Otevřený dopis aliance Rodiče za inkluzi

pondělí 19. ledna 2015 ·

Reagujeme na skandální a protiústavní výrok prezidenta Zemana: „Vůbec se mi to nelíbí a jsme proti [inkluzi]. Sloučení handicapovaných dětí s těmi nehandicapovanými je neštěstí pro obě skupiny. Děti jsou daleko šťastnější, když jsou zasazeny do rovnocenné komunity.“


Jako rodiče dětí se znevýhodněním a postižením jsme rozhořčeni, protože trváme na myšlence, že inkluzívní postoje a inkluzívní vzdělávání je smysluplnou a reálnou variantou vzdělávání pro naše děti. Z mnoha příkladů v našich rodinách vidíme, že pokud naše děti se znevýhodněním a postižením vyrůstají v běžné komunitě, v běžném prostředí, v běžné škole, pak jsou v dospělosti schopny žít plně, spokojeně a beze strachu. Hledat pro sebe uplatnění, překonávat překážky, rozhodovat o svém životě. Také proměňují svým životem a přístupem své spolužáky, sousedy, kamarády, spolupracovníky. I oni jsou touto zkušeností lépe vybaveni vnímat odlišnost jako obohacení, vnímat jednotlivce podle jeho činů a slov.

Chceme být jako rodiče respektováni v možnosti svobodné volby takového vzdělávání a života našich dětí. A nejen respektováni, ale představiteli našeho státu podporováni v naší nesnadné celoživotní snaze pomoci našim dětem žít plnohodnotný a v maximální možné míře nezávislý život.

Svým vyjádřením prezident podporuje xenofobní postoje vůči jedné skupině obyvatel - lidem se znevýhodněním a s postižením, kteří jsou navíc dětmi. Podporuje myšlenku kritéria pro „rovnocennost“, se kterou nemůžeme souhlasit: Rovnocenní jsou pouze lidé, kteří mají stejnou diagnózu, stejnou barvu pleti, stejný původ…? Česká republika ratifikovala celou řadu mezinárodních smluv včetně mezinárodní Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením a Úmluvy o právech dítěte. Svým vyjádřením se tak prezident staví proti mezinárodním standardům, které mají podle Ústavy České republiky dokonce i přednost před českými zákony, pokud jim neodpovídají.

Představitelé státu, včetně prezidenta, svými projevy a postoji ovlivňují názory společnosti. Výše uvedeným vyjádřením dal prezident najevo, že by se Česká republika ani neměla nadále ubírat směrem k vyspělé humánní společnosti v okamžiku, kdy k ní nesmělými a opatrnými krůčky pomalu míří.

za alianci Rodiče za inkluzi

Kamila Mertová, Milena Němcová, Pavla Baxová, Veronika Doležilová

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.