosud navržených pravidel pro uzavírání škol je zřejmé, že se situace bude opakovat. Praktické dovednosti, které žáci v praxi získávají, přitom mnohdy není možné předávat žádným jiným způsobem,“ vysvětluje Zuzana Terry ze Střední školy letecké a výpočetní techniky v Odolené Vodě. 

Učitelé z Učitelské platformy proto navrhují, aby ministři zdravotnictví školství vytvořili pravidla, podle kterých bude možné praktickou výuku na středních odborných školách a učilištích zachovat. Může se jednat o početně uzavřené skupiny žáků či realizovatelný časový harmonogram. „Podobnou výjimku pro praktický výcvik již v současnosti mají vysoké školy, mělo by tedy být možné, aby ji získaly i střední odborné školy a odborná učiliště,“ uvádí Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy. 0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.