Petr Třešňák: Pravda o Ježíškovi. Vánoční rodičovské dilema znovu ožívá

pátek 23. prosince 2016 ·

Angličtí psychologové Christopher Boyle a Kathy McKay nedávno v prestižním vědeckém časopise Lancet Psychiatry doporučili rodičům odhalit dětem, že Ježíšek ve skutečnosti neexistuje. Kouzelná lež, které se generace otců a matek tradičně dopouštějí, prý páchá víc škody než užitku. „Vánoční dilema“ připomíná Petr Třešňák v týdeníku Respekt.


(Studie psychologů se týkala postavy Santa Clause, ale podle Třešňáka je „podobnost s Ježíškem, který má ve většině českých domácností jen málo společného s biblickým Ježíšem, tak velká“, že je možné její závěry převzít).

Třešňák připomíná výzkumy, které ukazují, že už malé děti dokážou rozlišovat mezi „pohádkovým“ a „skutečným“ světem. „Už ve třech letech obvykle dobře chápou, že pohádkové postavy, strašidla nebo třeba čarodějný učeň Harry Potter reální nejsou. Jakmile však nadpřirozená postava dokáže aktivně proniknout do jejich skutečného světa, má v dětských myslích vyhráno.“

A to je právě případ Ježíška – ten podává opakovaně důkaz své existence tím, že ve smluvený čas dodá na sjednané místo dárky. Z nichž část byla navíc předem objednána. „Americké výzkumy pak ukazují, že v existenci Santa Clause věří většina dětí ještě v sedmi letech, a třetina dokonce i v devíti.“

A v tom je podle psychologů velké riziko: „Všechny děti nakonec zjistí, že jim bylo dlouhá léta soustavně lháno, a budou uvažovat, jaké další lži jim říkali,“ vysvětlují Boyle a McKay. „Pokud jsou rodiče schopní lhát o něčem tak speciálním a kouzelném, jak mohou být nadále důvěryhodnými strážci moudrosti a pravdy?“Celý text naleznete v aktuálním vydání týdeníku Respekt

3 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...
23. prosince 2016 7:16  

Omlouvám se za nevánoční - To je ale vůl!!!!!

Jiri Janecek řekl(a)...
23. prosince 2016 13:44  

To je Respekt, paní Karvaiová... Mezi Čápovou a Feřteka to tak nějak zapadne.
---
K tomu předposlednímu odstavci:
„Americké výzkumy pak ukazují, že v existenci Santa Clause věří většina dětí ještě v sedmi letech, a třetina dokonce i v devíti.“
...k tomu bych měl svůj univerzální dotaz - a to je dobře nebo špatně? A proč?


K tomu úplnému konci:
„Všechny děti nakonec zjistí, že jim bylo dlouhá léta soustavně lháno, a budou uvažovat, jaké další lži jim říkali,“ vysvětlují Boyle a McKay. „Pokud jsou rodiče schopní lhát o něčem tak speciálním a kouzelném, jak mohou být nadále důvěryhodnými strážci moudrosti a pravdy?“
Není toto právě skvělý základ pro rozvoj toho tolik adorovaného kritického myšlení?
O tom, že jiné autority lžou v jiných - důležitějších - věcech se rozepisovat asi nemá smysl...Pavel Doležel řekl(a)...
24. prosince 2016 9:02  
Tento komentář byl odstraněn autorem.


Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.