7th European Union Science Olympiad: Úspěch předčil veškerá očekávání

středa 15. dubna 2009 ·

Na konci února se na Přírodovědecké fakultě UK uskutečnilo výběrové soustředění a přípravný kurz před letošním 7. ročníkem soutěže EUSO (European Union Science Olympiad). Konalo se pod vedením doc. RNDr. Jana Černého, Ph.D. z Katedry buněčné biologie PřF UK. Z PřF UK dále prezentovali pokročilé experimentální techniky Mgr. Petr Jedelský a Mgr. Radovan Fišer. Středoškolští studenti, kteří se na Přírodovědeckou fakultu UK letos přijeli připravit na nově etablovanou prestižní soutěž, byli mimořádně schopní. Úspěch, jakého o měsíc později dosáhli, byl ale i tak nad veškerá očekávání.

Před třemi lety se EUSO zařadilo mezi chemické a biologické olympiády, pro které řada studentů a akademických pracovníků z PřF UK tradičně organizuje praktické kurzy, teoretickou přípravu i konečnou selekci před mezinárodním kolem. EUSO přitom není jedinou mezinárodní soutěží, kde se na přípravě středoškolských studentů PřF UK významně podílí.

EUSO (European Union Science Olympiad) bylo založeno v roce 2002 Michaelem Cotterem z Irska na podporu vzdělávání v přírodních vědách. Účastní se ho tříčlenné týmy složené z šestnáctiletých a mladších fyziků, chemiků a biologů. Jeho cílem je oslovit co nejvíc mladých vědeckých nadějí, podpořit jejich odborný růst a vytvořit platformu pro jejich setkávání spojená se srovnáním znalostí a praktických dovedností.

7. ročníku soutěže (29. 3. - 4. 4. 2009 ), ve španělské Murcii, se zúčastnil rekordní počet 21 zemí (+ 2 pozorovatelé), které vyslaly celkem 40 týmů (dle regulí maximálně 2 týmy za jednu zemi).

Česká republika se EUSO letos účastnila již potřetí. V prvním roce ČR získala dvě bronzové medaile, ve druhém dvě stříbrné a letos se české výpravě podařilo dosáhnout mimořádného úspěchu. Celkového absolutního vítězství v sestavě: Tým A: Tomáš Zeman (Gymnázium J. Keplera, Praha), Ondřej Hák (Gymnázium a SOŠ Hořice v Podkrkonoší) a Lenka Čurnová (Gymnázium Jírovcova, České Budějovice) a celkově 8. místa ze 40 týmů. Stříbrná medaile v sestavě: Tým B: Michael Turek (Gymnázium J. Keplera, Praha), Pavel Polcer (Gymnázium Křenová,Brno) a Eva Vojáčková (Městské víceleté gymnázium Klobouky u Brna).

Mimořádné je na letošním úspěchu i to, že čtyři ze šesti letošních účastníků se mohou soutěže zúčastnit díky svému věku ještě příští rok. Většina zúčastněných zemí vysílá na EUSO studenty nejvyššího možného věku, v České republice probíhá výběr účastníků na základě úspěšnosti v předmětových olympiádách (fyzikální, chemické a biologické).

Tématem letošní soutěže byly fyzikální, chemické a biologické úlohy řešící problematiku blízkou jižnímu Španělsku. Zde se nalézá jedna z největších produkčních oblastí citrusových plodů v Evropě, která je historicky spojena s produkcí hedvábí. Studenti měli například za úkol změřit obsah vitamínu C v pomerančové šťávě, změnit a změřit její viskozitu pomocí enzymu izolovaného z bakteriální kultury a stanovit měrnou tepelnou kapacitu této šťávy. Dále měli stanovit množství proteinu v listech moruše a housenkách bource morušového produkujících hedvábné vlákno. Nejoblíbenějším experimentem našich studentů byla příprava nylonových vláken, jejich následná charakterizace a srovnání s hedvábím. Přestože naši studenti podobné úlohy nikdy předtím neřešili, prokázali výborné improvizační schopnosti, experimentální zručnost a hlavně (to zřejmě rozhodlo o jejich mimořádném umístění) excelentní analýzu získaných dat, včetně vynesení do ukázkových grafů a následné exaktní matematické analýzy.

Jako vedoucí týmu České republiky, překladatelé soutěžních úloh a členové mezinárodní jury se EUSO zúčastnili doc. RNDr. Jan Černý, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta UK v Praze) a RNDr. Jan Kříž, Ph.D. (Pedagogická fakulta - Univerzita Hradec Králové).

Na letošním úspěchu je mimořádná dvojnásobná účast studentů z Gymnázia Jana Keplera v Praze (Tomáš Zeman a Michael Turek mají stříbrné medaile již z loňského roku). Prokazuje to vysokou kvalitu tohoto gymnázia, které dlouhodobě úspěšně rozvíjí přírodovědné talenty na mezinárodní úrovni.

Obrázky a oficiální informace najdete na EUSO09.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.