Jan Wagner: Alternativa pro školy: tenký klient místo PC

pondělí 13. června 2005 ·

Technologie tenkých klientů byla již mnohokrát odepisovaná nebo zatracovaná, ale stále zůstává vážnou alternativou všude tam, kde jde o vysokou spolehlivost nebo o co nejnižší náklady na provoz při nepříliš velkých nárocích na grafický výkon.

V dřevních dobách výpočetní techniky byly k sálovým počítačům připojovány znakové terminály, které po dalším vystačily s malou přenosovou rychlostí dosahovanou na tehdejších telefonních linkách (vzpomínám stále, jak jsme před dvaceti lety instalovali modem s přenosovou rychlostí tuším 300bps). Bohužel řada laiků má stále při vyřčení slova terminál představu o podobném zařízení, kde se pracuje v příkazové řádce. Dnešní terminály už pracují zcela jinak a je tu široké spektrum možností od takzvaného ultratenkého klienta přes tenkého klienta až po tlustého klienta. Tento termín se používá jak v softwaru pro typ aplikace, tak u hardwaru pro typ terminálu. Navíc moderní terminály nejsou jen pro operační systémy rodiny UNIX/Linux, ale i pro operační systémy z rodiny MS Windows od NT po Server 2003. Terminály mohou být jednoúčelové i universální a někdy můžeme paradoxně vidět terminál s operačním systémem Linux, na kterém uživatel ovládá aplikace v MS Windows běžícím na serveru a naopak.

Výrobců terminálů všeho druhu je na světě celá řada a z velkých výrobců je má stále v nabídce například HP či Fujitsu-Siemens. Alternativou k sofistikovaným tenkým klientům je použití běžného nového nebo levného repasovaného osobního počítače, v tomto případě se dá ještě ušetřit za pevný disk, protože boot systému může být i ze serveru nebo paměti flash (případně i z CD-ROMu). Řada nesoudných kritiků terminálového provozu navíc ještě zapomíná na desítky osvědčených počítačových sítí v českých školách (mnohé z nich dosud pracují), kde se využíval souborový server s operačním systémem Novell NetWare a bezdiskovými počítači. Ale to je odlišná technologie. Vysvětleme si ještě zjednodušeně již zmíněné rozdělení klientů:

  • ultratenký klient jen zobrazuje pracovní plochu systému běžícího na serveru, případně zobrazuje aplikace prostřednictvím HTTP prohlížeče (dnešní obvykle využívají procesory s frekvencí kolem 200 MHz a jsou osazeny pamětí 32-64 MB) ;
  • tenký klient má zpravidla vlastní pracovní plochu, na které se zobrazují okna aplikací běžících na serveru nebo serverech, bootuje zpravidla ze serveru (dnešní obvykle využívají procesory s frekvencí od 300 MHz a jsou osazeny pamětí 64-128 MB);
  • tlustý klient pracuje podobně jako tenký klient, bootuje zpravidla z lokálního disku, případně některé aplikace běží i na něm (dnešní obvykle využívají procesory s frekvencí od 300 MHz a jsou osazeny pamětí 128-256 i více MB).

K nenáročnému běhu na repasovaném osobním počítači postačí i PC386/486, ale při dnešní prakticky nulové ceně PC s procesory třídy Pentium MMX a frekvencí 166-233 MHz s 64 MB paměti nemá smysl laborovat s počítači s udávanou minimální konfigurací. Rozumný projektant sítě z repasovaných počítačů jako terminálů pak zvolí PC s procesory třídy Pentium II s frekvencí od 266 MHz s pamětí 128 MB. Jako server je vhodné použít počítač s frekvencí od 1 GHz s dostatečnou operační pamětí 1-2 GB, výhodný je dvouprocesorový stroj nebo použití více serverů v síti, samozřejmě je vhodné zajistit dostatečnou propustnost LAN (například 10 Mbps huby mohou být skutečně brzdou). Operační systém MS Windows obecně vyžaduje vyšší výkon serveru i více paměti, ale v každém případě je vhodné volit takové řešení, které umožňuje snadný upgrade serveru.

