Chybí školní inspektoři. Jako ředitelé škol si vydělají i o 15 tisíc víc

neděle 29. října 2017 ·

Nejen učitelé se špatně shánějí, aktuálně chybí přes dvě desítky inspektorů. Důvodem je i to, že ředitelé škol, z jejichž řad se inspektoři obvykle rekrutují, berou o 10 až 15 tisíc korun víc. „Úkoly plníme, ale mnohdy narážíme na limity,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

V rozhovoru zazní i tyto otázky a odpovědi:

Proč poklesl zájem o práci školního inspektora?

Nemohu říct, že by o místa nebyl zájem, uchazečů je ve výběrových řízeních vždy relativně dost, avšak jde o jejich kvalitu. Musí dostát nikoli mírným požadavkům, což proces výrazně komplikuje.

Jaké požadavky musí uchazeč splnit?

Školní inspektor by měl být velmi zkušený pedagog s výraznou zkušeností, v optimálním případě i z pozice vedení školy, čili bývalý výborný ředitel nebo zástupce ředitele. Počet těchto lidí je samozřejmě omezený. Ředitel si navíc přechodem - když už nic jiného - velmi výrazně platově pohorší.

Jsou důvodem nedostatku inspektorů i zvyšující se odměny pedagogů? Opustit školství se jim nevyplatí?

Hraje to roli, zvyšování mezd ve školství se České školní inspekce netýká. Týká se jich případné zvyšování platů ve veřejné správě. Průměrný plat inspektora je nyní oproti průměrnému platu ředitelů škol asi o 11 až 12 tisíc nižší. Vzhledem k tomu máme velmi limitované možnosti, jak k nám úspěšné ředitele škol dostat.

Jak velký je podle vás aktuálně tento problém?

Problém je obrovský, avšak není to pouze záležitost posledních let. Navíc nejde jen o to, jak k nám kvalitní lidi dostat, nelehké je i udržet ty stávající.

Celý rozhovor naleznete zde

7 komentářů:

Unknown řekl(a)...
29. října 2017 v 12:54  

Že se ani nedivím.

Jirka řekl(a)...
29. října 2017 v 14:11  

A poznal by někdo, kromě nich, že nejsou?

Radek Sárközi řekl(a)...
29. října 2017 v 17:55  

Nestačilo by, kdyby ČŠI prověřovala jen stížnosti? Ostatní agendu by pak nemusela dělat vůbec...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
29. října 2017 v 18:54  

Nestačilo by, kdyby ČŠI prověřovala jen stížnosti? Ostatní agendu by pak nemusela dělat vůbec...

Přesně. Jenže ČŠI jakoby narůstala křídla.

jir řekl(a)...
30. října 2017 v 17:53  

Míň inspektorů, menší škody pro nás všechny.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
30. října 2017 v 18:51  

Čau fíro, tak s jakou deš dneska na šichtu? Ale ani nemluv, jedu z Prahy do Prčic a mám nahlášenou drážní inspekci. Fákt a máš všechny papíry v pořádku? To jo. A co se chystají kontrolovat? No prej jsou zaměřený hlavně na to, jestli jedu po kolejích!!!

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
30. října 2017 v 18:56  

Pro pana Sárkozi: Nestačilo, poněvadž by tu zase byl poutavý článek, jak je jich moc a že nemají co na práci a tak.
Nevíte jestli existuje nějaká mapa evropy jako že kde ještě mají a kde nemají školní inspekci? Myslím takovou tu "naši", typu přijít, zaperlit, odjet a poslat zprávu.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.