Cermat zveřejnil zadání přijímaček. Ještě před rokem to odmítal, před dvěma roky hrozil i „právními kroky“

pátek 12. dubna 2019 ·

Cermat na svých stránkách zveřejnil zadání testů jednotných přijímaček na čtyřleté obory a nástavby. Zároveň upozornil, že i v dalších termínech konání zkoušek zveřejní zadání vždy už odpoledne. Ještě vloni to odmítal a před dvěma lety dokonce vyhrožoval právníky.


Před dvěma lety zveřejnil zadání testů Oldřich Botlík na stránkách iniciativy Maturitní data – odtajněno. Argumentoval tím, že v současné „digitální“ době se tak jako tak nedá zabránit úniku zadání na internet. Jenže pokud nebudou zadání zveřejněna oficiálně, mohou se k nim dostat jen někteří žáci. A ti pak budou mít před druhým kolem přijímaček výhodu.

Cermat tehdy vyhrožoval „právními kroky“, odvolával se na autorské právo a status „úředního díla“. A konstatoval: „Centrum bude v dalším postupovat tak, aby bylo postaveno na jisto a veřejně sděleno, že není možné, aby jedinci nebo skupina rozhodovala o tom, co je veřejným zájmem, a to jen na základě svých úsudků či dokonce spekulací.“

Vloni Oldřich Botlík zveřejnil zadání znovu a Cermat to znovu odmítl. Tentokrát už bez předchozích, zjevně nepříliš promyšlených argumentů.

Letos tedy může Oldřich Botlík právem konstatovat: „Zdá se, že dvouletý tlak přináší ovoce.“


Ultimátum Oldřicha Botlíka z roku 2017 naleznete zde, reakci Cermatu naleznete zde
Text ke zveřejnění zadání v roce 2018 naleznete zde
Zadání na stránkách Cermatu naleznete zde- mik

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.