Ale vraťme se k profesionálním terminálům samým: jejich cena je často srovnatelná s levnými běžnými osobními počítači. Relativně vyšší cena je ale vyrovnána řadou výhod.

Hardwarové výhody:

  • Napájení: Postačuje zálohovat napájení serverového systému, protože výpadek napájení klientů neovlivní jejich práci, okamžitě po zapnutí se opět přihlásí do stejné obrazovky.

  • Diskový systém: v celé síti stačí jeden diskový systém.

  • Nulová údržba klientů: tenké klienty zpravidla neobsahují žádnou pohyblivou část a mají proto i vysokou životnost.

  • Datová síť: snižuje se zátěž sítě, protože se nepřenášejí datové celky ze serveru na stanici k jejich zpracování, ale zpracování probíhá na serveru.

Ochrana:

  • Proti virům: jediná antivirová aplikace na serveru chrání všechny klienty.

  • Proti průnikům: zabezpečení jediného stroje je daleko jednoduší než zabezpečení sítě klientů.

  • Proti DoS, DDoS útokům: vylučuje se prakticky případ napadení z vnitřní sítě.

  • Proti krádeži dat: pokud to správce neumožní, není možné si odnést kopii dat. Rovněž jakákoliv akce v případě odesílání dat například pomocí e-mailu je možné zaznamenat na serveru.

  • Proti neoprávněné manipulaci: uživatel si nemůže nainstalovat aplikaci bez vědomí správce. Rovněž nemůže instalovat vědomě nebo nevědomě aplikace, které by prováděly odposlech či DoS.

  • Proti odposlechu jinými síťovými klienty: komunikace vedená terminály je běžně šifrována.

Kontrola uživatelů:

  • Evidence aktivit uživatelů: serverové systémy běžně vedou záznamy o aktivitách svých uživatelů a aplikací.

  • Monitoring uživatelů: je velmi snadné sledovat aktivitu uživatele, je možné přímo vidět jeho obrazovku, resp. obrazovky všech uživatelů. Není problémem zaznamenat každý úder klávesy.

Správa systému:

  • Upgrady aplikací: jednorázové provádění upgradu a snadné udržení aktuálnosti verzí.

  • Jednotná administrace uživatelů: odpadá jakékoli obcházení stanic a nastavování jejich oprávnění.

Softwarové výhody:

  • Odstraněním přenášení dat po síti se výrazně zvyšuje rychlost aplikací.

  • Řešení pro aplikace, které nejsou síťové a je třeba jejich síťového užití. Takové aplikace nejsou často schopny konkurenčního běhu po síti a obvykle dochází k nekonzistencím v datových souborech. Jejich jediným řešením je nasazení právě tenkých klientů.

Praktičnost:

  • Uživatel může kdykoliv vypnout tenký klient a po jeho zapnutí se ocitne přesně tam, kde skončil

  • Doba náběhu po zapnutí je nesrovnatelně kratší než u běžných pracovních stanic.

  • Vypnutí je možné ihned a kdykoliv, nedojde k ohrožení rozdělané práce.

  • Žádná pohyblivá část, absolutně tichý.

  • Malé rozměry.

  • Práce s aplikacemi a systémy, na něž jsou uživatelé zvyklí bez jakékoliv zjevné změny.

Snížení provozních nákladů:

  • Pořizovací cena je zpravidla nižší než pracovní stanice vykonávající tutéž činnost.

  • Není nutné investovat prostředky do posilování sítě.

  • Není třeba údržba disků po haváriích v pracovních stanicích a následné reinstalace systému.

  • Není třeba softwarová údržba stanic.

  • Odpadají škody vzniklé neoprávněnou nebo nevědomou manipulací se stanicemi uživateli.

  • Výrazně snižuje riziko ztráty nebo odcizení dat.

  • Instalace tenkého klienta je skutečně jen postavení na stůl a zapojení kabelů. Podobně to je s výměnou při případné poruše.

V pokračování se podíváme na konkrétní terminály na trhu.



Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.