Školy musí dostávat o procento HDP navíc, vyzývá senátor Růžička

pátek 15. listopadu 2019 ·

Necelá čtyři procenta HDP, která Česko na vzdělání ročně dává, zaostávají za průměrem unie. Ten je kolem pěti procent. "V Česku by to mělo být 4,5 až pět procent," uvedl Růžička. Nárůst o procento by podle něj pro školství znamenal výrazný skok. Uvedl to na festivalu PREF.Takové zvýšení slibuje ministr školství Robert Plaga (ANO). Během diskuse uvedl, že české školy v brzké době dostanou 4,5 procenta HDP. "Bude to však v kumulativní podobě, tedy to, co jde do škol ze státního rozpočtu i od zřizovatelů, jako jsou kraje," uvedl ministr.

Jako další cestu ke zlepšení vzdělávání označil novou strategii výuky. Tu chce během příštích deseti let změnit, děti se mají učit méně dat a faktů a lépe je chápat. Zlepšit by se mělo také vzdělávání dětí z chudších rodin a tím zvýšit jejich šance na úspěch v životě. Návrh strategie ještě není hotový, ministerstvo ho plánuje dokončit na jaře příštího roku. V létě by ho pak měla schválit vláda. "Strategie bude mít tři etapy a každou budeme zvlášť vyhodnocovat," řekl na vzdělávacím festivalu PREF Plaga.

Celý text naleznete zde
Více informací o festivalu PREF naleznete zde a zde

10 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
15. listopadu 2019 v 8:53  

"Jako další cestu ke zlepšení vzdělávání označil novou strategii výuky. Tu chce během příštích deseti let změnit, děti se mají učit méně dat a faktů a lépe je chápat."

On chce byt ministrem jeste deset let? Doufam, ze za tu dobu aspon pochopi, ze na datech a faktech nic k chapani neni…

laimes řekl(a)...
15. listopadu 2019 v 10:39  

TAKÉ JSEM SE POZASTAVIL NAD SDĚLENÍM "POCHOPIT DATUM"

Radek Sárközi řekl(a)...
15. listopadu 2019 v 13:45  

Matematické okénko: Jednalo by se o nárůst o 1 procentní bod, což je o 25 procent. V rozpočtu regionálního školství to dělá 40 miliard, celkově přes 50 miliard korun ročně navíc pro školství...

laimes řekl(a)...
16. listopadu 2019 v 8:59  

školství je přefinancované a neefektivní

rváčkazvesela řekl(a)...
16. listopadu 2019 v 9:41  

Ano ale s nepedagogy , nadšenci toho moc nezefektivníme...Dle mě by mohl nepedagog učit, ale tak za dvě třetiny platu pedagoga, který by mu dával podporu("podpora" je pěkné slovíčko, a korektní, všimli jsme si?)Jako podporující pedagog bych za to ani nic nechtěla, stejně to děláme - zadarmo. Děláme toho zadarmo více ale to je na delší povídání...a nekoretktní.

laimes řekl(a)...
17. listopadu 2019 v 17:28  

výuku zefektivmíme platbou za odučenou hodinu a 100% aprobovaností

rváčkazvesela řekl(a)...
17. listopadu 2019 v 18:33  

Vem na dlani chlup.

Datel řekl(a)...
17. listopadu 2019 v 18:54  

Proč za dvě třetiny platu pedagoga? Některý pedagog si nezaslouží ani tu třetinu.

tyrjir řekl(a)...
19. listopadu 2019 v 8:12  

Ve školách učí učitelé. Pedagogické fakulty se jako zideologizovaný poválečný výmysl neosvědčily. Učitelská aprobovanost je aprobovanost didaktická. Potřebujeme učitele (didaktiky), nikoli vychovatele (pedagogy). Potřebujeme fakulty učitelské a nikoli pedagogické.

Učitel není pedagog podobně jako uklízečka není kosmetička podlahových krytin. :)))

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pedagogick%C3%A1_fakulta_Univerzity_Karlovy
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pedagogick%C3%A1_fakulta

tyrjir řekl(a)...
19. listopadu 2019 v 10:13  

Takové zvýšení slibuje ministr školství Robert Plaga (ANO). Během diskuse uvedl, že české školy v brzké době dostanou 4,5 procenta HDP. "Bude to však v kumulativní podobě, tedy to, co jde do škol ze státního rozpočtu i od zřizovatelů, jako jsou kraje," uvedl ministr.

Jako další cestu ke zlepšení vzdělávání označil novou strategii výuky. Tu chce během příštích deseti let změnit, děti se mají učit méně dat a faktů a lépe je chápat. Zlepšit by se mělo také vzdělávání dětí z chudších rodin a tím zvýšit jejich šance na úspěch v životě. Návrh strategie ještě není hotový, ministerstvo ho plánuje dokončit na jaře příštího roku. V létě by ho pak měla schválit vláda. "Strategie bude mít tři etapy a každou budeme zvlášť vyhodnocovat," řekl na vzdělávacím festivalu PREF Plaga.


Tak tady to máme od ministra školství naší "babišo hamáčkovské" vlády černé na bílém. Nejdřív na školství zprznili, co mohli, a teď budou lít peníze do pedagogické černé díry přes jakýsi Národní pedagogický institut?

http://www.ceskaskola.cz/2019/11/videozaznam-z-kulateho-stolu-skav-eduin.html

No potěš nás, myslím, "Babiš v pedagogické tísni", jestli i tenhle pedagogicko sluníčkářky pojatý projekt státní Strategie vzdělávání projde vládou.

http://www.ceskaskola.cz/2019/11/hlavni-smery-vzdelavaci-politiky-cr-do.html


J.Týř


Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.