Stát pošle školkám dvě miliardy, chce posílit péči o děti

čtvrtek 3. května 2018 ·

Učitelky v mateřských školách budou mít více času na individuální péči o děti. Minimálně dvě a půl hodiny denně budou ve třídě učit ve dvou. Stát chce podle zjištění Hospodářských novin od ledna příštího roku školkám přidat více než dvě miliardy korun na takzvané překryvy. Jde o část dne, kdy jsou učitelky z ranní a odpolední směny ve třídě obě současně.


„Je to tehdy, když děti jdou ven nebo obědvají a ti menší potřebují dokrmovat,“ vysvětluje ředitelka MŠ ve Velkém Ořechově na Zlínsku Alena Maňásková. Že se ve třídách střídají dvě učitelky, bývá běžné, problém ale například vzniká tehdy, když jednou z nich je někdo z vedení školy. Kvůli úředním povinnostem nezbývá na péči o děti čas. Například Maňásková vyučuje jako ředitelka ve třech třídách patnáct hodin týdně, se svou kolegyní se tak „překrývá“ jen tři hodiny. „A to je málo, potřebovala bych za sebe zástup,“ říká ředitelka.

Novou praxi doporučuje od začátku roku i ministerstvo školství. Maňásková plánuje, že by z přidaných peněz zaplatila novou učitelku nebo rozšířila poloviční úvazek některé z kolegyň. Do školky ve Velkém Ořechově chodí 76 dětí od dvou do sedmi let. Pečuje o ně pět učitelek, ředitelka a pro jedno z dětí je zde i asistentka pedagoga.

Náměstek ministra Václav Pícl věří, že když budou během provozu MŠ působit dvě učitelky společně, budou mít větší příležitost věnovat se individuálním potřebám dětí. „Je to ku prospěchu dětí, zkvalitnění péče i zajištění dostatečného dozoru nad žáky,“ řekl HN. Měsíční plat učitelky v mateřské škole se nyní pohybuje mezi 19 a 25 tisíci korunami hrubého.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.