Existuje řada důvodů, proč považovat Slunce za natolik důležité, abychom se jím s dětmi ve škole zabývali, a to nejen v hodinách fyziky. Bezpečné pozorování Slunce může být pro děti i náležitě atraktivní.
Podívat do Slunce se můžeme nejen při neobvyklých a vzácných událostech, jako byl loňský přechod Venuše přes sluneční kotouč.
Takové možnosti k pozorování Slunce asi většina škol nemá, ale pozorovat Slunce můžete i se skromnějšími prostředky.V pondělí 3. října 2005 budeme moci i v České republice pozorovat částečné zatmění Slunce (samozřejmě za předpokladu, že nám to počasí dovolí). Na pozorování tohoto úkazu postačí vhodné svářečské filtry, které navíc na řadě škol možná máte právě už od loňska. Zatímco řada pozorovatelů, kteří se snažili najít Venuši přecházející přes Slunce pohledem přes pouhý svářečský filtr, ji takto vůbec nerozeznala, částečné zatmění Slunce přes filtr poznáte snadno. O tomto blížícím zatmění Slunce najdete na internetu nějaké informace třeba na serveru www.astronomie.cz, na Meteo-Webu, na serveru Osel nebo na serveru Aldebaran.
Pokud máte ve škole malý astronomický dalekohled, můžete obraz Slunce promítat na stínítko. Pro názornost uvádím na dalším obrázku naši školní sestavu při loňském pozorování přechodu Venuše.
Pokud vhodný dalekohled na pozorování Slunce nevlastníte, měl bych pro vás následující tip: http://web.quick.cz/atc-astro/Solarscope/index.html. Na této webové stránce najdete pro školy velmi vhodný a cenově dostupný dalekohled, se kterým se pozorování Slunce bát nemusíte. Základní verzi obdržíte za 1 888 Kč, vzdělávací verze za 2 988 Kč obsahuje navíc knihu cvičení a několik doplňků umožňujících provést měření:
měření rychlosti oběhu Země
eliptičnost oběžné dráhy Země
náklon osy rotace Země
sluneční úhlová rychlost, slunečné poledne
zeměpisná šířka pozorování
astronomické jednotky AU
Domnívám se, že tato investice se vám vyplatí.
Pozorování Slunce má pro učitele jednu velkou výhodu. Večer či v noci přijdou pozorovat pouze zájemci, ale přes den můžete působit na všechny žáky ve škole. Nezapomeňte je ovšem vždy upozornit na nebezpečí pozorování Slunce nechráněnýma očima.
Na Slunce se můžete podívat kdykoli a někdy ani není nutné tahat dalekohled do přírody, stačí otevřít okno třídy. Téměř každý den rozeznáte na Slunci nějaké sluneční skvrny, o sluneční aktivitě v souvislosti s obří sluneční skvrnou (viz třeba http://www.astro.cz/clanek/2153) jste se mohli v posledních dnech něco dozvědět dokonce v televizi, rozhlase či novinách.
Můžete děti nechat sluneční skvrny namalovat, nechat je sledovat změny skvrn během několika následujících dní. Můžete se na problém slunečních skvrn zaměřit historicky nebo filosoficky. Můžete hledat odpověď na otázku, jaký vliv měl na názory filosofů objev skvrn (čili kazů) na povrchu do té doby dokonalého božího Slunce. Nechte děti přemýšlet nad příčinou vznikajících zatmění Slunce, ptejte se jich, co Slunce vlastně je, jak to víme, kde Slunce bere energii atd.
Určitě přijdete na řadu námětů a otázek, kterými se s dětmi v souvislosti se Sluncem zabývat, sami. Osobně jsem Sluncem natolik fascinován, že na závěr poněkud pateticky dodávám, že tento objekt si naši pozornost a to nejen ve škole jistě zaslouží.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat