Na stránce www.data-mat byla i letos zveřejněna zadání přijímacích zkoušek

pátek 13. dubna 2018 ·

Cermat na svých stránkách uvádí, že zadání letošních přijímacích testů zveřejní po druhém kole, tedy 16. a 17. dubna. Na rozdíl od loňského roku toto rozhodnutí nezdůvodňuje. Iniciativa Maturitní data – odtajněno zveřejnila na svých stránkách přijímací testy prvního kola ihned po jejich vyplnění, protože pozdní zveřejnění podle ní zvýhodňuje žáky, jejichž rodiče využili zákonnou možnost vyžádat si kopie zadání přímo ve škole v rámci nahlížení do spisu. Okamžité zveřejnění tedy zajišťuje rovnoprávné postavení všech uchazečů.


Oldřich Botlík  (eduin.cz)
Cermat v rámci loňské debaty o zveřejňování testových zadání argumentoval, že o autorské dílo, k jehož užití je třeba získat souhlas Cermatu. Letos už tuto argumentaci nepoužívá a ze samotných testových zadání tato formulace zmizela. Neuvedl jediný důvod, proč testová zadání nezveřejnil ihned po vyplnění testů uchazeči o studium. Školy sice mají povinnost žákům zadání poskytnout, pokud o něj požádají, ale v informacích pro uchazeče tato informace chybí. Zveřejnění na internetu je tedy nejjednodušší cestou, jak všem uchazečům umožnit rovný, nekomplikovaný a okamžitý přístup k informaci, která je pro důležitá.

Cermat postupuje v rozporu se sdělením čj. MSMT-11705/2017-2 z 1. 8. 2017 podepsaným Ing. Bc. Petrem Bannertem, Ph.D., ředitelem Odboru středního a vyššího odborného vzdělá-vání a institucionální výchovy MŠMT. Podle něj mělo být s Cermatem projednáno, že po loňské debatě o termínu zveřejňování testů zajistí v následujícím období zveřejňování zadání jednotlivých souborů testů bez zbytečného odkladu po jejich zadání uchazečům ve školách v jednotlivých termínech stanovených MŠMT pro jednotnou zkoušku. Zadání prvního kola ale takto zveřejněna nebyla.

Oldřich Botlík, zakladatel iniciativy Maturitní data – odtajněno, řekl: „Ministerstvo školství mi loni po konzultaci s Ministerstvem kultury sdělilo písemně závěr, s nímž zkušení právníci počítali. Testy použité u přijímací zkoušky lze pokládat za úřední dílo a jako takové nejsou chráněny podle autorského zákona. Cermat tudíž nemá žádné prostředky, jak bránit jejich volnému šíření poté, co rozdáním uchazečům na začátku zkoušky ztratily charakter informace veřejně nepřístupné.“

Tomáš Feřtek, odborný konzultant EDUin, řekl: „Vnímáme pozitivní posun v tom, že Cermat už neužívá problematické argumenty, proč testy nelze zveřejnit jinde než na stránkách Cermatu. A také, že neuvažuje o jejich zveřejnění až po ukončení náhradních termínů. Přesto považujeme krok iniciativy Maturitní data – odtajněno za správný. Doufáme, že od příštího roku už bude okamžité zveřejňování testových zadání zavedeným postupem, protože nejlépe odpovídá reálným poměrům digitální společnosti a nejlépe zajišťuje rovný přístup uchazečů.“

Zdroj: Tisková zpráva EDUin

1 komentářů:

Pavel Doležel řekl(a)...
13. dubna 2018 11:46  

Toto vnímám jako velmi užitečné - bez jakékoliv ironie. Škoda, že to je nakonec jediná činnost, kterou ze strany pana Botlíka vnímám jako užitečnou. Tlačit na stát, jako na toho, kdo poskytuje služby občanům, je v pořádku.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.