Čtyři kraje už mají svůj akční plán rozvoje vzdělávání

pátek 3. února 2017 ·

Jihomoravský, Liberecký, Pardubický a Plzeňský kraj vstoupily do roku 2017 s již schválenými krajskými akčními plány rozvoje vzdělávání. Jde o první „hmatatelné výsledky“ strategického plánování a řízení ve vzdělávací oblasti, jež metodicky podporuje Národní ústav pro vzdělávání v rámci projektu Podpora krajského akčního plánování (P-KAP).


Dalších pět krajských akčních plánů je ve fázi schvalování ministerstvem školství a v letošním roce k nim budou přibývat další. Cílem akčních plánů zaměřených na oblast středních a vyšších odborných škol je sladit národní strategii vzdělávání s potřebami kraje, jednotlivých škol i dalších partnerů v území, kteří do vzdělávací oblasti vstupují (např. zaměstnavatelé a firmy podílející se na odborném vzdělávání), vytvářet funkční partnerství, lépe využívat dostupné zdroje, zefektivnit řízení a také zvýšit úroveň vzdělávání.

Projekt P-KAP poskytl krajům jeden z významných informačních zdrojů pro plánování jejich strategických kroků – analýzu potřeb škol, která vznikla na základě rozsáhlého dotazníkového šetření, jehož se aktivně zúčastnilo 98 % všech SŠ a VOŠ v ČR. V rámci metodické pomoci nabídl rovněž metodiku tvorby krajských akčních plánů a možnost individuálních konzultací s odbornými garanty P-KAP v krajích, kteří zároveň stvrzují metodickou správnost zpracovaných akčních plánů. Díky tomu bude možné po skončení programovacího období provést vyhodnocení výsledků a srovnání kvalitativního posunu ve vybraných vzdělávacích oblastech nejen v rámci kraje, ale celé republiky.

V současné době se naplno rozbíhá spolupráce projektu P-KAP se školami, které se do akčního plánování postupně zapojují a zpracovávají svůj školní akční plán nebo plán aktivit rozvoje vzdělávání. I jim poskytuje projekt P-KAP různé formy přímé i nepřímé metodické podpory, které budou v průběhu 6 let trvání projektu reagovat na konkrétní potřeby praxe. Školy zapojené do projektů krajského akčního plánování mají zároveň možnost čerpat na základě podmínek konkrétních výzev na některé ze svých plánovaných aktivit finanční prostředky z Evropských strukturálních a investičních fondů.


Zdroj: Tisková zpráva NÚV

1 komentářů:

krtek řekl(a)...
3. února 2017 8:15  

"Strategické plánování a řízení" vypadá tak, že se osloví školy s 90stránkovým dotazníkem bez průvodních informací, výsledky se shrnou do tabulky. Co škola považuje za nedůležité, se prohlásí za slabiny. Rozdělí se peníze na "vzorové projekty", slíbí peníze na šablony (čti "vyberte se školení, my ho zaplatíme), tedy něco, za co se bude utrácet, aby se utrácelo.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.