Michaela Marksová jednala s Marcelem Chládkem o příspěvku na školní obědy pro děti

středa 6. května 2015 ·

O tom, jak zajistit dětem ze sociálně slabých rodin pravidelnou stravu formou teplého oběda v jídelnách škol a předškolních zařízení, jednala v úterý ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Marcelem Chládkem.


Jednou z možností, jak pomoci dětem z chudobou ohrožených rodin, je využití Operačního programu potravinové a materiální pomoci. Právě o této variantě jednali šéfové resortu školství a sociálních věcí.

„Velmi rychle přibývá rodičů, kteří nemohou svým dětem platit školní obědy. Nejde přitom jen o rodiny ze sociálně vyloučených lokalit, ale hlavně o matky samoživitelky a otce samoživitele. Tedy o skupinu lidí, kteří jsou v současnosti nejvíce ohroženi nezaměstnaností a možným pádem do chudoby,“ uvedla ministryně Marksová. „Chceme eliminovat sociální vyloučení dětí z kolektivu a v neposlední řadě je obědem zdarma motivovat k pravidelné školní docházce,“ dodala.

Operační program potravinové a materiální pomoci (OP PMP) je určen pro osoby a domácnosti ohrožené chudobou a sociálním vyloučením. Pomoc je poskytována formou přímé distribuce potravin a základního materiálního zboží konečným příjemcům.

„Z našich analýz se ukazuje, že se zvyšuje počet dětí, jejichž rodiče nemají ani na jedno teplé jídlo denně. Vítám tedy společnou snahu v této věci, protože je součástí našeho projektu zdravého životního stylu na českých školách,“ doplnil ministr školství Marcel Chládek.

Opatření OP PMP má za cíl zajistit dětem ze sociálně slabých rodin pravidelnou stravu formou teplého oběda ve školních jídelnách. Způsobilým příjemcem budou děti ve věku od tří do 15 let, které navštěvují mateřské a základní školy a jejichž zákonní zástupci pobírají pomoc v hmotné nouzi. To bude ověřovat místně příslušné pracoviště Úřadu práce.

Příjemce dotace, krajský úřad/obec/příspěvková organizace MPSV, bude podle návrhu zodpovídat za administraci projektu a úzce spolupracovat se školou či školkou, respektive skupinou škol a školek v konkrétním regionu. Škola identifikuje ve svých podmínkách děti ze sociálně slabých rodin, které nechodí na oběd, jejichž zákonným zástupcům nabídne bezplatnou potravinovou pomoc ve formě úhrady obědů ve školní jídelně. Ověření způsobilosti příjemců by mělo podle návrhu proběhnout na základě komunikace školy s rodiči dítěte, kteří doloží svoji tíživou sociální situaci potvrzením o hmotné nouzi od ÚP ČR.

Celková alokace programu do roku 2020 činí 750 milionů korun. Kolik z této částky bude vyhrazeno na pomoc dětem ohrožených chudobou, bude záviset i na zájmu krajů, školních zařízení a rodičů. Dětí v rodinách, které jsou odkázány na dávky hmotné nouze, je v současné době v České republice více než sto tisíc.

Zdroj: ČSSD.cz

2 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
6. května 2015 v 1:09  

se zvyšuje počet dětí, jejichž rodiče nemají ani na jedno teplé jídlo denně

Potěšující takový stav rozhodně není. Kolik jen dětí nebohých, nemocných, či s hendikepem je závislé na dobrodiní jiných, protože ani náš civilizovaný stát nezvládá, nebo zvládnout nechce. Kolik jen pytlů víček od pet lehví musí být předoručeno, aby se potřebná zdravotní pomůcka, lékařský zákrok nebo rehabilitace až k dítku dostaly?
Jak se ale ošetří případy, kdy na teplé jídlo není, ale na studené pivko je?
A věřme, že takto zaopatření strávníci nebudou po sobě metat zbytky jídla stejně jako žactvo, které se cítí být k tomu oprávněno, protože jim ty povyfocované 'hnusoty' rodiče zakoupili.

Jirka řekl(a)...
6. května 2015 v 13:56  

Jsem rád, že pan ministr řeší i věci, které opravdu někoho pálí. Z ministerstva paní Marksové jsem dostal odpověď, že již nyní lze omezit počet studených pivek a navýšit počet teplých obědů ve spolupráci s Úřadem práce, který cíleně pošle část dávek pro rodinu přímo školní jídelně. Pokud se nejedná o hmotnou nouzi, pak je to zanedbání péče a na to také máme úřady. Aby mohl rodič jít příkladem svým dětem, když už má tu povinnost se o ně starat a vychovat je, navrhuji, aby měli takoví rodiče přednost a možnost veřejných prací byla pro ně samozřejmostí. Hlavní je neztratit pracovní návyky a dát dětem dobrý příklad. Je to pozitivní diskriminace na úkor svobodných a bezdětných nezaměstnaných, ale rodina je základ státu a jiné řešení neznám.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.