Jana Zapletalová: Neptejte se dětí, jak bylo ve škole. Jen jim ji znechutíte.

sobota 17. září 2016 ·

Ohlédnutí za kulatým stolem na téma Jak dlouho se prvňáčci těší do školy a kam mizí motivace k učení přináší server Aktuálně.cz. Cituje mimo jiné psycholožku Janu Zapletalovou z Národního ústavu pro vzdělávání, která radí, aby rodiče zpočátku nezatěžovaly děti otázkami „jak bylo ve škole“: "Dítě ale v prvních týdnech školy potřebuje klid na to, aby se samo srovnalo se změnou prostředí i denního režimu. Není schopné okamžitě si udělat na věci názor, tak ho do toho hned nenuťme,” říká Zapletalová. Kulatý stůl pořádaly společnosti SKAV a EDUin.

Podle reportáže se teoretici i učitelé v diskusi shodli, že školy musí změnit přístup k žákům, aby se pro ně stala přirozenějším prostředím, cítili se v ní bezpečně a záhy po nástupu ji nezačali nenávidět.

Soňa Rýdl (www.respektovani.com)
Podle lektorky programu Respektovat a být respektován Soni Rýdl je největším „zabijákem“ dětského nadšení, když je poměřované se spolužáky. “Jakmile dítě zjistí, že je zařazené do škatulky trojkaři, nechce se mu víc snažit,” říká Rýdl.

Už jen to, když v první třídě některé děti začínají psát perem dříve a jiné později, je podle ní zbytečné kastování na lepší a horší. Soňa Rýdl se domnívá, že když dítě dělá věci jen kvůli odměně nebo pokárání, není to správně. Současný systém známek by zrušila, opravování chyb v testech a různých cvičeních by dělala přesně obráceně: zdůraznila by, co bylo správně.


Celý text naleznete zde

10 komentářů:

CatCatherine25 řekl(a)...
17. září 2016 11:51  

Ze svých zkušeností vím, že dítě potřebuje vědět, že někoho zajímá, jak se mu ve škole daří, líbí, jestli mu tam něco nechybí nebo mu někdo neubližuje.
Zejména postižené děti nedovedou samostatně formulovat svoje názory a vyjadřovat své pocity a je třeba se jich ptát.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
17. září 2016 12:29  

Výběr tužka, pero? Ne. Všichni musí dělat všechno stejně. To je ta individualizace přece.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
17. září 2016 12:30  

Neptejte se učitele, jak bylo ve škole. Jen jim ji znechutíte.

V. řekl(a)...
17. září 2016 12:49  

Podle lektorky programu Respektovat a být respektován Soni Rýdl je největším „zabijákem“ dětského nadšení, když je poměřované se spolužáky.

http://www.ceskaskola.cz/2016/09/jana-zapletalova-neptejte-se-deti-jak.html
----
Ale ve chvíli, kdy děti procházejí jedním mainstreamovým vzdělávacím systémem, jsou ti horší pořád vystavováni konkurenci s těmi lepšími. To zvyšuje motivaci a soutěž.

http://www.ceskaskola.cz/2016/09/tydenik-echo-upadek-vzdelani-bez-konce.html
----

Teoretici sice neumí učit, ale zato umí pobavit.

Petr Pan řekl(a)...
17. září 2016 13:08  

to V. :)

Nicka Pytlik řekl(a)...
17. září 2016 18:34  

Neptejte se dětí, jak bylo ve škole. Jen jim ji znechutíte.

'Tak jak bylo ve škole?'
'...'
'Povídám, jak škola?'
'Dobrý... voe'

Neptejte se dětí, jak bylo ve škole. Jen jim znechutíte sebe.

Lexxa řekl(a)...
17. září 2016 20:20  

Kde na to ta inžinýrka došla? To jsou takové kecy, až se mi šoufluje.

Ygrain řekl(a)...
17. září 2016 20:33  

"Neznalost žáka je informací hlavně pro učitele, co má udělat jinak. Ne pro žáka"

Tak to mě opravdu pobavilo. Učitel musí vše, žák nic.

Fanda Moudry řekl(a)...
18. září 2016 9:59  

"je největším „zabijákem“ dětského nadšení, když je poměřované se spolužáky

A jejej, to se mají ale absolventi naší průmyslovky na co těšit. V práci je potom čeká peklo, pač každou firmu dnes zajímá výkon.

mirek vaněk řekl(a)...
19. září 2016 10:25  

Ať si děvče najde sponzora, založí soukromou školu a nechá si zaplatit od nachytaných rodičů. Až pak děti budou podávat lepší výkony než poctivé 8.leté gymnázium, tak má pravdu a může to publikovat. Jinak je to blábol.
Nebo ať najde školu, kde to funguje a výsledky jsou za stejných podmínek lepší než na srovnatelné škole státní.
Stačí jeden příklad, kde to funguje a nemusí to planě a marně prosazovat v médiích!!!
Kdyby to opravdu někde fungovalo, tak už to ČŠI zjistila a omlátili by nám to všem o hlavu.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.