Školy zjišťují, jak budou chránit osobní údaje. Čas mají do května

pondělí 18. září 2017 ·

Zákon o ochraně osobních údajů ředitelka gymnázia v Ledči nad Sázavou Ivana Vitisková dobře zná a řídí se jím. Až do pátku ale netušila, že normu v květnu 2018 nahradí nová a důkladnější unijní pravidla, známá pod anglickou zkratkou GDPR. Řada jiných škol na tom není o moc lépe, ministerstvo s nimi velkou a důležitou změnu neprobírá. „Informace máme z doslechu nebo internetu,“ říká ředitelka základní školy v Hodkovicích nad Mohelkou Dana Kolomazníková. Informují Hospodářské noviny.


Lepší zabezpečení dat přidělá školám práci. Nejde „jen“ o ochranu vysvědčení či adres, ale například také o evidenci toho, kdo, kdy a proč si osobní údaje prohlížel. A potřebné datové audity či analýzy nedostatků. Školy tak čeká i rozhodování, jak data zabezpečit, aby vyhověly nárokům.

„Pro vyřešení technických opatření je podle mých zkušeností nejlepší přesunout školní informační systémy do cloudu. A organizační a procesní opatření vyřešit se zřizovatelem jako sjednocujícím metodickým garantem,“ uvažuje bezpečnostní expert Aleš Špidla, který o ochraně dat přednáší.

Celkové náklady zatím nikdo vyčíslit neumí, podle ministerstva školství je to předčasná otázka. Resort také ještě nedokončil příslušné metodické pokyny pro školy. O nařízení se přitom ví od května 2016.

Celý text naleznete v dnešním vydání Hospodářských novin

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.