Daniela Pavlová, Alice Kourkzi: Hra ve výuce žáků s odlišným mateřským jazykem

úterý 24. září 2019 ·

Hraní her je ve výuce cizích jazyků efektivním prvkem především vzhledem k jejich komunikačnímu charakteru, který je nezbytnou součástí učení se cizímu jazyku. Hry posilují zájem o jazyk, zvyšují motivaci, zároveň pomáhají navodit příznivou atmosféru mezi žáky a učitelem a mezi žáky navzájem. Výhodou her v jazykové výuce je, že pomáhají učiteli vytvořit kontext, v němž je jazyk užitečný a smysluplný. Děti se chtějí hry účastnit, a proto musí rozumět, co ostatní říkají nebo píší. Zároveň musí sami mluvit nebo psát. Dítě se při hraní her učí bezděčně, nenásilně si osvojuje nová slova, rozvoj řeči a paměti je podpořen propojením s gesty, mimikou či různými druhy pohybu.

Hra v předškolním a primárním vzdělávání 

V předškolním období je pro dítě hra přirozenou a spontánní činností a dominantní činností zůstává i po nástupu do školy.

 Vhodně zvolená didaktická hra podporuje rozvoj všech stránek osobnosti žáka, proto je na prvním stupni základní školy významnou vyučovací metodou. Má silnou motivační funkci, vyvolává zájem dítěte o danou činnost, rozvíjí jeho vnímání, pozornost, paměť, pozorovací schopnosti, obrazotvornost, slouží mu k sebepoznání.

 Hra napomáhá rozvoji řeči, podněcuje a obohacuje slovní zásobu dítěte, zdokonaluje jeho vyjadřování. Prostřednictvím her je podporován nácvik správné výslovnosti a správného dýchání. 

Mnoho her poskytuje možnosti k procvičování jemné motoriky (např. při manipulaci s obrázky na kartičkách), která je důležitá při psaní.

Hra má také význam při pěstování pevné vůle, smyslu pro povinnost, při sebeovládání. Zároveň při hře dochází k sociálnímu kontaktu, prostřednictvím hry a řeči se dítě včleňuje do skupiny spolužáků, učí se s nimi spolupracovat a komunikovat.

 Uvedené náměty jsou rozděleny podle oblastí komunikačních dovedností [AK1] (naslouchání, mluvení, čtení, psaní), na jejichž rozvíjení jsou zaměřeny. U činností, které přesahují do jiné oblasti, je tento přesah zmíněn. [AK2]


 Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.