V diskusi pod článkem kolegy Wagnera „Vyzkoušejte Linux ve škole snadno a rychle“ se objevil názor, že naše školství postrádá výukové materiály pro toto prostředí. Česká škola byla v roce 2003 partnerem pilotního projektu, jehož jedním z cílů bylo vytvořit základní materiály pro výuku informatiky na systému Linux. Tyto materiály nyní dáváme veřejnosti k dispozici.
Pilotní projekt ZŠ Hustopeče nad Bečvou si v roce 2003 kladl za cíl vyzkoušet implementaci Linuxu do běžného školského prostředí (viz článek ). Základem „pilotní“ počítačové učebny se stala tehdy vznikající distribuce DANIX. Pro podporu využití DANIXu ve výuce měly vzniknout základní výukové materiály, které by žáky seznámily s grafickým prostředím systému Linux. Proto byla Česká škola požádána, zda by pro účel pilotního projektu neposkytla prostředí Kingu a část vlastních výukových materiálů k přepracování.
Výukové materiály (zejména zápisové listy) pro Linux, které tímto způsobem vznikly, koncepčně vycházely z materiálů pro MS Windows, které v té době již používalo několik stovek škol právě prostřednictvím Kingu. Materiály prošly modifikací pro grafické prostředí KDE a v něm obsažené základní aplikace.
Nyní Česká škola ve spolupráci s projektem ADMIN tyto materiály nabízí celé školské veřejnosti. Registrovaní uživatelé je naleznou ve veřejné složce KingManažeru. Ostatní se mohou na hlavní informační stránce Kingu pod přihlašovacím jménem king s heslem king. V obou případech se jedná o složku Linux. Domníváme se totiž, že Linux je ve školském prostředí hodný podpory a že absence nejzákladnějších výukových materiálů může odradit učitele od jeho vyzkoušení.
Na závěr musíme upozornit případné uživatele, že veškeré materiály jsou (prozatím) k dispozici pouze prostřednictvím prohlížeče Internet Explorer (v době vývoje Kingu prohlížeč Mozilla nedisponoval potřebnými editačními nástroji). Nelze tudíž výukové materiály použít přímo v prostředí Linuxu. Nic však nebrání jejich vytištění.
redakce
0 komentářů:
Okomentovat