Noc literatury 2019

úterý 30. dubna 2019 ·

Už ve čtvrtek 9. května začíná od 18. hodin třináctý ročník Noci literatury. Známé herecké osobnosti budou číst v 63 městech v České republice úryvky knih zahraničních autorů. Díky Noci literatury se návštěvníci opět dostanou do nevšedních nebo i běžně nedostupných míst. Česká centra organizují Noc literatury také v Evropě i v zámoří. Vstupné na všechna místa je zdarma.


Současná literatura, netradiční místa, známé herecké osobnosti – to je literární happening Noc literatury, který se v roce 2019 koná již potřinácté. Co se týče samotné Prahy, devatenáctka v letopočtu je pro tento ročník symbolická: 19 herců bude číst na 19 místech ukázky z 19 zahraničních knih v nových překladech. Letošní nabídku tak tvoří 19 zajímavých a veřejnosti často běžně nedostupných míst Prahy 2 v oblasti Karlova, Albertova, Vyšehradu, Podskalí a Nového Města.

Vyhledávánými místy happeningu se pravděpodobně stanou sídlo Dopravy a skladu dekorací Národního divadla Apolinář, Jedličkův ústav na Vyšehradě nebo Parník Vyšehrad. V Galerii Tančící dům, která sídlí v ikonické stavbě navržené Vlado Miluničem a Frankem O. Gehrym, nalezne návštěvník vedle samotné „výstavy čteného slova“ v rámci Noci literatury také kvalitní české i světové umění. Geograficky nejvýše položeným místem je Zemská porodnice Kaple sv. Kříže u Apolináře, nejhlouběji se návštěvníci ponoří na palubu parníku Vyšehrad či do prostor galerie Display.

Pozvání k pražskému „nočnímu čtení“ letos přijali Pavol Smolárik, Lukáš Hlavica, Tereza Voříšková, Miroslav Táborský, Maryana Kozak, Filip Březina, Zuzana Bydžovská, Markéta Frösslová, Patrik Děrgel, Milena Steinmasslová, Martin Pechlát, Jiří Suchý z Tábora, Antonie Formanová, Vladimír Škultéty, Petr Vančura, Vladimír Polívka, Martin Myšička, Daniel Bambas, Jiří Štrébl, Igor Bareš.

Rok 2019 je také rokem několika výročí, a to hlavní, 30 let od Sametové revoluce, inspirovalo právě Noc literatury při výběru čtecích míst, která částečně kopírují trasu studentské demonstrace 17. listopadu 1989. Tak jako přinesl rok 1989 větší otevřenost české společnosti, stejně tak se otevírá i Noc literatury. Podruhé je její součástí romská literatura a novinkou je zařazení ukrajinské literatury, a to konkrétně čtení z knihy Oksany Zabuško „Muzeum opuštěných tajemství´“

Iniciátorem a hlavním organizátorem dnes již mezinárodní literární události jsou Česká centra. Noc literatury připravují ve spolupráci s EUNIC (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími a nakladatelstvím Labyrint. Každá z devatenácti zúčastněných zemí představí jednoho svého současného autora v novém českém překladu.


Další informace naleznete zde 

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.