Tak velký nárůst depresí a sebevražd nás překvapil, říká expert

pondělí 28. září 2020 ·

Nárůst u rizika depresí a sebevražd jsem v době lockdownu čekal, ale ne takový. Restriktivní opatření měla vliv na setkávání s přáteli, na naše koníčky. Není to jenom o stresu, je tu neznámá situace, ve které se lidé musí zorientovat, říká výzkumník Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví v rozhovoru pro DVTV. Dodává, že hladina duševních onemocnění kolísá se situací ve společnosti. 


Celý rozhovor ke stažení naleznete zde

5 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
28. září 2020 v 12:32  

Stop cenzuře - O co nám jde

... Petice záměrně nenavrhuje jedno konkrétní legislativní řešení. Na ně se názory různí a my zatím nechceme žádné z nich upřednostňovat. Vyzýváme k poctivé diskusi nad všemi náměty a po tom, aby z debaty nebyl nikdo vylučován. To téma je pro zachování demokracie zásadní a potřebuje zástupce levice i pravice, konzervativců i liberálů.

Naše požadavky směřují k vytvoření podmínek pro to, aby zákonodárci vůbec pochopili rozsah problému a hrozbu, kterou omezování svobody slova pro svobodnou politickou soutěž představuje. Další kroky již budou především na nich, na politických stranách (oslovíme všechny zastoupené ve Sněmovně) a na médiích, aby se tématu důkladněji věnovali.

Nejsme profesionální lobisté. Nabízíme spíš odbornou pomoc – při mapování různých forem cenzury a přístupů vlád různých zemí (best and worst practices), případně při metodice sběru podkladů od poškozených klientů globálních platforem. Americká vláda také nejdříve sbírala stížnosti a na jejich základě pak právní výbor Senátu „griloval“ odpovědné manažery...

VÝBĚR SIGNATÁŘŮ
Miroslav Bárta, prorektor a egyptolog
Bianca Bellová, spisovatelka
Stanislav Bernard, podnikatel
Jan Borovička, biogeochemik a mykolog
Ivo Budil, VŠ profesor a emeritní děkan
Pavel Cimbál, programátor a lektor
Ivan David, europoslanec
Dan Drápal, teolog a publicista
Petr Drulák, ex-velvyslanec a politolog
Andrej Duhan, právník a publicista
Pavel Fajt, hudebník
Jefim Fištejn, publicista a scénárista
František Fuka, překladatel a recenzent
Jan Gregor, místopředseda Aliance pro rodinu
Jana Zwyrtek Hamplová, advokátka
Mikoláš Chadima, zpěvák a skladatel
Jitka Chalánková, senátorka
Pavel Chrastina, hudebník a textař
Aleš Juchelka, poslanec
Marian Kechlibar, publicista
Jan Keller, profesor sociologie
Martina Kociánová, moderátorka
Ivanka Kohoutová, ředitelka střední školy
Pavel Kopřiva, hudební vydavatel a kapelník
Lubomír Kostroň, docent psychologie
Libor Lochman, ředitel policejního útvaru
Petr Mach, ekonom a ex-europoslanec
Zbyněk Maděryč, fotograf
Zuzana Majerová, poslankyně
Michal Malý, podnikatel
Robert Masarovič, generální ředitel
Pavel Matocha, místopředseda Rady ČT
Patrik Nacher, poslanec
Ondřej Neff, spisovatel a fotograf
Zbyněk Passer, předseda Č. spol. přátel Izraele
Roman Pavlík, ředitel IT firmy
Antonín Randa, ředitel charitativní organizace
Miroslav Singer, ekonom a ex-guvernér ČNB
Marek Stoniš, šéfredaktor
Karolina Stonjeková, PR manažerka
Jan Svoboda, ředitel ZUŠ
Karel Šůcha, skladatel a hudebník
Roman Tesař, ředitel firmy
Ondřej Tesárek, publicista
Marek Vašut, herec
Daniel Vávra, kreativní ředitel a publicista
Luboš Xaver Veselý, moderátor
Vlastimil Veselý, R&D konzultant
Alexandr Vondra, europoslanec
Libor Vondráček, předseda strany Svobodní
Jan Všianský, podnikatel
David Zábranský, spisovatel
Matyáš Zrno, šéfredaktor


https://stop-cenzure.cz/2020/09/05/o-co-nam-jde/#more-149

Michal Komárek řekl(a)...
28. září 2020 v 12:53  

Pane Týři, zajímavé téma, ale do této diskuse to určitě nepatří.

tyrjir řekl(a)...
28. září 2020 v 13:08  

Podle mne to téma sem patří. Mnohokrát jsem nejen já něco pracně napsal do České školy a vy jste to zcenzuroval například proto, že podle mne preferujete bakalovské přístupy a apriorně (bez ohledu na věcný obsah) cenzurujete některé jiné. Pocit bezmoci nad cenzurou je podle mne jedna z významných příčin znechucení lidí, které může vést k vážným následkům i v korónavirové krizi.

Michal Komárek řekl(a)...
28. září 2020 v 13:11  

Dobře, pane Týři, to je docela pěkný "oslí můstek". Každopádně s Vámi o pravidlech diskuse a "cenzuře" na ČŠ diskutovat nebudu. Dlouhodobě víme, že náš přístup je vysoce odlišný a diskuse nemá smysl. A naštěstí na dodržování pravidle tady nedohlížíte Vy. Děkuji!

Michal Komárek řekl(a)...
28. září 2020 v 13:36  

Pane Týři, další propagaci projektu pana Bárty a spol. tady neprosadíte. Projekt je zajímavý, do této diskuse nepatří. Napište o něm pro ČŠ text, pak se jistě k němu bude a může diskutovat. Děkuji!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.