JEDEN SVĚT 2011 – VAŠE ENERGIE JE POTŘEBA JINDE!

středa 2. března 2011 ·

13. Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT se uskuteční v Praze 8. – 17. března 2011, v průběhu března a dubna proběhne v dalších 33 městech po celé České republice. Výběr z filmů Jednoho světa bude už popáté prezentován také v rámci Jednoho světa v Bruselu. Také letos nebudou v programu chybět projekce dokumentů konané v dopoledních hodinách pro studenty a studentky základních a středních škol, které proběhnou také ve všech festivalových městech.Festivalový programNa festivalu bude uvedeno 104 dokumentů z více než čtyřiceti zemí celého světa, a to jak v soutěžních, tak v tematických kategoriích. Filmy byly vybrány z více než 1600 přihlášených snímků.


Soutěžní kategorie a ceny


Kromě tematických kategorií nabídne festivalový program tři soutěžní kategorie (Hlavní soutěž, Máte právo vědět a Nová média mění společnost), o jejichž vítězi rozhodují členové a členky tří mezinárodních porotZvláštní cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, uděluje speciální porota pod čestným předsednictvím Václava Havla. Na festivalu bude dále udělena Cena Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmuDivácká cena VŠEM, cenu filmu z kolekce určené pro studenty předá také Studentská porota.
Hlavní soutěž


Filmy v hlavní soutěži se ucházejí o Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii udělované Hlavní porotou.
V hlavní porotě zasedne režisér loňského vítězného snímku Nepřátelé národa o vyvražďování za vlády Rudých Khmerů, Rob Lemkin. Filmy bude posuzovat také lidskoprávní aktivistka a filmařka z Turecka Ozlem Dalkiran a ředitel festivalu dokumentárních filmů Film South Asia Kanak Mani Dixit.  V porotě zasedne také úspěšný český producent a režisér Ondřej Trojan.


Výběr filmů z kategorie:


Chodorkovskij (Německo, C. Tushi, 2011)
Proč se někdejší nejbohatší Rus vracel zpět do vlasti, když měl signály, že bude zatčen a odsouzen? Otázka stála u zrodu filmově vytříbeného portrétu Michaila Chodorkovského, který se v investigativním duchu snaží dobrat skutečných důvodů zatčení.


Poloha hvězd (Nizozemsko, L. R. Helmrich, 2010)
Skrze zdánlivě banální situace nabízí snímek plastický vhled do života chudých Indonésanů. V mikrokosmu ústřední rodiny se zrcadlí zásadní otázky života v dnešní Indonésii: korupce, konflikt mezi náboženstvími, generační střety a rozdíl mezi chudými a bohatými.


Můj únosce (VB, M. Henderson, K. Horne, 2010)
V lůně kolumbijské džungle začíná napínavá rekonstrukce únosu skupiny turistů marxistickou guerillovou bojůvkou. Tvůrci zjišťují, že skutečnou motivací únosců byla snaha upozornit svět na zvěrstva, která páchají kolumbijské paramilitární oddíly.


Máte právo vědět


Jedinečná soutěžní kategorie představující celovečerní dokumentární filmy, které upozorňují na neznámá nebo zamlčovaná témata týkající se lidských práv. Tyto filmy soutěží o Cenu Rudolfa Vrby. Porotu Rudolfa Vrby, která oceňuje nejlepší film v kategorii Máte právo vědět, budou tradičně tvořit aktivisté a lidé pracující pro mezinárodní organizace hájící lidská práva, vedle dalších to letos budou Catherine Absalom z Belgie, Jerald Joseph z Malajsie a egyptský blogger Hossam El Hamalawy.


Výběr filmů z kategorie:


Krev v mobilech (Dánsko, Německo, F. Piasecki Poulsen, 2010)
Napadlo vás někdy, že váš mobil skrývá vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? Režisér se vypravil  do jednoho z největších konžských dolů, kde jsou dětská práce, prostituce nebo přestřelky gangů každodenní realitou.


Bagdádská filmová škola (Nizozemsko, S. Tan, 2010)
Dokument ze samého středu Bagdádu je koláží záběrů z výuky mladých a ambiciózních filmařů a jejich vlastních videodeníčků. V nich zachycují každodenní realitu života uprostřed nebezpečných čtvrtí. Navzdory tvrdým podmínkám ale usilují o normální a tvořivý život.


