Není družina jako družina: někde mají nabitý program, jinde jen čekají na rodiče.

středa 26. února 2020 ·

ak je možné, že se družiny, jejich program a úroveň škola od školy tak dramaticky liší? Jak říká Jitka Nedbalová ze vzdělávacího centra TEREZA: „V družině snad ještě víc než ve třídách platí, že všechno záleží na lidech, na jednotlivcích. Jsou školy, kde dětem umožňují trávit hodně času venku, zažít dobrodružství, poznat samy sebe. Překvapivě to jsou často i městské školy, které umějí využít každý ostrůvek přírody kolem nich. Musejí jen chtít.“ Reportáž přináší magazín Rodiče vítáni. 
TEREZA pro základní školy nabízí projekt Les ve škole. Vychovatelé z družiny si můžou stáhnout zdarma brožuru s mnoha aktivitami a nápady na to, jak dětem zprostředkovat zážitek z přírody, aniž by to byla „děsná nuda“. Podle zkušeností Nedbalové se víc snaží soukromé a alternativní školy než klasické „základky“: „Už jsme viděli i družinu na vesnici, za plotem měli les, ale děti si hrály na prolézačkách u školy. Argumenty pro zachování tohoto stavu jsou vždy stejné – vedení nesouhlasí, rodiče nechtějí zablácené oblečení, a co když se někomu něco stane?“

Kromě jednotlivců, které práce s dětmi naplňuje a chtějí ji dělat dobře, je potřeba mít také ředitele nebo ředitelku školy, kteří nastaví jasné mantinely. Aby se totiž děti pravidelně dostaly i mimo školní hřiště, je třeba poněkud omezit rodičovskou svobodu. Musí se jasně říct, že v určitém časovém intervalu není možné dítě vyzvednout jindy, než v naprosto výjimečných případech.

„U nás máme před školou zařízení, k němuž rodiče přikládají čip, a družinářka pak na svém tabletu vidí, kdo si pro dítě jde,“ vysvětluje Michal Černý, ředitel základní školy v Praze-Klánovicích. „Mezi druhou a třetí odpoledne je ale tento systém vypnutý. Tuto dobu mají děti vyhrazenou pro sebe, aby si nerušeně mohly hrát, nebo jít ven. Někteří rodiče byli dost proti, když jsme tento systém zaváděli, viděli v tom omezení svých práv, ale jak jinak zařídíte, aby v družině byl klid na nějakou činnost?“ Aby bylo prostoru pro hru dětí ještě víc, zavedli v Klánovicích i to, že kroužky ve škole začínají vždy v celou hodinu, kdy je tedy v družině „šrumec“, ale mezitím zase relativní klid.

Podobně je vyzvedávání dětí omezeno i v Kunraticích. Tam zavedli „kroužkovou družinu“ pro děti, které mají určité dny po vyučování nějaké aktivity v rámci školy i mimo ni. Ostatní pak mají družinový program se spolužáky, třeba volnou hru v lese. To ale platí jen pro děti z prvních tří ročníků školy; čtvrťáci mají svůj Klubík s volnějším režimem a od páté třídy nahoru tu nabízejí školní klub, kde jsou šipky, kulečník, deskové hry a různé aktivity pro teenagery.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.