Kapacita školek a dětských skupin nestačí, někde chybí až stovky míst

středa 5. února 2020 ·

Na pětinu dětí mladších tří let, které by rodiče rádi poslali do školky nebo dětské skupiny, nezbude místo. Dokládá to čerstvá analýza ministerstva práce a sociálních věcí, jehož šéfka Jana Maláčová (ČSSD) chystá změny ve financování dětských skupin. Ty se na základě dosavadních návrhů chystané novely bojí, že peněz na provoz dostanou málo a budou muset skončit. Nedostatek míst pro nejmenší by to ještě prohloubilo. Informují Hospodářské noviny.Autoři analýzy odhadují, že v Česku je 71 tisíc dětí mladších tří let, které rodiče chtějí umístit do nějakého typu předškolního zařízení. „Mateřské školy pro ně nyní zajišťují 64 procent potřebných míst, 17 procent pak poskytují dětské skupiny,“ uvádí analýza, která pracuje s daty platnými ke konci roku 2018. V té době školky navštěvovalo celkem 364 tisíc dětí, do skupin jich chodilo asi 16 tisíc...

 Analýza ale upozorňuje, že ani po započtení dětských skupin kapacita v řadě okresů nestačí, v některých se nedostává až na stovky dětí. „Nejhorší situace je v Praze, kde chybí přes dva tisíce míst,“ uvádí analýza s tím, že následuje Brno-venkov, Liberec a Kladno.


Celý text naleznete v Hospodářských novinách

1 komentářů:

PP řekl(a)...
5. února 2020 v 12:46  

Někdo se při přepočítávání přepočítal?

To je asi ten přístup k matematice, který začal jít dolů vodou už při posledním sčítání obyvatel.

Nebo to bylo odečítání?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.