Radka Kvačková: Když ministr školství, tak z Brna

úterý 19. prosince 2017 ·

„Nový ministr školství se jmenuje Robert Plaga, je inženýr ekonom, učil na vysoké škole a je z Brna. Z Brna či okolí byli v poslední době skoro všichni ministři školství, tedy jak Kateřina Valachová, tak Petr Fiala, Josef Dobeš i Ondřej Liška. Robert Plaga zatím mluví rozumně, takže lze doufat, že nevylije s vaničkou inkluze i dítě, přesněji děti s handicapem, které by to chtěly aspoň zkusit v běžné škole s ostatními. Rozhodně by měl ale zařídit, aby se mohly učit ve speciálních třídách či školách v menších kolektivech, když se ukáže, že by to pro ně bylo lepší,“ píše Radka Kvačková v Lidových novinách.


Kvačková pokračuje:

Premiér Babiš bude podle svých slov chtít, aby Plaga řešil taky otázku financování soukromých a církevních škol, které jsou podporovány ze státních peněz. „Byl jsem ubezpečen, že stát má dostatečné kapacity, aby žáci mohli chodit do školy,“ řekl, čímž dal jednoznačně najevo, co si o věci myslí. Ano, soukromé mateřské, základní a střední školy dostávají na výuku dotace od státu. Důvod byl řečen už dávno: stejně jako veřejné školy vzdělávají děti daňových poplatníků. Kromě toho sehrály soukromé školy důležitou roli inovátorů. Babiš má pravdu, že jsou země, kde soukromé školy žijí jen ze školného. Na druhou stranu existují třeba v Americe (i jinde) školy, jež zřídili rodiče jen proto, že jim výuka v běžných veřejných školách nevyhovuje a mají jiný koncept. Aby jej mohli realizovat, dostávají peníze od vlád.

Celý text naleznete v dnešní příloze Akademie Lidových novin

1 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
19. prosince 2017 8:43  

" Robert Plaga zatím mluví rozumně, takže lze doufat, že nevylije s vaničkou inkluze i dítě, přesněji děti s handicapem, které by to chtěly aspoň zkusit v běžné škole s ostatními. Rozhodně by měl ale zařídit, aby se mohly učit ve speciálních třídách či školách v menších kolektivech, když se ukáže, že by to pro ně bylo lepší."

A co když se ukáže, že by ty speciální školy byly pro ně lepší, ale ony (resp. jejich rodiče) to budou chtít dál zkoušet v běžné škole s ostatními?

To je ten hlavní problém s Kvačkovou a podobnými... Není nutné mít matematické, informatické či algoritmické myšlení, ale je dobré tušit, co je průnik, doplněk a sjednocení...



Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.