Hiphopová revoluce (Norsko, M. P. Mariol, 2010)
Snímek patří v současné době mezi nejkontroverznější díla vzniklá na Kubě. Hlavními protagonisty jsou totiž členové undergroundové hiphopové skupiny Los Aldeanos, jejichž texty pravdivě - a tedy velmi nelichotivě - popisují pravou realitu na „ostrově nesvobody“.


Základní tematické kategorie


Tváře korupce


Filmy z hlavní tematické kategorie letošního Jednoho světa mapují fenomén korupce zejména v postkomunistických zemích. Lidé, kterým se ekonomicky dařilo již v autoritářských režimech, dokázali po přechodu k demokracii obratně využít svých kontaktů a vytěžit obrovský majetek i moc. Odvážné snímky sledují konkrétní tváře z řad této finanční oligarchie, kterým se často daří propojovat jejich ekonomický vliv s politickým a neštítí se ani mafiánských způsobů. Na výběru filmů a pořádání debat Jeden svět spolupracuje s organizací Transparency International.


Výběr filmů z kategorie:


Drnovické catenaccio (ČR, R. Procházka, 2010)
S investigativním zápalem a ironickým nadhledem se pustil Radim Procházka do kauzy vesnického fotbalového klubu z Drnovic. Typický příběh podnikání 90. let nabízí na jedné straně překvapivé úspěchy, na straně druhé tajemné sponzory, korupci a doping.


Draquila - Itálie se třese (Itálie, S. Guzzanti, 2010)
V roce 2009 došlo v italském městě Aquila k ničivému zemětřesení. Berlusconi se chytil šance a návštěvami města, ambiciózním projektem výstavby a také notnou dávku populistických projevů se snažil všechny  přesvědčit, jak schopného muže mají ve svém čele.


Věku navzdory


Stáří je tématem týkajícím se každého z nás. Ve světě, v němž dominují hodnoty jako zdraví, mládí a krása, se však potřeba zabývat se nejzazší etapou lidského života upozaďuje. Dokumenty v této kategorii představí příběhy osobností, které vedou navzdory věku plnohodnotný život, naplněný potřebou účastnit se na chodu společnosti, pracovat či bavit se. Snímky ukazují také další sociální dimenze vztahující se k věku - přístup rodinných příslušníků k zestárlým mužům a ženám či možnosti, které mají v každodenním životě. Jak moc s nimi počítáme a jaký prostor jim dáváme?


Výběr filmů z kategorie:


Na stupních vítězů (Německo, Rakousko, J. Tenhaven, 2010)
Citlivé a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Tvůrci snímku ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle.


Pečovatelka (Německo, A. Hoffmann, 2009)
Pětadvacetiletá Slovenka odjela na přání matky pracovat do Německa, kde má pečovat o dva nemocné seniory. Brzy pochopí, že starat se o ně na plný úvazek a být izolována od ostatního světa, není jednoduché. Zvlášť když neovládá německý jazyk.


Cesty ke svobodě


Kategorie přináší příběhy lidí, jejichž svobodu oklešťují války, politický režim či chudoba. Filmy se zaměřují na válečné oblasti, kde je cesta ke svobodě zároveň otázkou přežití. Věnují se současně trnitým okolnostem, jež doprovází přechod k demokracii v postkonfliktních zemích a zdůrazňují roli mladé generace, která vzdoruje autoritářským režimům například na poli svobodného uměleckého projevu. Lidská svoboda je ve filmech tematizována také v ryze osobním kontextu jako neoddělitelná součást odpovědnosti.


Výběr filmů z kategorie:


Vnoučata kubánské revoluce
(USA, C. Montaner, 2010)
Na otázku, jaké oběti jsou ochotni přinést Revoluci, zvedají prostředníček. Na Kubě roste nová opozice. Mladí lidé, kteří nemají s padesát let starým revolučním tažením nic společného a necítí k jeho idejím už ani sentiment svých rodičů.


Zuřivá síla veršů
(Francie, J. A. Litle, 2010)
Co spojuje černochy z Bronxu, skinheady z Německa, Izraelce a Palestince? Odpovědí je hip hop,  jazyk utlačovaných. Strhující kronika hořkých osudů, které se nechtějí nechat zlomit, přináší napříč kontinenty a časem stejné poselství: naději a touhu po smíření.


