Vláda plní slib učitelům. Pedagogové si do roku 2021 hodně přilepší, ale kvalitnější vzdělávání to nezaručí

pátek 20. září 2019 ·

Učitelé budou v roce 2021 brát 45 tisíc hrubého, slíbil před volbami Andrej Babiš. Nyní to vypadá, že vláda je na dobré cestě tento slib do roku 2021 splnit. Učitelé od letošního ledna v průměru dostávají 35 tisíc korun. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nyní ladí detaily pro další zvýšení učitelských platů. Přidáno by měli dostat od ledna, a to o 10 procent. „Výrazné zvýšení platů je podmínkou nutnou, ale ne postačující,“ odpovídá ekonom Daniel Münich z CERGE na to, zda důstojnější platy učitelů zajistí českým dětem lepší vzdělání. Tématu se věnuje MF DNES.


Nástupní plat učitele na začátku kariéry je aktuálně 28 630 korun, což zapracovaným pokladním nabízejí i pražské supermarkety. „Na Lázně Bělohrad je to docela dost, v Praze bych ale z učitelského platu nebyl schopen žít, a protože mám hodně známých Pražáků, tak mě to trápí,“ upozorňuje ředitel základní školy v Lázních Bělohrad Jaroslav Jirásko.

Rozdíl výši tabulkového platu mezi začínajícím učitelem a učitelem před důchodem je nyní zhruba deset tisíc korun. Na rozdíl od svých vrstevníků, kteří pracují v jiných profesích, se přitom k podstatně lepšímu výdělku mladí učitelé nemají šanci propracovat dříve díky tomu, že by byli své práci dobří. Objem prostředků, který mají škol na to, aby mohli odměnit ty nejlepší, je malý. „Rozdíl mezi dobrým a špatným učitelem je dneska 800 korun,“ míní Jirásko.

Ministr školství Robert Plaga na jednání tripartity navrhl, aby každý učitel dostal přidáno z částky zhruba 3 500 korun na hlavu navíc, které resort na platy pošle, přímo jen polovinu, tedy 1 750 korun. Zbytek by pak šel na příplatky a odměny. Odbory jsou ale proti, chtějí rovnostářsky všechno do tarifů.


Celý text naleznete v MF DNES

11 komentářů:

Unknown řekl(a)...
20. září 2019 v 14:26  

Odbory nechtějí "rovnostářsky do tarifů". Odbory po předchozích zkušenostech a ztrátě důvěry ve splnění navýšení na nadtarifní složky nechtějí být voděny za nos. Holt ztracená důvěra má svoje důsledky. Navíc i 3500 je nedostatečné a kdyby se dorovnání učitelských platů myslelo vážně půjde 3500 do tarifů a stejná částka do nadtarifu. Obrovský letitý dluh vůči učitelům to sice nesplatí, ale alespoň to navrátí důvěru ve snahu plnit sliby a zlepšit stav. S obnovenou důvěrou se pak bude lépe jednat v budoucnu.

BP řekl(a)...
20. září 2019 v 15:32  

Jestliže je to letos průměr 35000,- Kč hrubého a má-li se přidat do tarifu příští rok podle pana ministra pouze 1750 korun, jakým zázrakem se pak stane, že platy za rok a půl budou činit oněch 45000,- Kč průměrně?
Na osobní příplatky a odměny se tu už léta nehraje. O tom se pouze mluví, ale skutek utek.

BP řekl(a)...
20. září 2019 v 15:37  

Ten zázrak by musel být, že se od ledna 2021 přidá učitelům 8000 - 10000,- Kč skokově do tarifů. Jinak to můj rozum nebere.
Do roku 2021 se bude přidávat už jen dvakrát!!!!!
Že by toto vláda netušila?

Jana Maříková řekl(a)...
20. září 2019 v 15:50  

Lžeme, a když to nepomáhá, lžeme víc

rváčkazvesela řekl(a)...
20. září 2019 v 15:51  

Nechápu termín "špatný učitel" Jak se to zjišťuje prosím?

poste.restante řekl(a)...
20. září 2019 v 15:51  

Vláda slib neplní.
Vláda slibuje, že svůj SLIB Splní.

Ale slibů jsme už slyšeli příliš mnoho...

BP řekl(a)...
20. září 2019 v 16:42  

Sliby slýchám po celou svou profesní kariéru a už mě to fakt opravdu, ale opravdu nebaví.

Ivo řekl(a)...
20. září 2019 v 19:01  

Zajímavé je, že 14 miliard Kč se našlo okamžitě pro nákup US vrtulníků, k čemu, proč???

Ivo řekl(a)...
20. září 2019 v 19:03  

Zajímavé je, že 14 miliard Kč se našlo okamžitě pro nákup US vrtulníků, k čemu, proč???

laimes řekl(a)...
21. září 2019 v 11:12  

kvalitu určuje systém a ne peníze,ty jsou pouze jednou ze součástí systému

rváčkazvesela řekl(a)...
26. září 2019 v 13:19  

Vrtulníky potřebujeme: na jejich pozadí mají politici bělejší košili a jsou více "chlap"...přece, to dá rozum, ne?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.