Rok s GDPR. Místo jména dítěte zvířátko, marketingové nabídky ale frčí dál

úterý 28. května 2019 ·

Je to rok, co začala platit jednotná evropská pravidla ochrany osobních údajů. V Česku se ale ukazuje, že s nimi lidé stále neumí pracovat. Strach z nařízení, pro nějž se vžila zkratka GDPR, je často žene k absurditám. Z některých muzeí tak s odvoláním na ochranu osobních údajů zmizely návštěvní knihy. V jedné pražské mateřské škole dostali rodiče pokyn, aby do omluvného listu nezapisovali děti jménem, ale vyplňovali jen značku dítěte. Místo Jana Nováka se tak omlouvá prasátko nebo chobotnička. Jinde z nástěnek sundali obrázky dětí. Tématu se věnuje deník Aktuálně.

"Přestřelení" evropských pravidel je ve školství, ale i v jiných státních institucích snadno pochopitelné. "Školství je dlouhodobě zatěžováno výkaznictvím, metodologiemi a jinou administrativou. Evropské nařízení tak mohlo v řadě ředitelů snadno vzbudit pocit, že je třeba papírů vyprodukovat ještě o trochu více," míní advokát Squire Patton Boggs Jaroslav Tajbr.

Dalším důvodem absurdních opatření pak může být to, že se školy většinou připravovaly na nařízení vlastními silami. V rozpočtech se jim totiž podle Asociace ředitelů základních škol nedostávalo peněz, aby si zaplatily konzultace s právníky.

Paniku kolem GDPR navíc přiživila i hrozba astronomických pokut, které nařízení zavedlo. Ty mohou podle závažnosti porušení pravidel ochrany osobních dat vystoupat až na 20 milionů eur, tedy zhruba půl miliardy korun.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.