Ekologické výzvy


Jeden svět společně s Hnutím DUHA na filmech z této sekce ukáže, jak významný je individuální přínos k ochraně životního prostředí a jak velkou roli v ní dokáže sehrát občanský aktivismus. Témata filmů budou reflektovat také problematiku přechodu na obnovitelné zdroje energie, odvrácenou stranu čínského ekonomického zázraku, ale také možnosti recyklace odpadu a cenných přírodních surovin. Filmy a besedy představí, jak se může změnit energetický metabolismus průmyslových států, doprovodné akce se pak zaměří na praktické rady pro zodpovědnější přístup společnosti i jednotlivců k životnímu prostředí.


Výběr filmů z kategorie:


Čtvrtá revoluce - energetická soběstačnost (Německo, C. A. Fechner, 2010)
Podle protagonistů velkolepě pojatého snímku čeká svět brzy další revoluce. Spočívat by měla v přechodu od jaderných a uhelných elektráren k individualizovaným řešením, která poskytují obnovitelné zdroje jako solární panely či větrná a vodní zařízení.


Solartaxi (Německo, E. Schmitt, 2010)
Jako malý kluk si Louis Palmer kreslil auto na sluneční pohon. Jeho snem bylo objet v něm celý svět. Po dvaceti letech se ke svému snu vrátil a začal ho realizovat.


Ženským hlasem


Do této kategorie jsou zařazeny filmy o ženách, které se snaží bojovat za svá práva a musí čelit nejrůznějším problémům, ať už jde o domácí násilí nebo traumata z války. Témata filmů přibližují také snahu skupiny žen prosadit si v patriarchální kultuře právo na sport, poukazují na problematiku rodinných vztahů a také představují silné ženy, pro které je aktivní přístup i přes vážné komplikace naprostou samozřejmostí.


Výběr filmů z kategorie:
Holka z plakátu (USA, S. Nesson, 2010)
Robynn Murray se dostala na titulní stranu amerického armádního časopisu. Dnes patří mezi veterány z Iráku a z Afghánistánu, kteří trpí posttraumatickým syndromem. Pronásledují ji děsivé zážitky z války, noční můry a výčitky svědomí. Film získal nominaci na Oscara.


Thembi (JAR, J. Menell, 2010)
Příběh mladé jihoafrické dívky Thembi, která onemocněla v šestnácti letech virem HIV a o osm let později své nemoci podlehla. Během té doby ale nezahálela a se svým příběhem se rozhodla seznámit co největší počet lidí. V rámci „přednáškového turné" o životě s AIDS objela nespočet škol a setkala se i s americkým prezidentem.


Panorama


V sekci Panorama představíme již tradičně mezinárodně uznávané dokumentární filmy, které byly s úspěchem uvedeny na zahraničních festivalech v loňském roce. Jde o filmařsky i tematicky velmi kvalitní snímky, které v řadě případů posbíraly prestižní festivalová ocenění.
Výběr filmů z kategorie:
Plavou v tom (Švédsko, VB, D. William, 2010)
Hlavní hrdina snímku se přestěhoval z rodné Británie do Švédska. Šeď všedního dne nabourávají pouze návštěvy stockholmského klubu mužského synchronizovaného plavání. Pro partu sympatických čtyřicátníků nesportovních postav jde především o únik z pracovních starostí.


Svět podle Iona B. (Rumunsko, A. Nanau, 2009)
Na dvorku bukurešťského činžáku přežívá na matraci mezi popelnicemi špinavý a věčně opilý šedesátiletý muž. Jmenuje se Ion Barladeanu a v současné době patří mezi nejvyhledávanější moderní rumunské umělce. Portrét člověka, který se dostal až na úplné dno.


České dokumenty


V této stálé kategorii již tradičně představujeme českému publiku i zahraničním hostům vybrané české dokumenty natočené v uplynulém roce. Některé z nich budou na festivalu uvedeny ve světové premiéře za osobní účasti jejich tvůrců.


Výběr filmů z kategorie:


Vše pro dobro světa a Nošovic (ČR, V. Klusák, 2010)
Režisér Vít Klusák se vypravil do severočeských Nošovic tři roky po otevření továrny automobilky Hyundai. Snaží se zjistit, zda korejská investice přinesla místním štěstí.


