Po vítězství v Americe uspěla hra českých vědců i v Evropě

sobota 5. prosince 2015 ·

Výuková simulace Československo 38–89: Atentát, kterou vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, získala první cenu v prestižní soutěži European Conference on Games Based Learning 2015, pořádané v norském Steinkjeru.


Jedná se o již druhé významné vítězství českého týmu. V červenci získala hra Československo 38-89: Atentát první cenu v soutěži Games Learning Society Showcase 2015 v americkém Madisonu.

Mezinárodní soutěž byla pořádána v rámci European Conference on Games Based Learning, největší evropské konference sdružující vědce a vývojáře výukových her. Hra českých tvůrců zde ve finále porazila dvě americké hry: Weather Trouble, hru pro výuku přírodních věd od týmu z Marylandské univerzity, a Mythos Unbound, hru pro výuku klasické literatury od týmu z Arkansaské univerzity.

„Jedná se o zásadní evropskou soutěž výukových her a simulací. Vítězství je mimořádným úspěchem pro celý tým,“ říká Cyril Brom z Matematicko-fyzikální fakulty UK, který projekt Československo 38–89 v Norsku zastupoval. Československo 38-89: Atentát zde zvítězilo v konkurenci více než 60 výukových her a simulací z celého světa.

„Skvělý interaktivní příběh s vynikající grafikou, který je podepřený mimořádně propracovanou metodikou pro učitele,” hodnotí vítězné Československo 38-89: Atentát Louise Remenyi, předsedkyně soutěžní komise. „Nepředstavuje minulost jako uzavřený příběh, ale jako problém otevřený k řešení. Žáci jsou konfrontováni s různorodými verzemi minulosti, musí kriticky pracovat s prameny, aby si vytvořili podložený názor,” doplňuje Kamil Činátl z Filozofické fakulty UK, který byl jedním z autorů metodiky pro učitele.

Projekt Československo 38–89 je sérií výukových simulací, které žákům přibližují významné okamžiky československých soudobých dějin. První díl s názvem Atentát se zabývá nacistickou okupací a obdobím po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. „Hra představuje minulost jako něco, co není akademicky odtažité, ale je obsaženo v lidech a věcech kolem nás,” říká Marie Černá z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, která byla jedním z tvůrců historického obsahu simulace.

Česká verze mezinárodně oceněné simulace je školám k dispozici na stránkách projektu. Pro širokou veřejnost připravili tvůrci Atentát jako počítačovou hru, kterou je možné koupit v e-shopu Filozofické fakulty UK. Československo 38-89: Atentát zároveň vychází ve speciální edici jako DVD, které distribuuje Nakladatelství Karolinum.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.