bEDUin: Literární noviny otevřely debatu o učitelské profesi

středa 12. března 2014 ·

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Co přinesl týden 3.–9.3.2014

Témata týdne: Krizová opatření ministra Chládka, přijďte na debatu o studiu v zahraničí, příručka Naše Země pobouřila české bojovníky, co si myslí o absolventech personalista, mluvící hlavy z fildy, miliarda na tablety do škol, výuková videa českých autorů, přijďte na odpoledne s programem Erasmus, EduFórum o občanském vzdělávání.

Výrok týdne:

„Předpokládám, že to, co ministerstvo předjednalo jak s námi, tak s pány děkany, bude určitým řešením a že bohužel ti, kteří dali signál, že studovat nechtějí, že nepovažují za nutné, aby byli pro toto povolání připraveni, že už ta praxe je dostačující, tam si myslím, že na to jsme adekvátně reflektovali a je to opravdu na těch kolezích, kterých je řádově několik tisíc, aby se k tomu i oni postavili. My jsme připraveni podporovat ta řešení, která tady budou … “ Šéf školských odborů František Dobšík komentuje na pátečním brífinku opatření navržená ministrem školství Chládkem.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
 • Co si myslí o učitelském vzdělání Wildová, Fendrych či Hausenblas. Minulý týden pokračovala debata o kvalifikaci pedagogů. Obsáhlou anketu zveřejnily Literární noviny, na jejich stránkách najdete deset příspěvků zachycujících celé názorové spektrum. Situaci komentuje Martin Fendrych a Ondřej Šteffl, tématu se věnovaly i novinky.cz. Pod texty najdete často velmi obsáhlou diskusi. Souhrn mediálních vystoupení nabízí eduin.cz.
 • Pět opatření pro učitele bez kvalifikace. V pátek uspořádal ministr Chládek brífink se zástupci odborů a fakult a oznámil, že chce mimo jiné otevřít mimořádné přijímací termíny pro dálkově studující učitele, předložit novelu umožňující plošné výjimky pro rodilé mluvčí, odborné učitele na malý úvazek a pedagogy nad 55 let. Tento záměr komentoval v pořadu Interview ČT 24 předseda školských odborů František Dobšík a EDUin v tiskové zprávě.
 • Čemu pomůže registr učitelů. Nedostatek informací o pedagogickém terénu chce ministr řešit zřízením registru pedagogů a ustavením Národního kulatého stolu, jehož jedna sekce se má věnovat učitelské profesi. V tomto kontextu je dobré připomenout, že Ústav pro informace ve vzdělávání byl zrušen na konci éry ministra Dobeše.
 • Smí Němci mluvit o Naší Zemi? Bizarní spor o útlou cvičebnici německých autorů pro předškoláky nazvanou Naše Země (vyšla v roce 2009 česky, slovensky a polsky) zdokumentovala Česká škola. Český svaz bojovníků za svobodu v ní vidí útok německých šovinistů na českou identitu, protože o Česku se tu mluví jen v souvislosti s Německem. Ministerstvo školství očekává negativní posudek pro její používání v mateřských školách. Podivnost celé debaty objasní fakt, že v polštině se sešit jmenoval Svět – státy, hlavní města, lidé a dnes už se tato publikace nedá nikde koupit.
Inspirace z (a do) praxe
 • Mluvící hlavy pomáhají maturantům. Každé tři dny chce FF UK zveřejňovat na svém youtube kanálu rozbor jednoho „maturitního“ literárního díla. Podívejte se na Hrabala (Petr A. Bílek) a Shakespeara (Martin Hilský). Oprojektu více na webu fakulty.
 • E-knihy na stránkách ČŠI. Ke stažení jsou publikace Rovný přístup ke vzdělávání v ČR a Posouzení systému evaluace v ČR, která se věnuje hodnocení a obsahuje doporučení OECD pro naši vzdělávací politiku.
 • Na Slovensku pokračuje kampaň. Pokud chcete být informováni o tom, jaké problémy řeší učitelé na Slovensku, objednejte si elektronický zpravodaj kampaně Chceme vedet viac. Udělat to můžete zde na patě stránky.
 • Podívejte se na vítězná videa. Soutěž Umíš učit? Ukaž se! předvedla 23 výukových videí, ocenila deset autorů. Najdete tu témata od Úpravy fotografií po Brownův pohyb. Zajímavé je, že mezi autory převažují nepedagogové.
 • Novinky v mentoringu pro učitele. Únorový zpravodaj Mentoringu začínajících učitelů zve ke spolupráci další základní školy. Přihlásit se lze na stránkách projektu do konce března.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
 • 13.3. Nekvalifikovanost – no a co dál…? (kulatý stůl, Praha)
 • 14.3. Škola otevřená rodičům, rodiče otevření škole (seminář, Praha)
 • 18.3. Studovat v zahraničí, nebo doma (debata, Praha)
 • 19. 3. EduFórum – Občanské vzdělávání (Praha)
 • 20. 3. První kroky k domácí škole (seminář, Praha)

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.