Zítra začínají závěrečné zkoušky v učebních oborech, na zhruba třiceti školách je žáci budou psát na počítači

úterý 31. května 2016 ·

Závěrečné zkoušky jsou již druhý rok pro všechny žáky učebních oborů jednotné. Aby žák získal výuční list, musí složit tři zkoušky – písemnou, ústní a praktickou. Pro skládání písemné části byla vyvinuta speciální softwarová aplikace „e-zkouška“. Od 1. června ji vyzkouší 34 škol, které se k tomuto způsobu zkoušky přihlásily a předem připravily žáky osmi oborů vzdělání.


Zkoušky se letos uskuteční na celkem 497 školách a bude je skládat 28 755 žáků. Díky využití informačních technologií se závěrečné zkoušky učňů stanou velmi moderním evaluačním nástrojem, který v České republice nemá obdoby. „Při praktickém ověřování na školách se ukázalo, že písemky na počítači jsou pro žáky mnohem zajímavější než ty na papíře a že je tato forma zkoušení víc motivuje k přípravě,“ upozorňuje Dana Kočková, která má v Národním ústavu pro vzdělávání novou závěrečnou zkoušku na starosti.

Pro skládání zkoušek v elektronické formě byla vyvinuta speciální softwarová aplikace „e-zkouška“ a také jednotná zadání musela být transformována. Vznikly banky úloh, z nichž počítač vygeneruje zadání pro každého žáka zvlášť, takže se úlohy nemohou dopředu vyzradit.

Závěrečné zkoušky se od roku 2014/2015 vykonávají podle jednotného zadání, připraveného v Národním ústavu pro vzdělávání. Tuto povinnost uložila středním školám novela školského zákona přijatá na jaře 2015. Díky předcházející desetileté přípravě, do níž se dobrovolně zapojila většina škol, byly jednotné zkoušky spuštěny bez komplikací. Zavedení jednotné závěrečné zkoušky podporují od samého začátku také zaměstnavatelé, kteří jsou zapojeni i do tvorby jednotného zadání.

www.nuv.cz

1 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
31. května 2016 v 15:55  

Ještě zajistit,aby nemohli opisovat nebo jimněkdo radit a nebudou kromě maturantů ani vyučení.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.