Nebe, peklo (ČR, D. Čálek, 2010)
Dokumentarista David Čálek přináší mozaiku čtveřice lidí rozdílného věku, zaměření i povolání, kteří objevili rozkoš v bolesti a svou neobvyklou vášeň nepotlačují ani neskrývají.


Člověk v tísni uvádí


V letošním roce poprvé představíme v samostatné kategorii dokumentární snímky produkované organizací Člověk v tísni. Tvůrci těchto filmů dokumentují práci Člověka v tísni jak v krizových oblastech světa, jako je Etiopie či Afghánistán, tak v České republice.


Výběr filmů z kategorie:


Šitkredit (ČR, M. Řezníček, 2010)
Martin Řezníček přibližuje neetické praktiky úvěrových firem a jejich dopady na osudy konkrétních dlužníků, většinou lidí s nízkými příjmy. Změnit život může i jediná zpožděná platba.


Krátké filmy


Každým rokem se na Jeden svět přihlásí několik stovek krátkých dokumentárních filmů. Ty nejlepší z nich, a to jak po obsahové, tak i formální stránce, uvedeme ve společných blocích nebo v kombinaci s tematicky příbuznými celovečerními snímky.


Výběr filmů z kategorie:


Já a můj nos (Dánsko, Švédsko, Z. Szemes, 2009)
Režisérka snímku odjakživa trpěla tím, že ji kvůli jejímu velkému klenutému nosu a černým vlasům nikdo nepovažoval za Švédku, a tak se na prahu středního věku rozhodla pořídit si díky plastické operaci „švédský nos".


Non Comm


Krátké sociální spoty o lidských právech a sociálních tématech se opět vrací do jednosvětového programu. Pro letošní rok se podařilo získat téměř 70 spotů z desítek zemí celého světa zabývajících se nejrůznějšími aktuálními tématy, ať už jde o domácí násilí, užívání drog včetně těch legálních, rasismus či životní prostředí. Divácky vděčné a často velmi vtipně zpracované spoty budou k vidění nejen před filmy, ale i na online speciálu na internetových stránkách České televize.


Projekce pro školy


Také letos nebudou v programu chybět projekce dokumentů konané v dopoledních hodinách pro studenty a studentky základních a středních škol, které proběhnou také ve všech festivalových městech.


Pro mladší diváky jsou připraveny tři bloky krátkých dabovaných filmů, starší diváci se mohou těšit na hodinové dokumenty. Mladší diváci se seznámí s osudy dětí žijících v Evropě, ale také v Chile nebo Afghánistánu. Starší pak zavítají mimo jiné do běloruského Svobodného divadla, do deštných pralesů Latinské Ameriky, seznámí se s mladou HIV pozitivní Afričankou Thembi nebo s Liugim, mladíkem s Downovým syndromem. Hlavními tématy filmů letos budou chudoba, dětská práce, přijímání jinakosti, život s hendikepem, životní prostředí či nedemokratické režimy. Slučujícím prvkem jsou jako vždy dětská práva na celém světě. Většina filmů představí mladým divákům vrstevníky a jejich životní příběhy. Po projekci filmu bude vždy následovat diskuze, u starších žáků s odborníkem na danou problematiku.


Doprovodný program


Kromě filmových projekcí bude již tradičně součástí festivalové nabídky také bohatý doprovodný program. Vedle dopoledních projekcí pro základní a střední školy a panelových debat to budou speciální projekce pro seniory a seniorky. Také v letošním roce bude součástí festivalu několik výstav a koncert VŠEM (14. 3., Rock Café - eggnoise a Lenka Dusilová).


Výstavy


Součástí festivalu bude i v letošním roce několik výstav. Jedna z nich bude věnována barmským politickým vězňům. Kromě výstavy proběhne během festivalu také kampaň za jejich propuštění – každý návštěvníků bude moci symbolicky propustit vězně svým podpisem pod petici, která bude zaslána generálnímu tajemníkovi OSN Ban Ki Munovi.


Další výstava představí fotografie Jarmily Kovaříkové, které vznikly během jejích tří cest do Etiopie. Navštívila ji s cílem mapovat zásadní sociální témata, ať už jde dětskou prostituci, tkalce, kmen Hameru na jihu Etiopie nebo těžaře v kráteru El Sod ve střední Etiopii, za které obdržela cenu čestné uznání v soutěži Czech press photo v kategorii každodenní život.


