NÚOV: Na evropský trh práce vstoupí absolventi snáze s tzv. dodatkem k osvědčení. K jeho vydání se mohou střední školy registrovat do konce března 2011.

středa 2. března 2011 ·

Do konce března 2011 se mohou střední školy registrovat do databáze Národního centra Europass ČR. Prostřednictvím on-line registračního a objednávkového formuláře získají na konci školního roku pro své absolventy doklad o oboru jejich vzdělání srovnatelný v rámci Evropské unie. Do konce února se zatím registrovalo na 700 škol, tedy zhruba polovina všech středních škol v ČR.

Dodatek k osvědčení objasňuje kvalifikaci svého držitele. Je stejný vždy pro absolventy jednoho oboru studia na střední škole (např. pro všechny umělecké truhláře, kosmetičky nebo absolventy oboru gymnázium, aplikovaná chemie nebo strojírenství). Dodatek k osvědčení zaznamenává profil schopností a dovedností, úroveň vzdělání, vstupní požadavky, celkovou dobu vzdělávání a profesní uplatnění držitele. Je vydáván zdarma, a to v češtině a v jednom cizím jazyce - lze si vybrat mezi angličtinou, němčinou a francouzštinou.

„Dodatek k osvědčení usnadňuje uznání kvalifikace v zahraničí,“ říká Irena Palánová, vedoucí Národního centra Europass ČR, které dodatky vydává. „Tento dokument se připojuje k originálnímu osvědčení, tedy k maturitnímu vysvědčení, výučnímu listu nebo osvědčení o závěrečné zkoušce, a pomáhá pochopit význam a obsah oboru vzdělání toho, kdo například žádá o práci,“ dodává Palánová.

Střední školy mohou dodatek k osvědčení objednat hromadně, formulář je ke stažení na www.europass.cz. Uzávěrka registrací je 31. března. „Je to proto, abychom mohli připravit včas nové dodatky k oborům podle požadavků škol,“ vysvětluje Irena Palánová. Národní centrum Europass ČR vydává dodatky k osvědčení již od roku 2007, proto jsou dodatky k většině oborů – starších i současných - již připraveny, přibývá ale nových oborů vzdělání podle školních vzdělávacích programů.

Žádost o celoevropský dokument ke svému oboru vzdělání si mohou podat také jednotlivci, a to na webových stránkách www.europass.cz. K vydání je třeba ještě doložit ověřenou kopii osvědčení, a to buď zaslat poštou nebo při osobní návštěvě centra, které je součástí Národního ústavu odborného vzdělávání (www.nuov.cz).

Europass je soubor dokumentů, který  na evropsky srovnatelné úrovni objasňuje předchozí vzdělání, pracovní zkušenosti, odbornou kvalifikaci, ale také jazykové dovednosti a osobní kompetence svého držitele.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.