Vzdělávání instruktorů praktického vyučování

úterý 28. května 2019 ·

Na dotaz „Jaká opatření by pomohla vaší škole k dosažení zvoleného cíle ve spolupráci se zaměstnavateli?“, odpovědělo 49 % SOU a 36 % SOŠ, že je to právě vzdělávání instruktorů, kteří zajišťují praktickou výuku žáků na pracovištích. Informuje NÚV.


A není divu: Instruktor nese při praktickém vyučování za žáky odpovědnost, hraje významnou roli při získávání a upevňování pracovních návyků a pomáhá škole při naplňování školního vzdělávacího plánu – přesto ho zákon o pedagogických pracovnících nezmiňuje. Pro výkon práce instruktora tedy nejsou legislativně ukotveny žádné pedagogické kvalifikační předpoklady. V řadě konkrétních každodenních situací se však ukazuje, že absence základních informací a poznatků (obsah a cíle praktického vyučování, obeznámení s relevantními částmi školního vzdělávacího programu, základy pedagogické práce s žáky) může negativně ovlivnit průběh praxí i jejich hodnocení ze strany zaměstnavatele, školy i žáka.

Zejména menší a střední firmy nemají personální kapacitu k proškolování svých pracovníků-instruktorů. Proto se část škol snaží instruktory svých spolupracujících firem proškolit sama. Jejich zástupci však uvádějí, že zaměstnavatelé mají často zájem jen o nejnutnější zásady BOZP a PO, nechtějí akceptovat rozsáhlejší školení svých zaměstnanců. Pro školy však oblast bezpečnosti práce, ochrany zdraví a zásady požární ochrany představují skutečně jen nepodkročitelné minimum.


Další informace naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.