Fotografie Ivy Zímové pak představí život Afghánců v odlehlých venkovských oblastech a ukáží na příkladu konkrétních lidí, jak společnost Člověk v tísni přispívá ke změnám v této tradiční společnosti.
Výstava deseti nejzajímavějších komiksů ze soutěže Hnutí DUHA přinese malé i velké výzvy pro čistou ekonomiku a životní prostředí. Více na www.velkavyzva.cz


Výstava Umlčené hlasy o zavražděných obhájcích lidských práv a nezávislých novinářích v Rusku přinese konkrétní příběhy lidí jako Anna Politkovská či Natálie Estěmirovová, kteří v posledním desetiletí za svou práci zaplatili životem.


Výstava fotografií Karla Cudlína, Luboše Kotka a Jana Pohribného Mýty o socialistických časech přiblíží skutečný život v období tzv. husákovské normalizace. Zároveň jde o jednu z doprovodných akcí projektu Příběhy bezpráví, který přináší do škol dokumentární a hrané filmy o československých dějinách a další materiály vhodné k výuce dějepisu. Projekt je součástí vzdělávacího programu Jeden svět na školách, jehož základní myšlenkou je využití audiovizuálních prostředků ve výuce.


Praktické informace


Pražské festivalové centrum bude již tradičně v kině Lucerna. Dalšími festivalovými kiny budou SvětozorDivadlo Archa, Atlas, Francouzský institut, Městská knihovna, Ponrepo a Evald. Presscentrum a guest servis bude v Langhans Galerii.
Jeden svět je dnes největším lidskoprávním filmovým festivalem  na světě a jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v rámci Prahy a celé České republiky, která každoročně přiláká více než 100 000 diváků a divaček.
Jeden svět je nejen filmovým festivalem, ale také diskusní platformou. Ve třech debatních kinech (Městská knihovna, Francouzský institut a Divadlo Archa) budou každý den po projekci jednotlivých filmů organizovány panelové diskuse na aktuální témata.


Vstupenky bude možné zakoupit ve všech pokladnách festivalových kin za 80 Kč. Předprodej pro pražskou část festivalu začne 1. března.
Jeden svět v regionech


Kromě Prahy se Jeden svět představí v dalších 33 městech ČR v následujících termínech: 


Benešov /20.-22.3./, Bílina /28.3.-2.4./, Brno /22.-29.3./, České Budějovice /14.-16.3./, Český Krumlov /16.-18.3./, Děčín /24.-26.3./, Hradec Králové /4.-8.4./, Hrádek nad Nisou /28.3.-2.4./, Chrudim /18.-20.3./, Jablonec nad Nisou /14.-18.3./, Kladno /31.3.-2.4./, Klatovy /24.-25.3./, Kralupy nad Vltavou /23.-25.3./, Liberec /14.-21.3./, Louny /4.-7.4./, Mělník /24.-26.3./, Mikulov /7.-10.4./, Mladá Boleslav /21.-25.3./, Neratovice /30.3.-1.4./, Nový Bor /25.-27.3./, Olomouc /28.3.-6.4./,Opava /21.-25.3./, Ostrava /21.-27.3./, Pardubice /28.3.-2.4./, Plzeň /20.-26.3./, Polička /7.-8.4./, Rožnov pod Radhoštěm /4.-6.4./, Tábor /7.-11.4./, Tanvald /23.-24.3./, Teplice /14.-17.3./, Třinec /18.-24.3./, Ústí nad Labem /14.-19.3./, Ústí nad Orlicí /13.-17.4./


Spolu s polským festivalem Watch Docs a holandským festivalem Movies that Matter proběhne navíc od 17. do 26. května 2011 Jeden svět v Bruselu.


Více na www.jedensvet.cz

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
2. března 2011 v 14:17  

A co si myslíte o projektu jeden svět ve školách? já si myslím následující: Nápad je to zajímavý, ale bohužel někteří učitelé přistupijí k projektu naprosto nekriticky a bez samostatného myšlení. Na naší škole jsme např. zjitili, že učitelka OV pouštěla dětem na ZŠ v 6. ročníku poměrně drastické snímky, které nemohou děti tohoto věku naprosto vstřebat a pochopit. prostě smímky vhodné spíše pro střední školu. Bohužel někteří učitelé si neuvědomují, že někdy nadělají více škody než užitku.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.